Skocz do zawartości

XVI - zlot w Zatomiu - Sprzęt


Rekomendowane odpowiedzi

To ja zacznę temat sprzętowy XVI zlotu :)

Gdyby ktoś miał i użyczył na trochę podczas pogodnej nocy poniższe sprzęty to byłoby super:

- kamerki ASI 290MM-C lub ASI1600 MM-C, jak ktoś już skończy sesję to chętnie się pobawię jakieś 30-40 minut

- filtr h-alpha 35nm 2''

- ortoskopy 9mm i 12,5mm - najlepiej Baader Genuine

 

Plus - czy jest jakaś dobra dusza która podjęłaby się wyregulowania mojego EQ6 - wydaje mi się, że mógłby pracować ciut bardziej kulturalnie :)

Sam oczywiście też będę miał stertę gratów więc jak ktoś potrzebuje coś konkretnego to proszę pisać to ewentualnie będę zabierał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja astrokariera jest wciąż stosunkowo krótka, więc chętnie obczaje jak najwięcej sprzetów, jednak szczególnie interesują mnie poniższe:

* kątówka 2cale z połączeniu z przyzwoitym okularem do szerokich pól (np ES 82* 24 lub 30mm)

* lornety zaczynając od 15x70 po 25-28x100-110

* chętnie zerknąłbym też na planety przez jakiegoś większego maka :)

Oczywiście mogę udostępnić komuś swoje sprzęty :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, astrobonq napisał:

 

* kątówka 2cale z połączeniu z przyzwoitym okularem do szerokich pól (np ES 82* 24 lub 30mm)

Kątówka zawsze ze mną jeździ, jak chcesz to podejdź i pożyczę na zlotowe nocki :)

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, astrobonq napisał:

* chętnie zerknąłbym też na planety przez jakiegoś większego maka :)

Jakoś większy mak nie wpadł mi nigdy w oko na zlocie, ale na polu pod Pyrlandią powinny być dwa 10" SCT Meade (mój i Virusa) i może Włodek weźmie 8" SCT. Tylko że  w obecnej konfiguracji planet na pewno nie ma co liczyć na zapierające dech w piersiach widoki :( 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Lukasz83 napisał:

Plus - czy jest jakaś dobra dusza która podjęłaby się wyregulowania mojego EQ6 - wydaje mi się, że mógłby pracować ciut bardziej kulturalnie :)

Też potrzebowałbym pomocy w regulacji montażu, z tym, że HEQ5. Mam spory luz w RA. Docelowo chcę go nieco usprawnić za pomocą wymiany smarów i łożysk, ale na chwilę obecną chciałbym zobaczyć co uda się uzyskać z fabrycznego montażu. Jeśli będzie ktoś, kto modyfikacje HEQ5 ma w małym palcu to się uśmiechnę. To w dzień.

A w nocy potrzebowałbym z 30 minut konsultacji na zasadzie pokazania co robię źle, bo błędów na pewno popełniam masakrycznie dużo począwszy od guidingu po akwizycję materiału.

Jeśli chodzi o sprzęt, to zabieram z sobą wszystko co mam, więc jeśli ktoś chciałby coś pożyczyć, przetestować to się polecam:

-SW Mak 127

-zestaw okularów Baader Ortho 6mm, 10mm, 18 mm, Plossl 32mm, karuzela rewolwerowa, Barlow 1,3x/2,25x

-kątówka 2" GSO lustrzana

-GSO SV 42mm

-Baader Solar Continuum 1,24'

-resztę posiadanego sprzętu mam zamiar używać, więc nie wiem czy będzie możliwość pożyczenia, ale jakby coś to na pewno się dogadamy...

Do zobaczenia wkrótce...

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, astrobonq napisał:

Moja astrokariera jest wciąż stosunkowo krótka, więc chętnie obczaje jak najwięcej sprzetów, jednak szczególnie interesują mnie poniższe:

* kątówka 2cale z połączeniu z przyzwoitym okularem do szerokich pól (np ES 82* 24 lub 30mm)

* lornety zaczynając od 15x70 po 25-28x100-110

* chętnie zerknąłbym też na planety przez jakiegoś większego maka :)

Oczywiście mogę udostępnić komuś swoje sprzęty :)

Ja będę miał Cassegraina Dall Kirkhama 190/3435 (f/18) w karbonie zrobionego przez Pablita :) Więc mozemy potestować z jakims dobrym ortho  na wszelkiej maści kulkach i ewentualnie planetach choć tu może byc problem bo te są bardzo nisko :)

Ale Maki raczej nie umywają się dokładnością do tego kwarcowego cuda o dokładności 1/36L P-V

 

dk.jpg.9e79de91f21daf22272b03ee6ec11fe6.jpg

Kątówkę i okulary 82* o ogniskowych 5, 8, 14,22 mm też mam :)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Lukasz83 napisał:

Gdyby ktoś miał i użyczył na trochę podczas pogodnej nocy poniższe sprzęty to byłoby super:

- kamerki ASI 290MM-C lub ASI1600 MM-C, jak ktoś już skończy sesję to chętnie się pobawię jakieś 30-40 minut

@Lukasz83 co prawda nie jest to model o który pytasz, ale jeśli nie znajdziesz tego co szukasz to może będziesz chciał przetestować moją ASI178MM. A może ktoś inny by chciał. Chętnie użyczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ignisdei napisał:

A mnie osobiście ciekawi z czym przyjedzie Maksio...;)

No bo ...

 

No fajnie by było, ale @Pablito coś pisał, że ten teleskop jest obecnie poza Krajem...

Mam pytanie. Ze swoją kamerą QHY168C używam filtra IDAS LPS D1. Pytanie czy w Zatomiu jest sens używania filtra anty LP? Ewentualnie, czy używając go coś tracę? Moja kamera nie ma filtra UV/IR Cut w okienku i tego filtra używam też do odcinania podczerwieni i ultrafioletu.

Jeśli uważacie, że używanie IDASa pod ciemnym niebem negatywnie wpływa na uzyskiwane efekty, tudzież wydłuża czas akwizycji, to czy znajdzie się ktoś kto mógłby użyczyć filtra UV/IR Cut w rozmiarze 2"?

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2018 o 10:23, SamuG napisał:

@Lukasz83 co prawda nie jest to model o który pytasz, ale jeśli nie znajdziesz tego co szukasz to może będziesz chciał przetestować moją ASI178MM. A może ktoś inny by chciał. Chętnie użyczę

Dzięki :) Akurat ASI 178MM-C to moja główna kamera z którą obecnie pracuję.

Chciałem ją porównać z innymi pod kątem szumu odczytu i użyteczności w astrofoto krótkoczasowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś mógłby użyczyć pilota synscan do NEQ6 na półgodzinki byłbym wdzięczny - chciałbym sprawdzić montaż :). Coś mam chyba z eqmodem poprzestawiane i pilot by mi pomógł rozwiać wątpliwości :)) 

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś szanownego koleżeństwa jest użytkownikiem autoguidera Celestrona Next Guide i będzie na zlocie go używał, to chętnie w Zatomiu nabędę wiedzę od niego i ustawię się na stanowisku obok tegoż posiadacza ;)

ps.Ten sprzęt wczoraj przeczołgał mnie jak młodego kota w  fotograficznej  fali ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.04.2018 o 23:26, kapral napisał:

Jeśli ktoś mógłby użyczyć pilota synscan do NEQ6 na półgodzinki byłbym wdzięczny - chciałbym sprawdzić montaż . Coś mam chyba z eqmodem poprzestawiane i pilot by mi pomógł rozwiać wątpliwości :)) 

Nie ma sprawy :)

  • Like 1

MOJA GALERIA :  https://www.astrobin.com/users/kenny/
NEQ-6 SYN SCAN, TS TRIPLET APO 90/600, TS 80/330, ZWO ASI120MM-S, ZWO ASI 2600MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ignisdei napisał:

Jeśli ktoś szanownego koleżeństwa jest użytkownikiem autoguidera Celestrona Next Guide i będzie na zlocie go używał, to chętnie w Zatomiu nabędę wiedzę od niego i ustawię się na stanowisku obok tegoż posiadacza ;)

ps.Ten sprzęt wczoraj przeczołgał mnie jak młodego kota w  fotograficznej  fali ;)

Mam, wezmę,  ale też ustawie się w kolejce do korepetytora, bo tez walczę 

pozdrawiam Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś ma na stanie Ethosa 21mm? Chętnie sprawdziłbym czy warto na niego oszczędzać i zamienić z ES 24mm - różnica w cenie jest znaczna, ciekawe jak się ona ma do wrażeń wizualnych. Podobno przy 16" różnica powinna być zauważalna. Ktoś może ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Taurus 16", Celestron 80mm ED Onyx, EQ5 Synscan GOTO, AZ4, ES 24mm, ES 14mm x2, ES 6,7mm, ES 4,7mm, GSO 32mm, WO 20mm x2, WO Bino, Quark chromo, Lumicon UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OPrzemo napisał:

A czy ktoś ma na stanie Ethosa 21mm? Chętnie sprawdziłbym czy warto na niego oszczędzać i zamienić z ES 24mm - różnica w cenie jest znaczna, ciekawe jak się ona ma do wrażeń wizualnych. Podobno przy 16" różnica powinna być zauważalna. Ktoś może ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?

Ethosa nie mam,ale mam Lunty HDC 20,9 i 5 mm,TV DeLite 7 mm i TV PL 8 mm.

Lunty są blisko Ethosów,może warto przez nie luknąć.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, SZKLARZ napisał:

Ethosa nie mam,ale mam Lunty HDC 20,9 i 5 mm,TV DeLite 7 mm i TV PL 8 mm.

Lunty są blisko Ethosów,może warto przez nie luknąć.

Chętnie przetestuję, dzięki, choć widzę, że są zdecydowanie tańsze niż Ethosy...

Taurus 16", Celestron 80mm ED Onyx, EQ5 Synscan GOTO, AZ4, ES 24mm, ES 14mm x2, ES 6,7mm, ES 4,7mm, GSO 32mm, WO 20mm x2, WO Bino, Quark chromo, Lumicon UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OPrzemo napisał:

Chętnie przetestuję, dzięki, choć widzę, że są zdecydowanie tańsze niż Ethosy...

I o to właśnie chodzi,są sporo tańsze,a nie wiele gorsze.

Polecam lekturę tego tematu :

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)