Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 1.04.2018 HCG 44


Rekomendowane odpowiedzi

Fanie, że się temat rozwinął. W 16" pod niebem ~5.8mag wszystkie 4 składniki są widoczne i nawet NGC 3187 jest oczywistą smugą światła widoczną właściwie na wprost. Zaczaiłem się na pasmo pyłowe w NGC 3190, no i cóż, w mniejszych powiększeniach (130x, 180x) tło jest jeszcze dość jasne i widać jedynie wydłużony kształt galaktyki. Najlepszy widok miałem w powiększeniu ok 300x. Czarne tło, z wyraźnym odcięciem po stronie pasma pyłowego. Jednak części za pasmem nie widziałem. Myślę, że pod ciut lepszym niebem powinno się udać.

Co mnie najbardziej zaskoczyło to widok całej grupy w nasadce bino Denka z GPC Baadera 1.7x (powiększenie 105x), tło czarne jak smoła dzięki dobrej absorpcji światła przez nasadkę i również widoczne cztery składniki (3187 zerkaniem) zawieszone w czarnej kosmicznej pustce. Przedni widok.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Co mnie najbardziej zaskoczyło to widok całej grupy w nasadce bino Denka z GPC Baadera 1.7x (powiększenie 105x), tło czarne jak smoła dzięki dobrej absorpcji światła przez nasadkę i również widoczne cztery składniki (3187 zerkaniem) zawieszone w czarnej kosmicznej pustce. Przedni widok.

O, to, to! Następna galaktyczna sesja będzie z nasadką. Wszelkie Igły, Cagara i Sombrera - drżyjcie! :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14.04.2018, warunki lepsze niż w ostatnim wpisie tj. zasięg 6,2 mag ale przejrzystość ciut lepsza. A dodatkowo umyłem lustro Crazy (Choć i tak nie wyszło to do końca dobrze).

14" (SW Flex 355/1650):

69x, źrenica wyj. 5,1 mm - widoczne 3 galaktyki bez najmniejszego problemu, można powiedzieć, że świeciły jak "głupie". Czwarta z dość dużym trudem.

137,5x źrenica wyj. 2,6 mm - wszystkie cztery galaktyki oczywiste. Jakbym oglądał Triplet Lwa w 8" :) Fajna sprawa. 

206x, źrenica wyj. 1,7mm - ciemny pas w NGC 3190. Delikatny, subtelny ale widoczny. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14-15.04.18 

SQM 21,5 

Lorneta 120/660

Hickson 44

Przy 94x - NGC 3190 i NGC 3193 widoczne na wprost, NGC 3185 widoczna zerkaniem bez problemu, NGC 3187 jakby momentami ledwo dostrzegalna zerkaniem.

Przy 147x - j.w. przy czym NGC 3187 lepiej widoczna zerkaniem niż przy 94x. Pasa pyłowego w NGC 3190 brak.

Dorzucę Hicksona 68

Przy 94x - NGC 5353 i NGC 5354 widoczne na wprost, NGC 5350 zerkaniem.

Przy 51x - NGC 5353 i NGC 5354 widoczne na wprost, NGC 5350 bardziej oczywista niż przy 94x, momentami majaczyła NGC 5355.

Przy 51x - NGC 5353, NGC 5354, NGC 5350 oraz nienależąca do HCG68 galaktyka NGC 5371 w jednym polu. Zacny widok.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem wczoraj po raz kolejny te galaktyki. Z Syntą 12 i okularem ES14mm NGC 3193 i NGC 3185 były dość wyraźnymi i rozmytymi plamkami. Nie pokazały żadnych wyraźnych szczegółów powierzchni. NGC 3190 była najjaśniejsza i wyraźnie podłużna. NGC 3187 była widoczna zerkaniem, nieco lepiej niż ostatnio.

Po zmianie powiększenia z 107x na 214x spojrzałem na NGC 3190 w poszukiwaniu pasma pyłu. Zerkaniem chwilami coś tam było widać ale nie mam pewności czy było to pasmo.

  • Like 4

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również chciałem donieść o zaobserwowaniu pasma pyłu w NGC 3189:). Pojechałem na inną miejscówkę z zasięgiem powyżej 6mag (tak ze 6.2), ale taki zasięg zrobił się dopiero kiedy sołtys wyłączył latarnie w pobliskiej wsi. Było po 24:00 więc Lew już chylił się ku zachodowi. Seeing był dość słaby, więc przykleiłem oko do okularu i czekałem na dogodny moment. Dopiero po kilku minutach dostrzegłem tę francę. W okularze Parks GS 7,5mm (250x) widać było odciętą krawędź galaktyki, cienką linię i pojaśnienie, ale nie po całej długości, ale w miejscu gdzie jest jaśniejsze miejsce. W necie znalazłem szkic z 10" w którym to widać (http://jaysastronomyobservingblog.blogspot.com/2010/03/)

image.png.77916643cd22b40f0a4b48833dfc811a.png

Myślę, że kluczowa jest tu "ciemność" nieba i tego nie przeskoczy się dużym powiększeniem (a próbowałem w gorszych warunkach nawet ok 400x). Widocznie jasność nieba przewyższała tą słabiznę.  Na deser popatrzyłem jeszcze na grupę M106, a szczególnie N4217. Tutaj pasmo pyłowe było dużo łatwiejsze, inna sprawa że akurat była w zenicie, ale widok super. Myślę, że to też byłby dobry kandydat na OT;)

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Na deser popatrzyłem jeszcze na grupę M106, a szczególnie N4217. Tutaj pasmo pyłowe było dużo łatwiejsze, inna sprawa że akurat była w zenicie, ale widok super. Myślę, że to też byłby dobry kandydat na OT;)

O, to jest fajne. Może opiszesz ją w ramach kolejnego odcinka? Ps a z tą jakością nieba przy detekcji pasm pyłowych masz oczywiście rację. Wystarczy wspomnieć, że pod słabym niebem nawet te w M 31 potrafią zniknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Przedwczorajsza noc to była miazga ?  Donoszę o zaobserwowaniu pasma pyłowego w N3190 w 16" i Delosie 14mm (135x). Błyskało czasami jako łukowata przerwa pomiędzy centralną częścią a peryferiami galaktyki i było dość oczywiste. Sam Hickson pięknie się prezentował w takim powiększeniu i polu (i warunkach). Byłem w lekkim szoku, bo pamiętam ile się ostatnio napociłem, żeby to pasmo wyłuskać.

Wogóle musiałem przeprosić się z Delosem 14mm, bo wyładowana bateria w kolimtorze zmusiła mnie do zejścia z powiększeniami i pozwoliła cieszyć się galaktykami w szerszym kontekście.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Wczoraj testując możliwości mojej najciemniejszej miejscówki na Mazurach i ja spojrzałem na Lwa.

W 12" w Hyperionie 8mm wszystkie 4 składniki widoczne z przyłożenia. Widoczny także pas pyłowy w NGC 3190. Po zmianie okularu na 13mm NGC3187 raz znikała a raz pojawiała się jednak zerkaniem widoczna cały czas. W Celstronie 6mm ciemniejsze tło ale widoki jak w 8mm.

Przy zmianie okularu szturchnąłem niechcący teleskop i po spojrzeniu w okular zobaczyłem centralnie na środku słabą "kulistą". O kurcze, gdzie to? Jak to? Szybkie spojrzenie przez szukacz gdzie jestem, weryfikacja na mapie i już wiem że widzę galaktykę NGC 3162... ale mógłbym przysiąc, że z jej tła wyskakiwały gwiazdki, coś jak przy obserwacji jaśniejszych palomarów ?

  • Like 3

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)