Skocz do zawartości

krążki dyfrakcyjne?


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jakiś czas temu dokonałem zakupu lornety Omegon 22x85 i... , no właśnie. Pierwszy egzemplarz przyszedł całkowicie rozkolimowany, po telefonie do sklepu odesłałem lornetę i przysłali mi nową z idealną kolimacją ale w prawym okularze widać takie oto krążki:

IMG_20180409_130315.thumb.jpg.5dceb921a6e5338d7870c50883e46f70.jpg

Lewy okular jest ok:

IMG_20180409_130605.thumb.jpg.8baaf9fef6db11c6ec890e25977e99f1.jpg

i ogólnie nie przeszkadza to w obserwacjach, ale jednak problem jest i nie wiem co z nim zrobić, odesłać do sklepu w ramach gwarancji i czekać aż przyślą naprawioną i pewnie ze złą kolimacją, czy z tym żyć.

Problem pewnie nadejdzie kiedy w przyszłości będę chciał sprzedać lornetę, bo kto kupi sprzęt z taką wadą?

Może jest jakiś sposób, żeby to zlikwidować nie tracąc gwarancji i upływu gazu ze środka?

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, ale ekspertem od lornetek nie jestem, to się kwalifikuje do natychmiastowego odesłania. Czemu? Bo moim zdaniem zbieżność obrazów z obu tubusów została osiągnięta w nieprawidłowy sposób. Gdy bawiłem się w rozkładanie i składanie a potem kolimowanie lornetek takie efekty osiągałem w sytuacjach gdy przekoszony obiektyw tubusa próbowałem naciągnąć wychyleniem pryzmatów, lub gdy przekoszony nienastawny pryzmat usiłowałem naciągnąć na siłę tym nastawnym itd itd, tak czy inaczej nigdy nie jest to normalna sytuacja i jest objawem przekoszenia optyki nawet gdy obrazy nie są podwójne.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obrazem obiektywów się nie kierujmy, zdjęcia były robione z lornetką w rękach i telefonem, dlatego obrazy się nie pokrywają. Kolimacja jest perfekt, tu chodzi tylko o krążki widoczne na pierwszym zdjęciu

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej pewnie, że można tylko usługa będzie płatna, a w sklepie gdzie kupiłem lornetę mam dalej gwarancje i powinni, to zrobić w ramach obowiązującej gwarancji. Ale wolał bym uniknąć wysyłki, bo wiesz jak było z pierwszym egzemplarzem, jak była pojechana kolimacja. Zapytałem na forum, bo byc może wystarczy coś delikatnie poluzować i będzie OK, ale jeżeli nie ma możliwości usunięcia tego defektu, to odeślę do sklepu.

Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na jakiś odblask, może od niedokładnego wyczernienia.
Ja bym odesłał. Lepiej jest odsyłać nawet i pięć razy i zatrzymać się na satysfakcjonującym egzemplarzu, niż bujać się z czymś, co rozczarowuje i co sprzedajesz po pewnym czasie (i z małym niesmakiem). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)