Skocz do zawartości

Testy korektora Photoline


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Zachciało mi się jaśniejszego refraktora więc  wstawiłem korektor Photoline 3" 0,79 no i kicha wcale nie jestem zadowolony  co to ma być? wstawiam klatkę podciągniętą w maximie Digital Development. Podpowie mi ktoś co tu można zrobić, w czym może być problem?

1.jpg

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Antoni napisał:

Zachciało mi się jaśniejszego refraktora

A jakiego konkretnie? Może tu jest problem... nie dobranie odpowiedniego....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Antoni napisał:

Refraktora nie zmieniałem mam TSAPO130  F 7 a do niego zmieniłem korektor.

Antoni - nie napisałeś tego, że zastosowałeś korektor i jaki tak. Teraz będzie znawcom łatwiej.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc po kolei. Wyciąg 3,7" w nim korektor koło filtrowe i w nim filtry 36 mm i na końcu kamera. Odległość 56 mm do matrycy od korektora. Na poprzednim korektorze też Photoline 3" tylko 1:1 nie było nic takiego. Oto zdjęcie ta sama procedura w maximie co na poprzednim. 

2.jpg

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zalecana odległość od matrycy? Czy powinna być taka sama jak z poprzednim? Teraz jest korektor/reduktor. Na stronie producenta powinna być podana.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, no dziwne skąd ta winieta. Ja miałem wyciąg 2.5", do niego wkręcany flattener 3" 0.79x, potem redukcja M48/T2, jakaś mała przedłużka T2, potem koło QHY z filtrami 36mm i kamerka. I nie miałem aż takiej winiety - była, ale lekka https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8048-ts-photoline-130-f7/&do=findComment&comment=109272 . Flat załatwi sprawę, możesz najwyżej zmierzyć ile się różni poziom tła pomiędzy środkiem i narożnikiem. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale skąd się wzięły takie łuki na zdjęciu?  Zastanawiam się jeszcze nad tym czy odległość między kołem filtrowym a matrycą nie ma tutaj wpływu. Kamera ma nosek z jaskółczym ogonem w którym jest gwint T2. Odległość to 18 mm do matrycy, tak podaje producent a ja mam wkręconą redukcję nie oryginalną taką jak dawał producent ponieważ chciałem wszystko na gwint a nie na jaskółczy ogon, więc dorobiona jest reducja chyba na 13 mm co wydłuża jeszcze dystans między filtrem a matrycą. Może to robi?

 

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Antoni napisał:

Ale skąd się wzięły takie łuki na zdjęciu?  Zastanawiam się jeszcze nad tym czy odległość między kołem filtrowym a matrycą nie ma tutaj wpływu. Kamera ma nosek z jaskółczym ogonem w którym jest gwint T2. Odległość to 18 mm do matrycy, tak podaje producent a ja mam wkręconą redukcję nie oryginalną taką jak dawał producent ponieważ chciałem wszystko na gwint a nie na jaskółczy ogon, więc dorobiona jest reducja chyba na 13 mm co wydłuża jeszcze dystans między filtrem a matrycą. Może to robi?

 

Może obcinać stożek światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, no to przy matrycy o przekątnej 22mm i takiej odległości filtry 36mm przy f/5.5 nie powinny winietować :( A ta winieta dość ostro się odcina, czyli jakby to przewężenie było w pobliżu kamerki. Nie masz tam w Twoich złączkach jakiegoś przewężenia? Np do 1.25"?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

Te łuki to refleksy od najbliższych jasnych gwiazd. W moim Veloce to norma, muszę unikać jasnych gwiazd tuż za kadrem jak ognia.

Maciek nie za bardzo popatrz na mapę w tym rejonie nie ma jasnych gwiazd. To jest coś innego.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Antoni napisał:

Absolutnie. Złączka M54 /T2 do noska kamerki i tyle. A może ta odległość jest jednak za duża. A Ty jak miałeś?

Wcześniej między matrycą i filtrami miałem około 25mm, teraz mam kamerkę skręconą z kołem przez pierścień i jest jakieś 15mm (potrzebowałem skrócić ten dystans, żeby pracowało też z obiektywem). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni , może się przyda, lub naprowadzi Cię na rozwiązanie tego problemu ... Kilka lat temu walczyłem z korektorem Riccardi do mojego AP ... tu jest temat  *(https://astropolis.pl/topic/43337-prośba-o-pomoc-dystans-riccardi-do-sbig/).

Końcowe wnioski > znalazłem odległość, gdzie gwiazdy były tak jak u Ciebie ładne po sam róg ale ale winieta zabijała sygnał . Z oryginalnym korektorem winieta jest malutka , (normalna przy tak dużej matrycy) i gwiazdki są super.

Może coś z tym korektorem jest nie halo _? Takich rzeczy nie powinno się dziać ... i zacytuje tu Wessel'a ...

Cytuj

Maciek, nie chcę Ciebie martwić, ale nawet jeśli to winietowanie skompensujesz flatem to muszę Ci przyznać rację - to będzie proteza zestawu za niezłe pieniądze.

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Naski napisał:

Może coś z tym korektorem jest nie halo _? Takich rzeczy nie powinno się dziać ...

Całkowicie się z tym zgadzam, jeśli odległość do matrycy jest prawidłowa, jeśli po drodze nie występują jakieś zwężki w torze optycznym to ani chybi korektor jest walnięty....
Napisać do TS, pokazać fotki i niech wymieniają.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podeślij fitsa, jeśli możesz. Tego typu ostro odciętą winietę miałem w zupełnie innym zestawie. A właściwie wydaje mi się, że to był dziwny odblask, nie winieta. U mnie to było w newtonie f/5 z MPCC i filtrami wąskopasmowymi, szczególnie SII. Wyglądało to bardzo podobnie, choć setup diametralnie inny. Na LRGB problemu nie było.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przerzeca jak robi z tego samego miejsca (swoje obserwatorium) i wcześniej z innym korektorem tego nie było, odległość bacfocusa jest OK, rurka ta sama, filtry te same to skąd ten ,,dziwny odblask" się ma brać?....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taka sama tubke , ale tak jak Jolo - z wyciagiem 2,5" i przy tym samym korektorze winieta praktycznie niezauwazalna . Przy twoim wyciagu powinna byc zerowa . Mysle wiec ze to wadliwy korektor ( pod warunkiem , ze masz zachowane odleglosci i odpowiednie polaczenia )

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Antoni napisał:

A czy tego zdjęcia nie można sprawdzić jakim programem i co tam wychodzi?

CCDInspector: 3d oraz aspekt. Klatki powinny być kilkusedundowe, z dużą ilością gwiazd i bez żadnych obiektów mglawicowych czy galaktyk. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2018 o 18:35, Jacek E. napisał:

Ale przerzeca jak robi z tego samego miejsca (swoje obserwatorium) i wcześniej z innym korektorem tego nie było, odległość bacfocusa jest OK, rurka ta sama, filtry te same to skąd ten ,,dziwny odblask" się ma brać?....

U mnie to był jakiś fatalny zbieg okoliczności, można to porównać do rezonansu - występuje przy ściśle dopasowanych do siebie elementach, ale jak jeden przesuniesz o milimetr, to znika. Po zmianie tuby na f/4 i zachowaniu reszty problem zmniejszył się prawie do zera.

22 godziny temu, fuxin napisał:

Mysle wiec ze to wadliwy korektor

Nie rozumiem, jak wada korektora może powodować winietę. Przecież ta wada musiałaby polegać na przypadkowym umieszczeniu w nim bezsensownej przesłony, albo coś :) Utrata kolimacji może być spowodowana wadą, ale nie coś takiego.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

22 minuty temu, Antoni napisał:

No to co mi proponujecie z tym  fantem zrobić?

Napisałem kilka postów wyżej:

W dniu 5.04.2018 o 16:59, Jacek E. napisał:

Napisać do TS, pokazać fotki i niech wymieniają.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)