Skocz do zawartości

Zestaw startowy do Messier AR-127S 127/635 EXOS EQ-5


czejen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem nowy na forum i w świecie astronomii. Zakupiłem teleskop Messier AR-127S 127/635 EXOS EQ-5

Zwracam się z prośbą do szanownego grona forumowiczów o pomoc przy wytypowaniu początkowego zestawu okularów. Poniżej kilka dodatkowych informacji:

 

2 okulary (lub 3 o ile ten kitowy nie będzie dobry) + 1 soczewka barlowa tak aby skompletować kilka zakresów powiększeń od minimalnego do maksymalnego możliwego dla tego teleskopu

 

W zestawie musi być jakiś dobry okular do obserwacji planet  tym teleskopem (jeśli dobrze rozumie miał by to być ten z najmniejsza ogniskowa?? Np.  ogniskowa około 6mm + barlow 2,25x = powiększenie 240 ?) ? co sadzicie Państwo o okularach Baader Planetarium Classic Ortho

 

Cena za jeden element do około 300 zł maksymalnie (ale jeśli jednak będzie cos tańszego dobrej jakości to jak najbardziej) ? kompletnie się nie znam

 

Generalnie teleskop będzie używany przez osobę poczatkującą nie mniej jednak elementy powinny być takiej jakości aby nie było potrzeby ich wymieniać za 2 lata na lepsze

 

Zależy mi aby okular do planet  oraz barlow naprawdę dobrej jakości (może być nawet droższy ? kosztem tańszych pozostałych dwu okularów)

 

W zestawie jest okular 25mm  - co Państwo o nim sądzicie ? jest OK, czy trzeba zamienić na lepszy? Co jeszcze wypadało by dokupić: lepsza kątówkę, filtry, może cos jeszcze?

 

Z góry dziękuję za podpowiedz.

Poniżej link do teleskopu

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=157&lunety=Teleskop Messier AR 127S 127 635 EXOS EQ 5

 

 

Pozdrawiam,

 

Łukasz

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten teleskop miał służyć głównie do planet to raczej słaby wybór. Aberracja w achromacie F5 będzie okropna na powiększeniach planetarnych. Niżej właśnie BCO 6 mm bym nie schodził (czyli power lekko powyżej 100x). No nie wiem, niech posiadacze takich refraktorów się wypowiedzą. Miałem F5 80/400 i fiolet już przy ~40x zaczynał wychodzić.

To raczej mocarz jeśli chodzi o szerokie pola.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. A było się wcześniej zapytać ;), czy to dobry zakup. 

Do rzeczy. Nie miałem tego teleskopu, ale to dość światłosilny teleskop F5. 

Taki teleskop pokazuje najlepsze obrazy z lepszymi okularami. 

Gdy miałem teleskopy o światłosile F5, to badałem różne okulary i wyszło mi, że sensowne minimum dla mnie, to Explore Scientific 82 stopnie. 

Pytasz o okulary do planet, ale to nie jest teleskop planetarny. To tubka do szerokich pól bardziej. Tu nie pomogę. 

Zresztą źle kombinujesz z tym barlowem i okularami. Obraz jest zawsze wypadkową wszystkich elementów i ten najsłabszy element będzie dominować. 

Musisz trochę poczytać np o Źrenicy Wyjściowej. 

źrenica wyjściowa (ŹW) = f_okularu / F_światłosiła    (f_okularu ogniskowa okularu)                                                        

Do F5 polecam Ci Explore Scientific 14mm 82deg. Kup jeden dobry okular zamiast wielu słabych. 

Później dokupisz inne. 

Mi bardzo pasował także ES 18mm 82deg. Czy nawet 24mm 82deg. 

Może być też Maxvision czy Luminos. 

Barlow, no można kupić GSO 2x ED. Ale ja nie lubię Barlowa. Jeszcze jeden szklany element w torze optycznym. 

Kupuj z giełdy tu, na astropolis.pl czy astromaniak.pl. Jest taniej. 

Okulary kitowe są takie sobie. 25mm nie jest jeszcze najgorszy. 10mm jest/był do niczego. 

EDIT - jeśli chodzi o większe powiększenie, to jest tak jak napisał kolega wyżej. Musisz to sam ustalić. U mnie warunki były takie, że bardzo rzadko schodziłem poniżej 10mm. Duże powiększenia są przereklamowane Geek

Musisz poczytać o różnych rodzajach okularów, ich wadach i zaletach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem stricte do planet. Ale planety też będę oglądał. Stąd moje pytanie, o bardzo dobry okular do planet który maksymalnie niweluje negatywne efekty takie jak aberracja. Czyli taki który pokaże najlepiej z tym właśnie teleskopem. Czytałem że ortoskopowy będzie najlepszy.

Generalnie potrzebuję jak najbardziej uniwersalnego zestawu jeśli chodzi o obiekty do obserwacji.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj tu, bo ciężko to wytłumaczyć... Głównie post Wimmera. 

https://astropolis.pl/topic/62439-początek-przygody/?page=3

Chodzi o to, mówiąc wprost, że planety w tym teleskopie będą hymm... malutkie. Ta ogniskowa nie pozwoli na duże powiększenie a światłosiła zachowanie jakiejś przyzwoitej jakości obrazu. 

TO JEST SPRZĘT DO SZEROKICH PÓL. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Panowie.
Te wszystkie wasze propozycje to po 600-900 zł. kopara opada.
Niestety na giełdach nic nie znalazłem.
Ale dziekuje za pomoc. Gdyby nie wy to bym kupił jakiś okular ortoskopowy z mała ogniskowa i bym się rozczarował.
Postaram się kupić ten 14mm + barlowa i zobaczymy.
Tak szczerze mówiąc to nie wiem jeszcze na co patrzeć tym teleskopem. Może się okaże że uda mi się podejrzeć jakieś obiekty DS i nie będę chciał w ogóle na planety patrzeć;)

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeden kitowy okular 25mm.

Oglądaj nim niebo i czekaj, coś pojawi się na giełdzie. Poznaj swój teleskop. I niebo. Tu się nie ma co spieszyć. Astronomia uczy cierpliwości. 

Poczytaj ze zrozumieniem o Źrenicy Wyjściowej (za mała w okolicy 1mm I mniej - jest za ciemno; za duża powyżej 5mm - jest za jasno. Najlepiej jak jest w zakresie 2-2.5mm. Ale to bardzo ogólne zasady, zależne od czasu adaptacji oka, warunków obserwacji, nieba itp). ŹW jest zależna od ogniskowej okularu i światłosiły teleskopu. 

źrenica wyjściowa (ŹW) = f_okularu / F_światłosiła    (f_okularu ogniskowa okularu)                                                        

Nie idź na początek w duże powiększenia, ta tuba nie jest do takich powiększeń. Poza tym warunki rzadko są takie, aby można było wykorzystać to powiększenie. Szukaj ciemniejszego nieba. 

Czytaj forum. Są książki, warto kilka kupić. 

Poczytaj o zielonym laserze, na początku bardzo się przydaje do szybkiego namierzania celów (uwaga na wzrok swój I wszystkich osób w otoczeniu, I na samoloty - możesz trwale uszkodzić wzrok. Astrofotografowie bardzo nie lubią laserów... ). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz kupować od razu docelowych okularów, choć tak jest najlepiej. 

Tu https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=48480 masz 15mm szkło za przyzwoite pieniądze. 

Tu też może być ciekawie, chyba miałem kiedyś podobne szkło: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=48443

Tu możesz zapytać: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=48107 od tego kolegi warto kupić. 

Szukaj i pytaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno. Moim zdaniem nie da się tak od razu dobrać docelowych okularów do teleskopu. 

Bo człowiek z natury jest ciekawy i lubi eksperymentować. Co tam jest za zakrętem? 

No i dlatego, że okulary dobiera się pod teleskop ale i pod człowieka. 

Jak mawia jeden z moich kolegów, 'jeden lubi ogórki, drugi ogrodnika córki'. 

Czyli jednemu pasuje okular szerokokątny, drugiemu wąskie pole (pomijając inne sprawy). 

Dlatego nie ma tu uniwersalnych prawd. Każdy da Ci taką odpowiedź, jaką sam uznaje za właściwą dla siebie. 

Rzecz dotyczy także teleskopów. Zwolennicy dużych luster patrzą inaczej na świat niż zwolennicy lornetek czy małych refraktorów i często nie mogą się ze sobą dogadać. 

Dalej, zwolennicy refraktorów także różnią się ze sobą. Refraktor achromatyczny daje przyzwoite obrazy planet, gdy ma światłosiłę F10 i wyżej, a są tacy, którzy nie uznają achromatu poniżej F15. Ale taką długą rurą nie da się obserwować bez gimnastyki. 

Ty masz F5. To mobilny refraktor do szerokich pól. Na DSach nie widać aberracji chromatycznej. Ciesz się nim. Ucz się. 

A jeśli kiedyś będziesz chciał wymienić go na inny, to się nie wahaj. Albo zostaw go sobie. Ja mam teraz 4 różne teleskopy... I prawie stały brak pogody do obserwacji :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kjacek.
Myślę że kupię tego ESa 10 do 14mm z polem 82° I barlowa dobrego do tego okularu.
Zobaczę co i jak, co widać A co nie i wtedy będę kombinować dalej.
Możesz coś polecić, bede wdzięczny za każdą opinię.
Mam jeszcze pytanie odnośnie kątówki, zostawić ta gotową czy kupić od razu coś innego. Jeśli tak to co?


Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, czejen napisał:

Tak szczerze mówiąc to nie wiem jeszcze na co patrzeć tym teleskopem. Może się okaże że uda mi się podejrzeć jakieś obiekty DS i nie będę chciał w ogóle na planety patrzeć;)

Kup obrotową mapę nieba i czołówkę z czerwonym światłem (żeby nie psuć adaptacji wzroku do ciemności) i zacznij od szukania gwiazdozbiorów - gołym okiem. Potem postaraj się odszukać jak najwięcej obiektów z katalogu Messiera. W tej chwili polecam niebo wieczorne na południowym zachodzie - już niedługo ten obszar przestanie być widoczny a jest tam sporo ciekawych obiektów jak np M45 (Plejady), M42 (Wielka Mgławica w Orionie), M44 (Żłóbek) czy choćby Messiery w Woźnicy.

Póki nie kupisz lepszych okularów korzystaj z tych co masz. Oswoisz się nieco z teleskopem i z niebem. Księżyc i planety oczywiście też możesz już oglądać, na początek i tak będzie to fajny widok. Planety są widoczne na południu, niestety w tym roku nie wschodzą zbyt wysoko. Tu masz stronkę która pokaże Ci o której wschodzą http://www.calendar.k-ce.pl/

 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, czejen napisał:

Mam jeszcze pytanie odnośnie kątówki, zostawić ta gotową czy kupić od razu coś innego. Jeśli tak to co?

Myślę, że kątówka nie jest tak istotna. Najpierw kupiłbym okulary.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz kątówkę 1.25 to kup 2 calową. 

Zwykle chodzą z redukcją 1.25.

2 calowa daje więcej możliwości (vide okulary 2 calowe :-)) i chyba są trochę lepiej zrobione od 1.25.

Jaka? Zacznij od zwykłej lustrzanej. Chyba, że bardziej zaawansowani i doświadczeni koledzy doradzą inaczej. Zwykła GSO 2" wydaje się być całkiem OK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, dzisiaj widziałem M44 i M45.
Patrzyłem przez kitowy okular Messier plossl 26mm. Było widać Ale trochę słabo.
Więc szum prędzej chce kupić tego ES-a.
Powiedzcie czy 10mm czy 14mm. Chce kontynuować oglądanie obiektów DS

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega kjacek już pisał,

kątówka 2 cala,

dobry okular o źrenicy wyjściowej     6 mm,        3 mm,       0,8 mm         (ciemne rozległe DSy,           jasne DSy        i           planety)

dobry okular = to taki, który ładne pole pokarze w newtonie F5 na dobsonie o średnicy  ....   to tak na przyszłość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okular 14mm es 82st. Bedzie dobrym 

wyborem masz ogniskowa 635mm czyli powiekszenie da 45x zrenice 2.8mm i pole 1.8 stopnia. 2 calowa katowka pozwoli ci zwiekszyc pole widzenia w malych powiekszeniach z okularami 2 calowymi nic pozatym. Ten okular nawet uzywany troche juz kosztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć. Pierwszy raz patrzyłem przez teleskop. Miałem poważne problemy ze znalezieniem czegokolwiek na niebie (montaż paralaktyczny sprawia mi wiele problemów, nie umie się nim poslugiwac). W bezpośredniej bliskości miałem dwie Ledowe latarnie które walą po oczach więc pewnie to było głównym czynnikiem ograniczenia widoczności
Udało mi się zrobić dwa zdjęcia telefonem przyłożonym do okularu.da9944a61104491cf74604cc75e57c3a.jpged9e1347512bf2a0d9d81ae43d27afb1.jpg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zrobić sobie taką tabelkę w Excelu. 

Kolumny danych: ogniskowa okularu, pole okularu. 

Kolumny wynikowe: powiększenie dla Twojego teleskopu, pole widzenia teleskopu, źrenica wyjściowa. 

Stałe: ogniskowa teleskopu i światłosiła teleskopu. 

W kolumnach danych umieść parametry okularów od 40mm do 5mm z polem typowym dla danego okularu. 

Umieścić tu też dane okularów, jakie posiadasz. 

I wypełnij tabelkę mniej lub bardziej automatycznie wg reguł poniżej. 

Powiększenie = ogniskowa teleskopu/ogniskowa okularu 

Pole widzenia = pole okularu / powiększenie jakie z tym okularem uzyskasz

źrenica wyjściowa (ŹW) = f_okularu / F_światłosiła    (f_okularu ogniskowa okularu) 

lub

źrenica wyjściowa = D/powiekszenie                                (gdzie D to średnica czynna lustra)

Taka tabelka pozwoli Ci uzyskać jakiś teoretyczny wgląd w to, czego możesz się spodziewać po danym typie okularu. 

Zrób takie coś. Przyda się. 

Ciekawe wygląda tabela, gdy wstawisz dane okularów o tej samej ogniskowej i różnych polach np 50, 68, 82. 

Kup okular 14mm 82deg. Taka ogniskowa przydaje się bardziej. 

Później proponuję 24mm 82deg. 

Na koniec krótsze ogniskowe - w tym teleskopie możesz poczuć się rozczarowany wynikami dla większych powiększeń. 

Ściągnij i wydrukuj tabelę Wimmera. 

Gdzieś na astromaniaku chyba jest symulator teleskopu. Poszukaj w sieci, może znajdziesz coś lepszego i zobacz, co teoretycznie jesteś w stanie zobaczyć i w jaki sposób. Wyniki pod zaświetlonym niebem są znacznie gorsze od tych spod ciemnego nieba, zwłaszcza po długiej adaptacji do ciemności. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zrobić sobie taką tabelkę w Excelu. 
Kolumny danych: ogniskowa okularu, pole okularu. 
Kolumny wynikowe: powiększenie dla Twojego teleskopu, pole widzenia teleskopu, źrenica wyjściowa. 
Stałe: ogniskowa teleskopu i światłosiła teleskopu. 
W kolumnach danych umieść parametry okularów od 40mm do 5mm z polem typowym dla danego okularu. 
Umieścić tu też dane okularów, jakie posiadasz. 
I wypełnij tabelkę mniej lub bardziej automatycznie wg reguł poniżej. 
Powiększenie = ogniskowa teleskopu/ogniskowa okularu 
Pole widzenia = pole okularu / powiększenie jakie z tym okularem uzyskasz
źrenica wyjściowa (ŹW) = f_okularu / F_światłosiła    (f_okularu ogniskowa okularu) 
lub
źrenica wyjściowa = D/powiekszenie                                (gdzie D to średnica czynna lustra)
Taka tabelka pozwoli Ci uzyskać jakiś teoretyczny wgląd w to, czego możesz się spodziewać po danym typie okularu. 
Zrób takie coś. Przyda się. 
Ciekawe wygląda tabela, gdy wstawisz dane okularów o tej samej ogniskowej i różnych polach np 50, 68, 82. 
Kup okular 14mm 82deg. Taka ogniskowa przydaje się bardziej. 
Później proponuję 24mm 82deg. 
Na koniec krótsze ogniskowe - w tym teleskopie możesz poczuć się rozczarowany wynikami dla większych powiększeń. 
Ściągnij i wydrukuj tabelę Wimmera. 
Gdzieś na astromaniaku chyba jest symulator teleskopu. Poszukaj w sieci, może znajdziesz coś lepszego i zobacz, co teoretycznie jesteś w stanie zobaczyć i w jaki sposób. Wyniki pod zaświetlonym niebem są znacznie gorsze od tych spod ciemnego nieba, zwłaszcza po długiej adaptacji do ciemności. 
Dzieki za pomoc. Właśnie zamówiłem ESa 14mm 82°. Zobaczymy co nim zobaczę.
Byłem dzisiaj pod czarnym niebie (przed chwilą wrocilem). Próbowałem zobaczyć galaktyk Andromedy ale ledwo widoczna plamka (na granicy widzialnosci) tylko było widać. Myślę że to przez księżyc który dawał czadu.
No ciekaw jestem czy nie popełniłem błędu tym teleskopem. Pisali że do DSów jest dobry.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie byłeś pod ciemnym niebem. ;)  Poczekaj, bo przy tej fazie Księżyca DSy są cieniami samych siebie. Nie spodziewaj się jednak cudów;  nawet przy nowiu  ta soczewka pokaże  słabsze obiekty mgławicowe jako mgliste plamki. Fajne będą szerokie kadry, ale na detal to za mało. Deeski w sposób hmm, z lekka nawiązujący do kiepskich astrofotek pokaże dopiero kilkunastocalowe lustro, gdzieś po bieszczadzkim niebem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kjacek napisał:

Warto zrobić sobie taką tabelkę w Excelu.
Taka tabelka pozwoli Ci uzyskać jakiś teoretyczny wgląd w to, czego możesz się spodziewać po danym typie okularu. 
Zrób takie coś. Przyda się.

Zrobiłem podobną:

127.jpg.52eb962063e35858e3df5fcfe239f479.jpg

Ciekawe wygląda tabela, gdy wstawisz dane okularów o tej samej ogniskowej i różnych polach np 50, 68, 82. 
Gdzieś na astromaniaku chyba jest symulator teleskopu.

Na zdjęciu powyżej zaznaczyłem na czerwono. Różnica jest aż 0,7 stopnia przy ogniskowej 14mm.
Symulator jest tu:
http://teleskop.astromaniak.pl/

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, czejen napisał:

Pierwszy raz patrzyłem przez teleskop. Miałem poważne problemy ze znalezieniem czegokolwiek na niebie (montaż paralaktyczny sprawia mi wiele problemów, nie umie się nim poslugiwac). W bezpośredniej bliskości miałem dwie Ledowe latarnie które walą po oczach więc pewnie to było głównym czynnikiem ograniczenia widoczności

Ustawianie paralaktyka:

messier_ar127635exos_eq5_1.thumb.jpg.c122ba9b15f1645c4f5d1b4a6ca66001.jpg

Ja światło lampy zasłaniam parawanem z koca.

Przy Księżycu nie obserwuj mgławic i galaktyk bo rozjaśnia tło nieba i są one o wiele gorzej widoczne. Za to gromady gwiazd, planety i kratery na naszym satelicie do woli :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, M.K. napisał:

 

127.jpg.52eb962063e35858e3df5fcfe239f479.jpg

Na zdjęciu powyżej zaznaczyłem na czerwono. Różnica jest aż 0,7 stopnia przy ogniskowej 14mm.

No pięknie :))

A jeśli dodasz jeszcze okular 100st, różnica będzie jeszcze większa Cool

Jako ślepak polecam Ci zielony laser. Pięknie ułatwia namierzyć obiekty. Włączasz na sekundę, dwie. Robisz korektę, sprawdzasz. 

Teraz niebo nie jest ciemne, Księżyc je psuje. 

Teraz masz czas na naukę w terenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria ustawienia na gwiazdę polarna jest mi jasna. Większy problem to namiar na konkretną gwiazdę za pomocą współrzędnych i generalnie oś RA i pierscieniami godzinowej i kalendarzowym. Mam kilka pytań:
1. Oba pierścienie są luźne, tzn można nimi obracać nie zależnie od siebie i od osi RA, czy Tak ma być?
2. Po co dokładnie jest blokada pierścienia godzinowego, ta śrubka na górze?
3. Po co jest ta biała ryska na lunetce biegunowej.
4. Po jest ta dodatkowa podziałka na poerscieniu miesiecznym od W 20 do E 20
5. Rozumie dobrze że pierścień miesieczny jest tylko do dokładnego ustawienia na biegun?

Przepraszam ale jestem zielony jeszcze i nie wiem. Pewnie dla Was te pytania są banalne. Szukałem po Internecie i forach, ale nie znalazłem żadnej kompletnej instrukcji dla "początkującego tumana" krok po kroku co do czego i jak tym kręcić.
Pomóżcie. Może ktoś wie gdzie znaleźć coś takiego? Albo może jest jakaś książka?



de90d337b7ec0d44934d0f59bf8d61c6.jpg

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pięknie :))
A jeśli dodasz jeszcze okular 100st, różnica będzie jeszcze większa Cool
Jako ślepak polecam Ci zielony laser. Pięknie ułatwia namierzyć obiekty. Włączasz na sekundę, dwie. Robisz korektę, sprawdzasz. 
Teraz niebo nie jest ciemne, Księżyc je psuje. 
Teraz masz czas na naukę w terenie. 
Mógłbym poprosić Cię o wysłanie tej Excelowej tabelki w pliku?

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)