Skocz do zawartości

ostrość gwiazd w SW102/500


Bartek M.

Rekomendowane odpowiedzi

Miesiac temu kupiłem nowy SW102/500 i sporo naczytałem się, że kitowe okulary i kątówka 45 są kiepskiej jakości. I faktycznie, kiedy patrzyłem na jasne gwiazdy, to nie były nigdy ostre, punktowe i byłem trochę zawiedziony, że coś za 1000zł daje gorszy obraz niż lornetka za 200zł.

Kupiłem teraz  lustrzaną kątówkę 90 i z jednej strony jest różnica, ale nadal nie mogę złapać gwiazdy w punkt na środku pola. Przy zbliżeniu do punktu ostrości mam taką jakby delikatną rozgwiazdę/pajęczynę, której ramię z nieco bardziej z pionowego przechodzi w lekko poziome, po minięciu punktu ostrości. Tak jest na obu okularach 10 i 25mm, a przymknięcie obiektywu do połowy tylko lekko to poprawiło, i znikneły kolorki AC.

W gwiazdach słabszych, tego efektu pajączyny nie ma, ale nie są one jakieś idealnie punktowe. Niestety nie mogłem sprawdzić ostrości na okularach bez kątówek, bo wyciąg był poza polem ostrości.

Z tego co wyczytałem, to ponoć jest to astygmatyzm. Z opisu osób mających podobne refraktory jest mowa o punktowych gwiazdach.

Czy zatem ten teleskop jest rozkolimowany i powinienem go reklamować?

 

 

 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo z moim nowo nabytym egzemplarzem tego teleskopu kilka lat temu. Cela była na pewno źle przykręcona ale nie było to jedyne źródło problemu. Wymieniłem na inny egzemplarz i w nim nie było tak widocznego astygmatyzmu. Spróbuj wymienić teleskop u sprzedawcy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być nie do końca skręcona cela obiektywu. U mnie w SW 80/400 było podobnie, nie do końca punktowe gwiazdy, nie było co prawda aż tak źle, ale było. Dokręcenie o jakieś 30÷35 stopni "nakrętki" celi poprawiło punktowość, choć do ideału jeszcze ciut brakowało, ale ogólnie było już dobrze i można to zaakceptować. Ciekaw byłbym wyniku testu latarkowego w SW 102/500, u mnie w SW 80/400 po wyostrzeniu Plosslem 9mm wyszło 73mm, wiec do pełnej apertury 80mm deko brakowało. Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I WSZYSTKO JASNE... masakra.. Teleskop jest uszkodzony mechanicznie, prawdopodobnie po mocnym upadku na prawe pokrętło.

Zacząłem się przyglądać wszystkiemu i szczęka mi opadła. Nie wiem, jak tego nie zauważyłem wcześniej (akurat jestem leworęczny i zawsze kręciłem tylko z lewej strony..)

https://youtu.be/Jgeo04CYMak

Wściekły jestem, że dobrze nie sprawdziłem wszystkiego od razu po zakupie. Podekscytowany, nawet do głowy mi nie przyszło, aby wszystkim kręcić i sprawdzać. Człowiek kupuje ze sklepu, bo myśli, że wszystko będzie ok....

Zaglądnąłem też jak pracuje wyciąg od środka, przez obiektyw. W trakcie kręcenia focuserem, wyciąg przesuwa się jednostajnie i nagle wykonuje taki dziwny, jakby ruch skrętny wokół swojej osi, poczym dalej się przesuwa jednostatnie. Zatem prowadnice wyciągu w tubie też są zwichrowane.

 

Najgorsze jest to, że zaraz po zakupie zauważyłem zabrudzenie na głównym obiektywie, od wewnątrz, ale machnąłem na to ręką. A powinno mi to dać od razu do myślenia i odesłania teleskopu...

https://drive.google.com/open?id=1UcWY61fyTgfTAn-rkh8rpr6m45Jw5ca5

 

Podsumowując dostałem uszkodzony złom, po nieudolnej naprawie, bo ktoś zostawił nawet krzywy trzpień focusera i paproch na obiektywie od środka. 

Wczoraj też patrzyłem na gwiazdy przez lornetkę jednym okiem, jak w ten teleskop. Wszystkie ostre, punktowe na środku, nawet te jasne. Rety, gdyby człowiek był bardziej doświadczony i obyty z optyką, to od razu oddałby ten złom po pierwszym spojrzeniu w gwiazdy...

Nazwy sklepu nie podaję, mam nadzieję, że wymienią mi ten teleskop. Kupiłem go z końcem lutego i niestety okres zwrotu mi minął :(

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklep zlecił odesłać sam teleskop, a dystrybutor ma ocenić, czy to powstało z mojej winy...

Oglądnąłem szczegółowo wszystko. Nie ma żadnego najmniejszego śladu na innych elementach. Sam karton i teleskop też wyglądał na oryginalnie zapakowany, bo pamiętam, że była na nim taka papierowa folia, która musiałem pamiętolić, aby zdjąć. Zatem sprzęt taki przyjechał już z fabryki. Samo odkształcenie trzpienia jest bardzo jednoznacze, wygięte dokładnie od osi wyciągu po prawej stronie, czyli musiało odkształcić się już zmontowane na wyciągu, nie wcześniej raczej. 

Nie wiem, jaka jest kolejność montażu przy produkcji teleskopu, ale po zaliczeniu jakiegoś upadku, ktoś podmienił tylko elementy wgniecione (np pokrętło) nie zauważając tego pręta i puścił to dalej w produkcję.

Wiadomo co zrobiłby chinski pracodawca, gdyby pracownik zgłosił mu, że upuścił teleskop i dlatego w planie produkcji brakuje jednej sztuki. A teraz polski klient musi udowodnić, że to nie on... 

 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tuba optyczna wymieniona! Pan z Teleskopy.pl przychylił sie do mojej reklamacji.

Nowa jest lepsza optycznie. Gwiazdy są wyraźnie bardziej punktowe i co najważniejsze rozmazanie gwiazdy i przejście przez punkt ostrości daje symetryczne, kołowe "duszki". Kolimacja jest prawidłowa. 

Co ciekawe, w tej tubie też pokrętło ostrości jest delikatnie zwichrowane (po tej samej stronie!), ale sam wyciąg chodzi nieco płynniej i jednostajnie. Różnica mała, ale wyczuwalna.

Według opisu z Teleskopy.pl tamten teleskop mieścił się w "granicach tolerancji". Jeśli faktycznie był on fabryczny (bez dodatkowych uszkodzeń), to świadczy to o bardzo niskiej jakości wykonania i zerowej kontroli jakości. Tragedia.
Osobiście pracuję w dużej firmie produkcyjnej, gdzie takie coś byłoby zatrzymaniem produkcji i przepraszaniem klientów... a tutaj to idzie w świat i cieszmy się tym co nam dają.

Chyba jednak za mała konkurencja na tym rynku. Szkoda.
Jako ciekawostaka: nowa tuba ma dodatkowy duży napis  "Startravel 102". 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)