Skocz do zawartości

Astro Trac 360


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Stosunek nośności do wagi rewelacyjny, no ale ta cena... 360 jak rozumiem oznacza bardziej klasyczna przekładnię bez ograniczeń zakresu?

Jak dla mnie CEM25EC go zgniata, jest tańszy i oferuje lepszą precyzję. Co prawda nieco cięższy, ale to wciąż podobna półka mobilności.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się możliwość rozbicia modułów RA i Dec na osobne montaże, dzięki czemu możemy fotografować podwójną ilość obiektów każdej nocy. (Oczywiście musimy mieć do dyspozycji dodatkowy statyw, aparat, klin paralaktyczny i przeciwwagę w przypadku cięższej optyki). Do prostego focenia, bez GoTo i guidingu w obu osiach, nie musimy rozstawiać wszystkiego - wystarczy minimalna konfiguracja, czyli klin plus moduł rektascencji. Producent nie podaje wagi takiego setupu, ale na oko nie wydaje mi się, żeby przekraczała półtora kilo. (Tylko gdzie tu się montuje aparat? ;))

image.png.c138521e9b7a944a4a4421b36c60d109.png

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie ogarnąłem też, a fotki z aparatem nie ma na stronie :)

Taka konfiguracja "podwójna" brzmi nieźle, tylko że:

  • mamy tylko jedną oś, a więc jesteśmy ograniczeni w dokładności prowadzenia - jak dokładnie ustawimy na biegun, tak będzie. Enkodery i nowatorskie przekładnie niewiele tu zmienią.
  • cena to wciąż 4-5 normalnych Astro Traców

Nie mam wątpliwości, że takie cudeńko znajdzie nabywców. Tylko nie do końca potrafię znaleźć zastosowanie dla niego.

Jak zestaw przenośny na wypady piesze odpada. W pełnej konfiguracji 5kg montaż plus kolejne 5-10kg minimum statyw i reszta majdanu. Nie bardzo.

Jako zestaw przenośny w konfiguracji sama oś RA - słabo. Za ułamek ceny dostaniemy podobny sprzęt.

Jako zestaw polowy - fajny. Tylko tutaj niska waga samej głowicy niewiele zmienia, bo i tak wszystkie klamoty będą ważyć w sumie 3-4x więcej, a za taką cenę dostaniemy montaż o 2-3 krotnie większej nośności (np CEM60). 

Do fotografowania podwójnej ilości obiektów - wciąż cenowo nie za fajnie.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, jolo napisał:

Większość montaży iOptrona oferuje taki stosunek na poziomie 2:1

Faktycznie. Właściwie to iOptron nawet lepiej wypada.

3 godziny temu, jolo napisał:

Taka konfiguracja "podwójna" brzmi nieźle, tylko że:

Powstaje nam taki Adventurer, tylko znacznie dokładniejszy :) No ale cena...

3 godziny temu, jolo napisał:

Tylko nie do końca potrafię znaleźć zastosowanie dla niego.

Jak dla mnie zastosowanie jest jasne - mobilne (wygodne i lekkie) astrofoto z autem, albo wyprawy samolotem. No ale niestety cenowo jest słabo konkurencyjny. No i ta dokładność 5 arcsec / 15 min też nie brzmi perfekcyjnie. Do obiektywów przeważnie wystarczy, ale nie w każdej konfiguracji.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Jak dla mnie zastosowanie jest jasne - mobilne (wygodne i lekkie) astrofoto z autem, albo wyprawy samolotem. No ale niestety cenowo jest słabo konkurencyjny. No i ta dokładność 5 arcsec / 15 min też nie brzmi perfekcyjnie. Do obiektywów przeważnie wystarczy, ale nie w każdej konfiguracji.

No, ciekawe skąd taka dokładność przy zastosowaniu enkoderów - chyba że użyli innych, niż te w "klasycznych" montażach, które mają rozdzielczość poniżej 0.5". Albo źródłem błędów jest odsłonięta przekładnia cierna. 

No nic, pozostaje się cieszyć, że coś się dzieje :) Sam jestem na etapie szukania montażu, nawet w pobliżu tej ceny, ale daleko od tych parametrów :)) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przekładnia cierna to może być hardcore. Przypominam sobie, co się działo jak w ślimaku mojego Takahashi utkwiła nóżka japońskiej pszczółki. Zapylenie tej bieżni " na mokro" a o to nietrudno , może generować duże błędy. No chyba źe jest tam jakiś grzebień czy inny system jej czyszczenia tuź przed kontaktem z rolką, ale tego nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)