Skocz do zawartości
lukost

Obiekt tygodnia 1.04.2018 HCG 44

Rekomendowane odpowiedzi

Fanie, że się temat rozwinął. W 16" pod niebem ~5.8mag wszystkie 4 składniki są widoczne i nawet NGC 3187 jest oczywistą smugą światła widoczną właściwie na wprost. Zaczaiłem się na pasmo pyłowe w NGC 3190, no i cóż, w mniejszych powiększeniach (130x, 180x) tło jest jeszcze dość jasne i widać jedynie wydłużony kształt galaktyki. Najlepszy widok miałem w powiększeniu ok 300x. Czarne tło, z wyraźnym odcięciem po stronie pasma pyłowego. Jednak części za pasmem nie widziałem. Myślę, że pod ciut lepszym niebem powinno się udać.

Co mnie najbardziej zaskoczyło to widok całej grupy w nasadce bino Denka z GPC Baadera 1.7x (powiększenie 105x), tło czarne jak smoła dzięki dobrej absorpcji światła przez nasadkę i również widoczne cztery składniki (3187 zerkaniem) zawieszone w czarnej kosmicznej pustce. Przedni widok.

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
1 godzinę temu, MichalKaczan napisał:

Co mnie najbardziej zaskoczyło to widok całej grupy w nasadce bino Denka z GPC Baadera 1.7x (powiększenie 105x), tło czarne jak smoła dzięki dobrej absorpcji światła przez nasadkę i również widoczne cztery składniki (3187 zerkaniem) zawieszone w czarnej kosmicznej pustce. Przedni widok.

O, to, to! Następna galaktyczna sesja będzie z nasadką. Wszelkie Igły, Cagara i Sombrera - drżyjcie! :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

14.04.2018, warunki lepsze niż w ostatnim wpisie tj. zasięg 6,2 mag ale przejrzystość ciut lepsza. A dodatkowo umyłem lustro Crazy (Choć i tak nie wyszło to do końca dobrze).

14" (SW Flex 355/1650):

69x, źrenica wyj. 5,1 mm - widoczne 3 galaktyki bez najmniejszego problemu, można powiedzieć, że świeciły jak "głupie". Czwarta z dość dużym trudem.

137,5x źrenica wyj. 2,6 mm - wszystkie cztery galaktyki oczywiste. Jakbym oglądał Triplet Lwa w 8" :) Fajna sprawa. 

206x, źrenica wyj. 1,7mm - ciemny pas w NGC 3190. Delikatny, subtelny ale widoczny. 

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

14-15.04.18 

SQM 21,5 

Lorneta 120/660

Hickson 44

Przy 94x - NGC 3190 i NGC 3193 widoczne na wprost, NGC 3185 widoczna zerkaniem bez problemu, NGC 3187 jakby momentami ledwo dostrzegalna zerkaniem.

Przy 147x - j.w. przy czym NGC 3187 lepiej widoczna zerkaniem niż przy 94x. Pasa pyłowego w NGC 3190 brak.

Dorzucę Hicksona 68

Przy 94x - NGC 5353 i NGC 5354 widoczne na wprost, NGC 5350 zerkaniem.

Przy 51x - NGC 5353 i NGC 5354 widoczne na wprost, NGC 5350 bardziej oczywista niż przy 94x, momentami majaczyła NGC 5355.

Przy 51x - NGC 5353, NGC 5354, NGC 5350 oraz nienależąca do HCG68 galaktyka NGC 5371 w jednym polu. Zacny widok.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Obejrzałem wczoraj po raz kolejny te galaktyki. Z Syntą 12 i okularem ES14mm NGC 3193 i NGC 3185 były dość wyraźnymi i rozmytymi plamkami. Nie pokazały żadnych wyraźnych szczegółów powierzchni. NGC 3190 była najjaśniejsza i wyraźnie podłużna. NGC 3187 była widoczna zerkaniem, nieco lepiej niż ostatnio.

Po zmianie powiększenia z 107x na 214x spojrzałem na NGC 3190 w poszukiwaniu pasma pyłu. Zerkaniem chwilami coś tam było widać ale nie mam pewności czy było to pasmo.

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Czyli wychodzi na to, że to pasmo jest na granicy możliwości dwunastu cali. PS Hickson 68 był (jest?) mocną kandydaturą na jeden z kolejnych OT. :)

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Również chciałem donieść o zaobserwowaniu pasma pyłu w NGC 3189:). Pojechałem na inną miejscówkę z zasięgiem powyżej 6mag (tak ze 6.2), ale taki zasięg zrobił się dopiero kiedy sołtys wyłączył latarnie w pobliskiej wsi. Było po 24:00 więc Lew już chylił się ku zachodowi. Seeing był dość słaby, więc przykleiłem oko do okularu i czekałem na dogodny moment. Dopiero po kilku minutach dostrzegłem tę francę. W okularze Parks GS 7,5mm (250x) widać było odciętą krawędź galaktyki, cienką linię i pojaśnienie, ale nie po całej długości, ale w miejscu gdzie jest jaśniejsze miejsce. W necie znalazłem szkic z 10" w którym to widać (http://jaysastronomyobservingblog.blogspot.com/2010/03/)

image.png.77916643cd22b40f0a4b48833dfc811a.png

Myślę, że kluczowa jest tu "ciemność" nieba i tego nie przeskoczy się dużym powiększeniem (a próbowałem w gorszych warunkach nawet ok 400x). Widocznie jasność nieba przewyższała tą słabiznę.  Na deser popatrzyłem jeszcze na grupę M106, a szczególnie N4217. Tutaj pasmo pyłowe było dużo łatwiejsze, inna sprawa że akurat była w zenicie, ale widok super. Myślę, że to też byłby dobry kandydat na OT;)

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, MichalKaczan napisał:

Na deser popatrzyłem jeszcze na grupę M106, a szczególnie N4217. Tutaj pasmo pyłowe było dużo łatwiejsze, inna sprawa że akurat była w zenicie, ale widok super. Myślę, że to też byłby dobry kandydat na OT;)

O, to jest fajne. Może opiszesz ją w ramach kolejnego odcinka? Ps a z tą jakością nieba przy detekcji pasm pyłowych masz oczywiście rację. Wystarczy wspomnieć, że pod słabym niebem nawet te w M 31 potrafią zniknąć. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta