Skocz do zawartości

Czy to wina nieosiowości focusera?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Po walce z potrójnymi kraterami na księżycu, postanowiłem skolimować teleskop (newton), jedynie z pudełkiem po kliszy, na laser czekam do końca tygodnia. 
Pierwsze zdjęcie zrobiłem przed kolimacją. Natomiast filmik jest po kolimacji i tutaj pojawia się problem, bo jak widać przy kręceniu focuserem po "jednej" stronie jest skolimowane w miarę, a po "drugiej" znow środek gwiazdy schodzi na bok lekko, czy to jest wina focusera i nieosiowości? 

video-1522268833.mp4

0b5f97c7f1dc767ff079d83b18595f94.png

Zapraszam na moją stronę FB: https://www.facebook.com/mwastrophotography/
Canon700D, Sky-Watcher N-150/750, Sky-Watcher Synta 80/400, EQ3-2, Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mi to wygląda troszeczkę jakbyś miał jedną z  obejm lustra głównego za bardzo dokręconą. Takie naprężenia właśnie wtedy się robią i zniekształca się obraz. Winą może być też niewłaściwie ustawiony offset lusterka wtórnego.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ignisdei napisał:

Kolego mi to wygląda troszeczkę jakbyś miał jedną z  obejm lustra głównego za bardzo dokręconą. Takie naprężenia właśnie wtedy się robią i zniekształca się obraz. Winą może być też niewłaściwie ustawiony offset lusterka wtórnego.

Dzięki za odpowiedź. Czyli wg Ciebie ponowna kolimacja i sprawdzenie poprawy? Przyznam się, że wczorajsza kolimację obu luster robiłem pierwszy raz w życiu. 

Zapraszam na moją stronę FB: https://www.facebook.com/mwastrophotography/
Canon700D, Sky-Watcher N-150/750, Sky-Watcher Synta 80/400, EQ3-2, Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sprawdź czy lustro główne nie jest na siłę dokręcone jedną z klamer. Powinno się dać obrócić...w celi. Jeśli konstrukcja na to nie pozwala poluźnij choć śruby pół obrotu. 

Co do offsetu nie odlepiaj od razu LW. Najpierw spróbuj w dziurce kolimatora dostrzec wszystkie klamry lustra głównego. Potem czy marker LG mieści się w środku obrazu  oraz czy krążek LG  odbity w LW  jest wycerowany!

Pomocny będzie też zwykły kolimator optyczny! powadzenia!~

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)