Skocz do zawartości

off-axis guider i Canon


Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie używałem takiego ustrojstwa, zawsze używałem drugiego teleskopu, jako guildera lecz teraz zaczynam się zastanawiać nad kupnem. Nim to zrobię chciałbym zapytać Was o wrażenia w współpracy  off-axis guidera z Lustrzankami czyli rejestratorami  o dużych matrycach.

Jeśli to kupię, chciałbym połączyć to z moim SW 200/1000, korektorem comy Baadera oraz Celestronem nexguide...Czy jednak nie brnąć i może lepiej kupić osobny guilder?

Jak będzie z parafokalnością Canona i autoguidera jest do ogarnięcia?

Kolejne pytanie o spadek jasności  światło jest rozdziane na guider i lustrzankę.... ile stracę?

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CGEM to dość solidny montaż więc poszedłbym w osobny guider. Plusy takie że sama lustrzanka na wyciągu da mniejsze ugięcia niż ten cały zestaw guider-lustrzanka-offaxis.
A Robert czemu wchodzisz w a-foto z metrowa ogniskową? Nie będzie łatwo - sam przerabiałem. Przy tej ogniskowej im mniejszy pixel tym większe wymagania co do prowadzenia i ostrości ;) 

  • Like 3

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zdzisław za informacje... tak jak  pierwotnie myślałem, nie brnąć w offaxy, kupić sobie guiderek. Jeśli polegnę na ogniskowej kupię teleskop krótszy... ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zdecydowane i pozamiatane, kupiłem guiderek 80/400 SW, u Delciaków z naszym rabatem forumowym wychodzi jakieś 290 zł z darmową przesyłką, czyli 3x taniej niż nowy offaxi, znczy sprawa guidera załatwiona...:)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, ignisdei napisał:

No to zdecydowane i pozamiatane, kupiłem guiderek 80/400 SW, u Delciaków z naszym rabatem forumowym wychodzi jakieś 280 zł z darmową przesyłką, czyli 3x taniej niż nowy offaxi, znczy sprawa guidera załatwiona...:)

Popatrz na giełdy po 150 w dobrym stanie można znaleźć... No i przedłużka będzie raczej potrzebna coby kamerka wyostrzyła.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak dodać do tych 150 jeszcze kuriera to masz prawie dwie paczki

Od dwóch dni szukam po giełdach, to naprawdę chodliwy towar i jak się pojawią od razu są rezerwowane. A tak nam nówkę na gwarancji I jutro w domku... A przedłużek  to ja mam w "ch"

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj tego sw. Miałem i wg mnie to lipa. Wyciag słaby, potrzeba dodatkowe przedłużki chyba 4cm,aby wyostrsyc kamerę.  Całość wielka gabarytowo. 

Tu masz bardzo fajny szukaczoguider 

https://astropolis.pl/topic/62498-giełda-baader-mqr-iii-finder-bracket-hq/

 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dramatu nie ma, na dużym teleskopie nie wygląda źle :) Ja bez żadnych przeróbek guidowałem i guiduję nim zestawy od 1.5 do 0.44"/px. Przedłużka potrzebna - jak widać na fotkach. Poza tym guiderek 50/160 do metrowego teleskopu to może być ciut mało. Sam z takim walczyłem przy moim APO130 i poddałem się w końcu https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11307-siódme-poty-szukaczoguidera/

PC130015.thumb.JPG.257d96ae3a52028e773f6756009d48a1.JPG 80400-04.jpg.e10370615aa2fbc84be1bd6d581ebb3c.jpg

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem powinieneś jednak zainwestować w OAGa, za szybko podjąłeś decyzję. Zewnętrzna tuba jest w miarę ok, ale jednak ugięcia gdzieś między nią, a głównym newtonem, lub samego newtona powodują, że pojawia się powolny, długotrwały dryf. Na klatkach 5 min jeszcze nie przeszkadza, ale 10 min to była u mnie granica jego zauważalności. Przy dłuższych już psuł klatki. Dodatkowo, oag jest znacznie zgrabniejszy niż druga tuba, to już kwestia wygody, którą na pewno byś docenił :) Generalnie OAG to rozwiązanie docelowe, 80/400 to etap pośredni. U mnie właśnie taka ewolucja nastąpiła.

Problem z oagiem mógłby być u Ciebie ze zmieszczeniem kamerki koło Canona. W jednym zestawie spotkałem się z sytuacją, że kamerka wypadała zawsze pod kątem, nigdy pionowo w dół względem lustrzanki, gdzie ma najwięcej miejsca. Przez to zestaw dało się złożyć na styk. To była ASI120, nexguide jest chyba większy i mógłby już nie wejść. Ale nie wiem, czy to reguła, choć obawiam się że tak - nieprzemyślany konstrukcyjnie. Mowa oczywiście o TS9 mm, bo żaden inny nie zmieści się z MPCC.

Canon nie odczuwa wpływu OAGa, żadnych strat światła. Pryzmacik musi być tylko ustawiony, żeby nie wchodził w stożek światła, bo inaczej winietuje. Kamerka zgarnia światło z peryferii korektora, gdzie aberracje są największe, ale to bardzo nie przeszkadza.

No ale po co się w sumie produkować, skoro decyzja podjęta :)

  • Like 1

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że się produkujesz, przynajmniej zostanie cenna wiedza dla innych. Każdy astro towar to rzecz zbywalna, zawsze można spróbować czegoś innego... na razie spróbuję z guiderem a potem, ewentualnie sprawdzę inne rozwiązania.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)