Skocz do zawartości

Planowanie astrofotek


Rekomendowane odpowiedzi

Naszła mnie taka myśl, czy wyjeżdżając na zlot albo jakiś wyjazd używacie jakichś planerów astrofoto, albo kożystacie z jakichś stron gdzie można przykładowo wpisać rejon nieba , albo gwiazdozbiór, porę roku i z automatu wyskoczą najciekawsze obiekty tam się znajdujące? Pytam bo za niedługo jadę do Zwardonia a takie coś było by bardzo pomocne i chodzi mi to po głowie już od jakiegoś czasu :)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podrzucam temat w wątku zlotowym - co by tu focić na zlocie ;)
2. Tak juz poważniej. Odpalam Astronomy Calculator, wpisuję swoje dane i odpalam CdC. Ustalam datę i zaczynam szukać od jak najniżej położonych wpasowywać obiekty w ramkę mojego zestawu.
Po wybraniu wskazuję obiekt w AC i mam fotkę za chwileczkę. Ładnie się sprawdza :) Jedynie pogoda moze się nie sprawdzić 3:)

5ac0f265b81cc_Fotkanazlot.thumb.jpg.150755947e45361e14b8ddb99f6f0d33.jpg

albo

5ac0f8e056f0b_Fotkazlot1.thumb.jpg.74aa4171badbc4118ad76da26f9c1d40.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku SkySafari z wgranym horyzontem miejscówki, żeby zobaczyć które gwiazdozbiory i w jakich godzinach widać, potem zaglądam do notatek, potem sprawdzam Astroplannerem jak wybrany obiekt bedzie wyglądał w moim setupie ewentualnie który z setupów mam przygotować. FOV 0,33 albo 1,1 albo 2,2 albo 4 stopnie. Potem czytanie i oglądanie innych fotek w necie. No i sesja. Mam w ten sposób opracowanych po kilka obiektów na każdą sesję.

Serwisy pogodowe to oczywistość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2018 o 16:37, Jacek E. napisał:

1. Podrzucam temat w wątku zlotowym - co by tu focić na zlocie ;)
2. Tak juz poważniej. Odpalam Astronomy Calculator, wpisuję swoje dane i odpalam CdC. Ustalam datę i zaczynam szukać od jak najniżej położonych wpasowywać obiekty w ramkę mojego zestawu.
Po wybraniu wskazuję obiekt w AC i mam fotkę za chwileczkę. Ładnie się sprawdza :) Jedynie pogoda moze się nie sprawdzić 3:)

A co zrobić, żeby zakładka Visible Objects była aktywna?

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, AdamK napisał:

A co zrobić, żeby zakładka Visible Objects była aktywna?

Nie interesowałem się nią nigdy - nieznaju :(
,,Obiektowałem" z okularkami i ,,fociłem" z nim tylko :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, tadeopulous napisał:


http://astro.xchris.net/dsa/search/camera/124/optics/301/survey/1/scaling/1

po podaniu sprzętu - masz nawet jak będzie wyglądała fota danego obiektu

No to Astronomy Calculator też po chwili pokazuje fotkę danego/Twojego setupu, po wybraniu obiektu z wielu katalogów i naciśnięciu podglądu - tak jak wyżej pokazałem i bazę ma przebogatą :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tadeopulous napisał:

ja zawsze korzystałem z DSA

http://astro.xchris.net/dsa/search/camera/124/optics/301/survey/1/scaling/1

po podaniu sprzętu - masz nawet jak będzie wyglądała fota danego obiektu

Oooo , o to mi chodziło, choć pozostałe opcje też są ciekawe ;)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Nowok76 napisał:

W Kstarsie jest specjalny moduł do planowania sesji. Podpowie Ci co aktualnie jest do focenia , łącznie z wybraniem obiektu będącego najdłużej na niebie :-)

Zaznaczam że Kstars też jest na Windozę :-)

Nareszcie coś na temat! 

Czy mógłbyś pokrótce opisać jak w nim planujesz sesję astrofoto?

Zainstalowałem, ale ponieważ nigdy nie miałem z nim do czynienia, nie bardzo kumam jak się za to zabrać...

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, AdamK napisał:

Nareszcie coś na temat! 

Czy mógłbyś pokrótce opisać jak w nim planujesz sesję astrofoto?

Zainstalowałem, ale ponieważ nigdy nie miałem z nim do czynienia, nie bardzo kumam jak się za to zabrać...

Po odpaleniu setupu odparkowywuję mont i najeżdżam na obiekt, robię plate solva i odpalam sesję. Wcześniej wybieram ilość klatek, czas itp. 

Ostatnio jestem po testach automatycznego meridian flipa. Super sprawa.

Sprawa wygląda tak:

Jak obiekt przekroczy meridian system czeka aż skończy się klatka, wtedy robi flipa. Następnie automatyczna korekta plate solva i kontynuacja sesji.

Sesję kończę jednym biesem z zaznaczoną opcją Park . Wtedy po skończonej sesji Wyłącza mi się setup, zasilanie itp. 

Zaznaczę że wszystki te czynności Ekos może zrobić z automatu w module "Dziennik".

Aktualnie pracuję nad skryptem który mi zamknie dach . 

Poszukaj tutków na YT , znajdziesz tam całą sesję LIVE.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Nowok76 napisał:

Po odpaleniu setupu odparkowywuję mont i najeżdżam na obiekt, robię plate solva i odpalam sesję. Wcześniej wybieram ilość klatek, czas itp. 

Nie o to mi chodzi... Pytałem, jak za pomocą Kstarsa planujesz sesję, to znaczy jak ten program może pomóc wyszukać odpowiedni obiekt do danych warunków i czasu, bez potrzeby wyszukiwania sobie obiektu "na piechotę".

Oczywiście to co piszesz o meridian flip jest ciekawe, ale ponieważ fotografuję sprzętem nie tak zautomatyzowanym jak Twój, meridian flip i kalibracja klatek u mnie wygląda trochę inaczej...

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki, ale mnie interesuje moment kiedy jeszcze nie wiesz co chciałbyś focić...

Wcześniej pisałeś: "...specjalny moduł do planowania sesji. Podpowie Ci co aktualnie jest do focenia , łącznie z wybraniem obiektu będącego najdłużej na niebie".

Chciałbym zrozumieć jak działa ta funkcja wyboru i jak się w tym poruszasz. Ogólnie to zależy mi na pewnej automatyzacji wyboru, na podpowiedzi z programu.

Ja chciałbym tylko na końcu zdecydować, który z podpowiadanych mi obiektów wybiorę do fotografowania. Z tego co napisałeś wyżej jest to możliwe... Czy tak?

Co kliknąć, żeby tak się stało?

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://dso-browser.com/  może pomóc przy wyborze obiektu na daną noc/sesję. Można filtrować po typie, rozmiarze, jasności, momencie wschodu, górowania, itp, itd.

dsobrowser.thumb.jpg.7695714ed1b5b5cc5745dba1efea8765.jpg

Sam do planowania sesji podchodzę bardziej w sposób, który opisał Maciek, tylko używam trochę innych narzędzi - CdC, Interstellarum Deep Sky Atlas i stronki https://skyview.gsfc.nasa.gov do wizualizacji kadru.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jolo! Dzięki Nowok76! Oba programy fajne, muszę teraz znaleźć trochę czasu żeby się zapoznać z ich możliwościami.

Przyznam, że wyszukiwanie sobie celów sesji foto "na piechotę" daje dużo frajdy, jednak pochłania sporo czasu nieraz... Dlatego korzystając z tego wątku postanowiłem wprowadzić trochę pomocy w proces wyszukiwania. Póki co jestem zadowolony. Pozostaje ogarnąć się z DSO i z Kstars i rozstrzygnąć który dla mnie wygodniejszy.

Astroplannera, jako że jest płatny, narazie nie biorę pod uwagę. Może kiedyś...

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, AdamK napisał:

...Przyznam, że wyszukiwanie sobie celów sesji foto "na piechotę" daje dużo frajdy, jednak pochłania sporo czasu nieraz...

Przecież to sama frajda takie planowanie z CDC, atlasem i programem do wizualizacji fotki setupu, szczególnie w chmurwne wieczory - czasu jest nadto :)
Poniżej zaplanowane fotki na zlot z setupem z którym jadę tak powinny wyglądać w dniach 12-14.04:

Zlot 1.jpg

apus zlot.jpg

image.png.e25a3104c60b070a4848c5adfcd21489.png

Zlot M60.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek E. napisał:

Przecież to sama frajda takie planowanie z CDC, atlasem i programem do wizualizacji fotki setupu, szczególnie w chmurwne wieczory - czasu jest nadto :)
Poniżej zaplanowane fotki na zlot z setupem z którym jadę tak powinny wyglądać w dniach 12-14.04:

Zlot 1.jpg

apus zlot.jpg

image.png.e25a3104c60b070a4848c5adfcd21489.png

Zlot M60.jpg

Jacek, dokładnie ten kadr mam zaplanowany :)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)