Skocz do zawartości

Laptop do obserwatorium


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do posiadaczy obserwatoriów stacjonarnych. Jakich używacie komputerów czy laptopów w swoim obserwatorium podłączonych non stop, które muszą pracować w różnych temperaturach załóżmy od -25 do +50 stopni? Czy na zimę są zabudowane a na lato mają dodatkowe chłodzenie jeśli są w zabudowie? Jakby ktoś mógł podzielić się własnym doświadczeniem w tym temacie będę wdzięczny.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jakiegoś starego hp. Kupilem go za 150zl jako poleasingowe. Jedynie bateria to złom. A tak ogólnie to git - używam myszki usb bo touchpad czsem przy -10*C odmawiał współpracy :)) .

Nie dogrzewam i nie chlodzę.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te laptopy macie bez przerwy włączone w obserwatorium czy tylko przynosicie je wtedy gdy jest pogodna noc aby coś focić. Z tego co czytałem Łukasz to Ty miałeś jakiś mały komputerek w obserwatorium a nie laptopa. 

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko na testy miałem. Normalnie od chyba już 4 lat używam tego Della. Komp jest cały czas w obserwatorium - w dzień w lecie w upały i w mroźne zimowe noce też. Ale włączam go tylko na czas sesji. Mam na nim cały czas Windowsa 7 64 bit. Na zloty też go zabieram i tam pod niebem też nigdy nie zawiódł. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też używanego (poleasingowego) Della, stacjonarnego, ale w małej obudowie. Zmieniłem tylko dysk twardy na taki do serwerów. PC pracuje non stop już chyba 3,5 roku. Łączę się zdalnie przez TV, zasilanie astrogratów przez AH3. PC siedzi w kopule ScopeDome.

Żona tylko zastanawia się dlaczego płacimy takie duże rachunki za prąd. Ciągle chodzi i szuka co tu jeszcze można wyłączyć. Na razie się dobrze ukrywam ;) 

  • Like 1
  • Haha 1

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, sferoida napisał:

Żona tylko zastanawia się dlaczego płacimy takie duże rachunki za prąd. Ciągle chodzi i szuka co tu jeszcze można wyłączyć. Na razie się dobrze ukrywam ;) 

Wytłumacz, ze to suszarka do włosów i częste przebywanie w łazience przed oświetlonym lustrem. Kobitka raczej z tego nie zrezygnuje a Ty będziesz miał spokój ;)
Bardzo długo używałem zwykłego uzywanego lapka z 2 lub 4GB + dysk 160GG i sprawował się idealnie. Na matrycy nic nie było widać a on działał i materiał zbierał.
Też sterowany przez TV.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za informacje. U mnie laptop jest także włączony non stop ale jakieś ostatnio co wcześniej pisałem jakieś komunikaty mi się pojawiają odnośnie Astrohuba 3 i portu COM 9 i szukam tego przyczyny przyczyny. A tak poza tym wszystko pracuje normalnie. 

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Zywis napisał:

Bo miałem taki sam błąd po aktualizacji. Wyżej masz linka do rozwiązania.

Poczytał bym ale nie widzę linka.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)