Skocz do zawartości

Wyciskanie wiosennych soków


Rekomendowane odpowiedzi

Fotka bardzo piękna :)

Ale z tym:

7 minut temu, Windforce napisał:

 Jego małe piksele szumią nieco więcej niż w przypadku 6D, lecz ta matryca jest nimi wprost napakowana i bardzo w skrócie, uśredniony szum przypadający na jednostkę powierzchni sensora jest sporo nizszy niż w bardziej popularnym modelu 6D. Innymi słowy, jeśli skadrujemy zdjęcie z 5Ds do rozmiaru takiego samego z 6D, 5Ds będzie sporo mniej zaszumione.

się nie zgodzę :)

Jeśli jest więcej pikseli, a każdy z nich szumi nieco bardziej, to nie ma siły, żeby w obrazie było mniej szumu. Przecież oba aparaty przez to samo szkło na taką samą powierzchnię zbiorą tyle samo światła, a w 5Ds będzie więcej szumu.

Piszesz o uśrednianiu szumu podczas zmniejszania, ale nie tylko szum się uśrednia, bo i sygnał. To co nas interesuje to stosunek sygnału do szumu. Jeśli piksel w 5Ds ma, załóżmy, 4x mniejszą powierzchnię niż w 6D, to jednocześnie zbiera 4x mniej fotonów. Jeśli ten sam piksel zbierze 4x mniej fotonów, a jednocześnie bardziej szumi, no to "wirtualne" SNR dla takiego piksela będzie dużo gorsze, niż dla 6D. Możesz takie 4 piksele uśrednić, żeby dostać rozdzielczość jak w 6D i polepszyć SNR, ale jeśli 5Ds nie ma lepszego QE, albo wyraźnie mniejszego szumu na piksel od 6D, to nic się nie ugra. 

Tyle w teorii, a w praktyce - no to trzeba by porównać w jakiś kontrolowany sposób :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A oto efekt, jaki daje połączenie EOS 5Ds i... Sigmy Art 135 mm!

Panorama Drogi Mlecznej - 3 pojedyncze klatki 30 s. przy ISO3200. Niestety nie zrobiłem więcej klatek.

BezNazwy_Panorama4s.thumb.jpg.e2fb1168623ba883da80b732d400ef5c.jpg

 

NGC7000, wycinek kadru w skali 100% - 32x 30 s., ISO3200. Obiektyw @ F/2.0 żyleta w całym kadrze, nie przymykałem bardziej, bo żal...

 

Autosave2-4s.thumb.jpg.6622d6817ef37ee0a25d3e209d93cd75.jpg

 

 

Tym razem wywiało mnie daleko za Siemiatycze, niemal pod granicę z Białorusią... Niebo genialne! Co to była za noc! 130 kilometrów trasy, przy której przez ostatnie 25 kilometrów nigdzie aż do horyzontu nie świeciła ani jedna latarnia. Ostatnie 20 km trasy z zerowym ruchem drogowym, po prostu żadnego samochodu, ani człowieka. Od tchórzy, lisów, zajęcy, borsuków, saren roiło się wokół. Na koniec, polna droga ginąca w suchych łąkach, kilometr za chyba ostatnimi zabudowaniami w Polsce. Na miejscu doświadczyłem nieprawdopodobnej ciszy, jakiej nie zaznałem chyba jeszcze nigdzie. Totalna, głucha, czarna jak smoła cisza. Gwizdało w uszach. Nawet niebo nie było tak smoliste jak ta niezwykła cisza. Ono było już rozświetlone tą nieziemską poświatą Drogi Mlecznej i czekało na mnie...  1f642.png Żałuję, że czasu było tak mało...

  • Like 7

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwaga - 50-megapikselowe zdjęcie (nie mozaika) rejonu NGC7000. Poprawiłem też nieco warsztat. ;)

Link do pełnej wersji [63 MB]

Niestety na forum nie da się umieścić w pełnym rozmiarze, musiałem więc skadrować do 50% rozmiaru, co i tak oznacza zdjęcie o boku 4344 pikseli.

NGC7000_135mm_FF_s2.thumb.jpg.9f327bae6494743b1e421c485341f2f9.jpg

  • Like 1

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)