Skocz do zawartości

Zapytanie o teleskop dla osoby z bólem kręgosłupa


jfd

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Ze względu na mobilność i przede wszystkim problemy z kręgosłupem i schylaniem się (także niewskazane siedzenie) chciałbym zakupić teleskop do wizuala głównie DS, tak abym obserwację mógł wykonywać głównie na stojąco (stelaż). Wykluczam tutaj Synty gdyż jest to klamot i dość niewygodny do obserwacji (widziałem u znajomego).

Mieszkam 20km od miasta, na horyzoncie widać co prawda poświatę, aczkolwiek na zachodnim niebie jest czysto.
Mam spory teren, który mogę wykorzystać do obserwacji.

Po analizie wątków na forum ciężko było mi znaleźć konkretną odpowiedź na moje pytanie, aczkolwiek zatrzymałem się na MAK 127 na montażu AZ4 ze statywem LT1.
Czytałem recenzję, że ten teleskop pozwalałby też na obserwację DS / Układ Słoneczny.

Mój budżet max 1800-2000zł (z chęcią zakupie sprzęt używany).


Dziękuje za Wasze podpowiedzi!

Pozdrawiam serdecznie,
Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam w klubie :)), zarówno na forum jak i tych od bolącego kręgosłupa i tych 'na stojąco'. Mam dokładnie tak samo. 

Nie kupuj MAKa jako pierwszy teleskop. 

Mak ma bardzo wąskie pole. Jest bardzo lekki, ale sporo się traci ze względu na jego konstrukcję. 

Jako pierwszy teleskop, zwłaszcza jeśli interesują Cię DSy, polecam Ci refraktor. 

Jaki, to już zależy od Twojego budżetu. 

Albo coś bardziej mobilnego - lornetkę na statywie foto. Serio. 

Te sprzęty pokażą Ci niebo zupełnie inaczej niż duży Newton, ale też bardzo ciekawie. 

Refraktor. Najlepszy byłby jakiś ED 80-100mm F6-8. Moim zdaniem refraktor ED jest bardzo uniwersalny. Pokaże niebo w nieco szerszym kontekście ale i można zastosować mocniejsze powiększenie. 

Bardzo fajny jest malutki refraktorek 72/420 ED. Super do szerokich pól. 

Nieco gorsza jakość - refraktory achromatyczne. Np Skywatcher 120/600. 

Jeszcze mobilny, cięższy. 

Zupełnie budzetowo SW 80/400. 

Osobiście nie polecam Ci długich tub achromatów (90cm i więcej). Takie achromaty dadzą lepszy obraz ale dla osoby z problemami z kręgosłupem są upierdliwe. 

Jeśli chodzi o statyw do oglądania na stojąco. Ja kombinowałem tak. Nogi stalowe 1.75 (do lekkiego sprzętu wystarczą nogi 1.25), na nich ekstender 40cm, na nim montaż. Do Twoich celów (lekki sprzęt) wystarczy montaż AZ4. Ja teraz mam EQ3-2 przerobiony na ALT-AZ. Ale to ciężki za to bardzo stabilny zestaw, może unieść inne cięższe teleskopy. 

Ale na dniach dokonałem zakupu z giełdy na astropolis.pl porządnego statywu foto: Manfrotto MN 117B. 

Waży mniej 5,6 kg a jest bardzo sztywny i ma wysuwaną kolumnę. Jest polecany do ciężkich lornetek czy mniejszych refraktorów. Byłby idealny dla Ciebie. 

Testuję teraz ten statyw. Potencjał ma. 

Pytaj. Odezwę się później. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżetowo SW 105/500 lub 120/600 powieszony na AZ4 do tego 2-3 niedrogie okulary na początek.

Jeśli chcesz sięgnąć głębiej w DSO to możesz też poszukać 12" newtona kratownicowego. Jest na tyle lekki, że przeniesie się go spokojnie w kilku częściach. W budżecie trafiają się Columbusy używane  i czasami dobry ATM.

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, piotrkusiu napisał:

Jeśli chcesz sięgnąć głębiej w DSO to możesz też poszukać 12" newtona kratownicowego. Jest na tyle lekki, że przeniesie się go spokojnie w kilku częściach. W budżecie trafiają się Columbusy używane  i czasami dobry ATM.

Jeśli mieszkasz w domu to taki Newton może być dobry pomysłem. Można dorobić do niego wózek/"taczkę" i nie ma problemu z kręgosłupem. A trzymać go w garażu, komórce, budce dla niego zbudowanej. 12" jest na tyle już duże, że można obserwować na stojąco (ewentualnie coś podłożyć jeśli jesteś wysoki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Ja także walczę i pewnie walczyć będę do końca życia z kręgosłupem.  Miałem GSO 8 i byłem bardzo zadowolony z obserwacji.... niestety tylko z obserwacji.  Taszczenie klamota mnie wykluczyło z obserwacji na 2-3 miesiące. Wtedy postanowiłem go sprzedać i kupić co poręczniejszego. M.in. dzięki radom kjacka z forum zamieniłem GSO na refraktor SW 150/750 i jestem zadowolony. Wieszam go na AZ4 na stalowych nogach. Wydałem na ten używany zestaw 1600 złotych + okulary. Oczywiście cały czas myślę o Newtonie ale musi to być kratownica, minimum 12 cali i ...... muszą być pieniądze bo kratka kosztuje. Pozdrawiam 

GSO10, AZ4, APM 25*100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jfd napisał:

Witam,

Ze względu na mobilność i przede wszystkim problemy z kręgosłupem i schylaniem się (także niewskazane siedzenie) chciałbym zakupić teleskop do wizuala głównie DS, tak abym obserwację mógł wykonywać głównie na stojąco (stelaż).

Może takie krzesełko by rozwiązało problem z siedzeniem?

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3648&lunety=Krzes o o regulowanej wysoko ci metalowe sk adane

Z drugiej strony to kolejny klamot do noszenia :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem problemy z kręgosłupem - dyskopatia w odcinku lędźwiowym i ciężką Syntę 12" do dźwigania.

Dorobiłem do niej a'la "taczki" - takie rączki z kółka do transportu i było już znośnie do transportu. Miałem tylko za zadanie wyjechać tym z garażu na podwórko.

Skończyło się na operacji kręgosłupa - chirurgiczne usunięcie dysku i teraz wszystko dźwigam bez problemu rękami jak dawniej.

Synta 12",  ES-y 30; 14, 8.8, 4.7;  filtry Lumicon 2"  OIII, UHC, H-Beta, H-Alfa
DSC  Lornetka 25X100, noktowizory

avatar3.png.b609b6d8baad58eb4a731d0d85b910e6.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr11 napisał:

M.in. dzięki radom kjacka z forum zamieniłem GSO na refraktor SW 150/750 i jestem zadowolony. Wieszam go na AZ4 na stalowych nogach.

Cieszę się, że mogłem pomóc :)). Ale brakuje lustra, prawda?...

Godzinę temu, midimariusz napisał:

Skończyło się na operacji kręgosłupa - chirurgiczne usunięcie dysku i teraz wszystko dźwigam bez problemu rękami jak dawniej.

Uważaj. U nas doktory mówią, żeby po takiej operacji 'nie przeginać'. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, kjacek napisał:

Witam w klubie :)), zarówno na forum jak i tych od bolącego kręgosłupa i tych 'na stojąco'. Mam dokładnie tak samo. 

Nie kupuj MAKa jako pierwszy teleskop. 

Mak ma bardzo wąskie pole. Jest bardzo lekki, ale sporo się traci ze względu na jego konstrukcję. 

Jako pierwszy teleskop, zwłaszcza jeśli interesują Cię DSy, polecam Ci refraktor. 

Jaki, to już zależy od Twojego budżetu. 

Albo coś bardziej mobilnego - lornetkę na statywie foto. Serio. 

Te sprzęty pokażą Ci niebo zupełnie inaczej niż duży Newton, ale też bardzo ciekawie. 

Refraktor. Najlepszy byłby jakiś ED 80-100mm F6-8. Moim zdaniem refraktor ED jest bardzo uniwersalny. Pokaże niebo w nieco szerszym kontekście ale i można zastosować mocniejsze powiększenie. 

Bardzo fajny jest malutki refraktorek 72/420 ED. Super do szerokich pól. 

Nieco gorsza jakość - refraktory achromatyczne. Np Skywatcher 120/600. 

Jeszcze mobilny, cięższy. 

Zupełnie budzetowo SW 80/400. 

Osobiście nie polecam Ci długich tub achromatów (90cm i więcej). Takie achromaty dadzą lepszy obraz ale dla osoby z problemami z kręgosłupem są upierdliwe. 

Jeśli chodzi o statyw do oglądania na stojąco. Ja kombinowałem tak. Nogi stalowe 1.75 (do lekkiego sprzętu wystarczą nogi 1.25), na nich ekstender 40cm, na nim montaż. Do Twoich celów (lekki sprzęt) wystarczy montaż AZ4. Ja teraz mam EQ3-2 przerobiony na ALT-AZ. Ale to ciężki za to bardzo stabilny zestaw, może unieść inne cięższe teleskopy. 

Ale na dniach dokonałem zakupu z giełdy na astropolis.pl porządnego statywu foto: Manfrotto MN 117B. 

Waży mniej 5,6 kg a jest bardzo sztywny i ma wysuwaną kolumnę. Jest polecany do ciężkich lornetek czy mniejszych refraktorów. Byłby idealny dla Ciebie. 

Testuję teraz ten statyw. Potencjał ma. 

Pytaj. Odezwę się później. 

 

Jacek, dziękuje za odpowiedź, dziękuje za przywitanie! :)

Czytałem troszkę o refraktorach, ale faktycznie z teleskopem to chyba na początek porywałbym się z motyką na słońce :)
Jeżeli chodzi o budżet to faktycznie ze stelażem mógłbym wydać łącznie max 1800-2000, aczkolwiek wolałbym jednak sprzęt używany. Pytanie - tylko gdzie ja takowe coś znajdę? :)

Patrzyłem na forumowych giełdach, ludzie sprzedają tam refraktory, aczkolwiek nie jestem pewien jak się one mają do polecanych przez Ciebie sprzętów. Znalazłem na necie ED 72/420 za 330 euro (nowy) bez statywu.

Szukałbym jednak coś typowo do wizuala, żebym mógł sobie pooglądać obiekty na niebie i się pozachwycać, ew. pokazać coś dzieciom, żonie.

 

Jeżeli chodzi o statyw, Manfrotto wygląda super, nawet znalazłem tą ofertę z końca marca, sprzedany zapewne Tobie :) Czy jeśli chciałbym potem zakupić np. teleskop to również dałoby się ten statyw wykorzystać?

Gdyby udało się Tobie lub komukolwiek z Was znaleźć coś fajnego na giełdzie, poprosiłbym o linka :)

 

 

Pozdrowienia!
Paweł

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr11 napisał:

Witaj. Ja także walczę i pewnie walczyć będę do końca życia z kręgosłupem.  Miałem GSO 8 i byłem bardzo zadowolony z obserwacji.... niestety tylko z obserwacji.  Taszczenie klamota mnie wykluczyło z obserwacji na 2-3 miesiące. Wtedy postanowiłem go sprzedać i kupić co poręczniejszego. M.in. dzięki radom kjacka z forum zamieniłem GSO na refraktor SW 150/750 i jestem zadowolony. Wieszam go na AZ4 na stalowych nogach. Wydałem na ten używany zestaw 1600 złotych + okulary. Oczywiście cały czas myślę o Newtonie ale musi to być kratownica, minimum 12 cali i ...... muszą być pieniądze bo kratka kosztuje. Pozdrawiam 


Cześć! Też wcześniej natknąłem się na SW 150/750, widzę go za 1499zł (nowy) na montażu EQ3-2. Wydaje się być fajnym sprzętem, aczkolwiek tak jak piszesz, musiałby być na AZ4. Kolega Jacek zakupił statyw Manfrotto, a Ty czego używasz? :)

 


Pozdrowienia,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, piotrkusiu napisał:

Budżetowo SW 105/500 lub 120/600 powieszony na AZ4 do tego 2-3 niedrogie okulary na początek.

Jeśli chcesz sięgnąć głębiej w DSO to możesz też poszukać 12" newtona kratownicowego. Jest na tyle lekki, że przeniesie się go spokojnie w kilku częściach. W budżecie trafiają się Columbusy używane  i czasami dobry ATM.

Dzięki za odpowiedź! Myślę, że kratownica dopiero po refraktorze :)

A czy SW 150/750 również by się nadał?
Znalazłem samą tubę bez montażu (nowa) za 1049zł oraz osobno montaż AZ4 ze statywem za 679zł. Wpasowałoby się to w mój budżet, choć to sprzęt nowy, a wolałbym jednak coś używanego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=48600

Masz montaż AZ4 na stalowych nogach. 

EDIT. Nie spiesz się tak z kupnem teleskopu. Tu trzeba cierpliwości. Coś zawsze pojawia się na giełdzie. 

Po kolei odpowiedź na pytania:

- tak, ten statyw Manfrotto MN 117B obecnie wykorzystuję do refraktora. Jednak ma on ograniczoną nośność. To jest świetny statyw pod duże lornety. Lornetka to bardzo dobry sprzęt do oglądania nieba. Sporo widać. W szerokim kontekście. Przemyśl to. 

- daj linka do oferty, każdy kto będzie wiedział coś na pewno odpowie w  miarę możliwości 

- szukaj używanego ED80 albo achromatu 120/600, lepiej 150/750 ale ten jest cięższy. 

- ja bym takiego Newtona nie kupował, ale każdy wybiera inaczej. Małe lustro, F5, lustro wtórne sporo zasłania w stosunku do średnicy lustra głównego, studzenie lustra (szybkie, bo małe to, ale zawsze) , kolimacja. Za dużo na nie. Lepszy refraktor F5. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię jednoznacznie odpowiedzieć czy Newton 150/750 na EQ3 czy refraktor 150/750 na AZ4. Dla mnie refraktor, dla Ciebie jak uważasz. Refraktor nowy jest droższy niż nowy Newton. Ważą podobnie, pokażą podobnie. Wpadnij na jakiś zlot i przekonaj się sam. Posmakujesz, pogadasz i wyciągniesz wnioski. Jest tyle sprzętów ile gustów. 

  • Like 1

GSO10, AZ4, APM 25*100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kjacek napisał:

Tu https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=48600

Masz montaż AZ4 na stalowych nogach. 

EDIT. Nie spiesz się tak z kupnem teleskopu. Tu trzeba cierpliwości. Coś zawsze pojawia się na giełdzie. 

Po kolei odpowiedź na pytania:

- tak, ten statyw Manfrotto MN 117B obecnie wykorzystuję do refraktora. Jednak ma on ograniczoną nośność. To jest świetny statyw pod duże lornety. Lornetka to bardzo dobry sprzęt do oglądania nieba. Sporo widać. W szerokim kontekście. Przemyśl to. 

- daj linka do oferty, każdy kto będzie wiedział coś na pewno odpowie w  miarę możliwości 

- szukaj używanego ED80 albo achromatu 120/600, lepiej 150/750 ale ten jest cięższy. 

- ja bym takiego Newtona nie kupował, ale każdy wybiera inaczej. Małe lustro, F5, lustro wtórne sporo zasłania w stosunku do średnicy lustra głównego, studzenie lustra (szybkie, bo małe to, ale zawsze) , kolimacja. Za dużo na nie. Lepszy refraktor F5. 

 

Dziękuje za odpowiedź.

Skoro o ED80 mowa, to czy ta oferta będzie ok? Wydaje mi się ciut drogo, choć nie jestem do końca zorientowany :) :

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=48735

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuby w dobrym stanie chodzą od 1300-1550 max. Nie ma co przesadzać, za 1800 do 2200 idzie wyrwać ED100. Trochę cierpliwości i na pewno się coś trafi. To fajny refraktor. SW120/600 sobie daruj, aberracja  na planetach i księżycu masakruje,  filtr semi apo wiele nie pomaga. Lepiej jak mówię kupić coś na dłużej. Tuby Ed80/600 bardzo często lądują na giełdzie, więc na pewno coś trafisz. Kolega defaa z Astromaniaka szuka  ED100 jak trafi w rozsądnej cenie chętnie odsprzeda ED80.

  • Thanks 2

GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4 

ES: 4,7mm,  6,7mm , 8,8mm ,  14mm ,  24mm 2"

       Meade UWA 20 mm  2", (82*)

Barlow GSO ED 2x 2"

Nikon EX10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ4 na alu i jakiś refraktorek, aby się nie nadwyżerąć.

Moze używka 80/600 ED też wejdzie w budżet. Jest jeszcze lepszy jakosciowo krótki refraktor Bressera, podobno lepszy niż te SW.

https://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag:-HEXAFOC;-obiektyw:-ED)-teleskopy-5034.html

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Janko napisał:

Bo trzeba ćwiczyć!

 

Ja mam 4 przepukliny wielopoziomowe na odcinku lędźwiowym i owszem z początku same ćwiczenia trochę pomagały, teraz raz w roku sanatorium i 9 miesięcy ulgi i tak w koło Macieju ?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Ja mam 4 przepukliny wielopoziomowe na odcinku lędźwiowym i owszem z początku same ćwiczenia trochę pomagały, teraz raz w roku sanatorium i 9 miesięcy ulgi i tak w koło Macieju ?

Siedzący tryb życia czyni kaleków.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Charon_X napisał:

Jest jeszcze lepszy jakosciowo krótki refraktor Bressera, podobno lepszy niż te SW.

https://www.teleskopy.pl/Tuba-optyczna-Messier-AR-102XS-102/460-OTA-(wyciag:-HEXAFOC;-obiektyw:-ED)-teleskopy-5034.html

Ale to bardzo światłosilny teleskop, nie każdemu pasuje. W skrócie, im bardziej światłosilny sprzęt, tym lepsze okulary są przydatne. 

EDIT z drugiej strony, 100mm to lepiej niż 80mm. Fajny do szerokich pól. Niestety nigdy nie patrzyłem przez niego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Janko napisał:

Siedzący tryb życia czyni kaleków.

A co to jest siedzący tryb życia ? Pracuję w hucie jako tokarz na tokarkach wielkogabarytowych więc nie wiem co to jest , ale dobra nie róbmy off top'a .

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Grzegorz Czernecki napisał:

A co to jest siedzący tryb życia ? ...

:witaj::))

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4/9/2018 o 23:42, Werni74 napisał:

Tuby w dobrym stanie chodzą od 1300-1550 max. Nie ma co przesadzać, za 1800 do 2200 idzie wyrwać ED100. Trochę cierpliwości i na pewno się coś trafi. To fajny refraktor. SW120/600 sobie daruj, aberracja  na planetach i księżycu masakruje,  filtr semi apo wiele nie pomaga. Lepiej jak mówię kupić coś na dłużej. Tuby Ed80/600 bardzo często lądują na giełdzie, więc na pewno coś trafisz. Kolega defaa z Astromaniaka szuka  ED100 jak trafi w rozsądnej cenie chętnie odsprzeda ED80.

Dziękuje za info! Niestety kolega defaa już sprzedał ED80 :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)