Skocz do zawartości

ZWO kamera - dziwny obraz


Rekomendowane odpowiedzi

Czołem wszystkim! Pierwszy post na forum z racji pierwszego większego problemu :) na który nie znajduję lub nie potrafię po prostu znaleźć odpowiedzi. 

W weekend pierwszy raz odpaliłem w życiu swoje EQ6. Pierwszy wieczór i pierwsze kroki w astrofoto więc postanowiłem nie podłączać wszystkiego (nie podłączałem m.in. guidingu) żeby sprawdzić najpierw jak bez tego wszystko działa i funkcjonuje etc. tak żeby krok po kroku coraz to dodawać kolejne elementy. 

Teraz kolej na kamerę do guidowania. Mam ZWO ASI 034 MC. Zainstalowałem do testu na (2 różnych) komputerach sterowniki (te ze strony ZWO + i sterowniki te ze strony ZWO - ASCOM + w zasadzie wszystko co było tam też :) ). Mogę się mylić ale jak odpalam np. PHD Guiding czy dowolny inny program typu np. SharpCap to czy obraz powinien być jak "powiedzmy" w normalnej kamerce widoczny, prawda? Bo ja na ekranie (bez znaczenia jaki program: sharpcap, PHD Guidingi, ZWO_USB_Cameras_DS) mam obraz jak w załączniku. Jednym słowem wielka plama różnokolorowa :) w zależności ew. na ile będę kręcił najróżniejszymi parametrami na tyle będzie inny kolor lub bardziej/mniej migało.

Czy to ja coś źle robię czy coś nie tak może być z kamerą? Mam tak zarówno na Windows10 jak i na starszym komputerze na którym jest windows XP

 b1a6049ab1f787bb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA! 

A do czego masz podpiętą kamerkę? Jakiś guider czy obiektyw? Bo tak może wyglądać zupełnie rozogniskowany obraz - kompletny brak ostrości. Jak masz ustawiony EXP i Gain na AUTO (zahaczone pola), to obraz zawsze będzie szary, bo kamerka automatycznie dopasowuje parametry ekspozycji. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

Witaj na FA! 

A do czego masz podpiętą kamerkę? Jakiś guider czy obiektyw? Bo tak może wyglądać zupełnie rozogniskowany obraz - kompletny brak ostrości. Jak masz ustawiony EXP i Gain na AUTO (zahaczone pola), to obraz zawsze będzie szary, bo kamerka automatycznie dopasowuje parametry ekspozycji. 

Hmm... w zasadzie jak się zastanowić to możesz mieć rację w kwestii rozogniskowania :) A odpowiadając na pytanie: nie mam póki co podpiętej pod nic (ani obiektyw ani guider). Ot tak luźno podpiąłem pod USB i trzymam w ręku (i ustawiam w różne strony). Acz bez ustawiania ekspozycji na auto tylko ręcznie suwakiem po kolei leciałem i testowałem różne ustawienia też nie wiele to zmieniało. 

Nie bardzo mam szczerze mówiąc w domu podpiąć pod cokolwiek tą kamerkę. Docelowo będzie wpięta w off axis guidera. Czyli chyba faktycznie jak mówisz: najlepiej ją najpierw wpiąć i przetestować w praktyce już faktycznie czy to nie kwestia rozogniskowania po prostu? Ok to pozostaje mi poczekać na sposobność podłączenia jej kilka dni i zobaczę. Mam nadzieję, że to tylko taki głupi błąd a nie jakiś problem Cool

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

To skieruj ja w jasne i ciemne partie pokoju. Jak będzie się obraz zmieniał to wszystko jest ok. 

Coś tam się zmienia :) w kolorze etc. 

Cytuj

Na 99.9999% to brak optyki, jak podepniesz pod jakieś szkło to zobaczysz obraz.

Ok dziękuje za wyjaśnienie obaw 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Jak gain i exp są ustawione na Auto to niewiele się zmieni [emoji4]  Na 99.9999% to brak optyki, jak podepniesz pod jakieś szkło to zobaczysz obraz. 

Też tak miałem z moim ZWO. Poodkręcałem co się dało, skręciłem, podpiąłem pod optykę i.. okazało się że w programie miałem zoom na max :) ogarnąłem zoom i już wszystko działało ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)