Skocz do zawartości

Refraktor czy reflektor?


rebib

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, będę wdzięczny za każdą poradę bo przez nadmiar informacji mam teraz mętlik w głowie ;)
- Mieszkam w mieście i mam balkon z widokiem na południe i wschód, w bezchmurną noc widac najjaśniejsze gwiazdy i planety, przez lornetkę już znacznie więcej. Jestem jednak zmotoryzowany i co jakiś czas na pewno zabrałbym teleskop na wycieczkę pod ciemniejsze niebo.
- jestem fotografem amatorem i chciałbym też spróbować sił w astrofotografii więc możliwość podłączenia przejściówki T2 też jst konieczna, a co za tym idzie chyba montaż paralaktyczny byłby lepszy (EQ3-2?)
- interesują mnie zarówno obiekty głębokiego nieba jak i księżyc czy układ słoneczny
 
W związku z tym mam dwa pytania
Refraktor czy newton?
Jaki model polecacie do ok 2200zł razem z montażem, podstawowymi akcesoriami na początek i napędem?
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, Witaj na forum.

Nie mam wielkiej wiedzy i dużego doświadczenia , ale już pobawiłem się kilkoma zabawkami dla początkujących i powyciągałem pewne wnioski więc...

Jeśli pytasz o lustro..no to już na wstępie taki teleskop dla amatora (mowa o systemie Newtona) musi się zaczynać od średnicy lustra 130-150mm z ogniskiem 600-800 ( co na start z Canonem lub Nikonem daje nam już dość wymagającą skalę do uprowadzenia dla bardzo początkującego) bowiem one z reguły posiadają już wyciąg Cryforda 2 cale który ma szansę utrzymać ciężar DSLR wraz z korektorem komy. Do tego mają możliwość dokonania usprawnień (ponieważ to otwarty układ optyczny) typu wręgowanie i inne usztywniania tubusu co z światło-śiłą 5 i ciemniej skutecznie załagodzi ugięcia układu optycznego...dalej jeśli mowa o ugięciach to jeśli w przyszłości kupisz kamerę z kołem filtrowym która waży więcej jak dslr plus ewentualnie OAG, może to wymagać wymiany na solidniejszy wyciąg co niestety bywa tak że porządny wyciąg sam jest droższy niż tańsze teleskopy na rynku. Układ słoneczny z taką ogniskową już sobie w miarę po oglądasz lub po avikujesz z barlowem księżyc czy jowisza ,saturna.

Po drugie kolimacja ,będziesz wykonywał ją wstępną i zazwyczaj po raz kolejny gdy teleskop będzie w pozycji roboczej skierowany na cel może wymagać poprawek kolimacja, zresztą sam kolimator musi być skolimowany, kultura pracy coś jak odrośniki grzałki na lustro wtórne (ja nie wyobrażam sobie czuwania z suszarką nad teleskopem) jest do ogarnięcia jak najbardziej. Są plusy i minusy ale się da, wszystko dla ludzi. :-)

Jeśli myślisz o montażu paralaktycznym to taki eq3-2 nie będzie miał łatwo jeśli chodzi o lustro bo to już waga zestawu 5-7 kg może wynosić. Tu bym sugerował Orion Sirius lub lubiany Heq5 (innych nie miałem więc się nie wypowiem). Ale są i ludzie potrafiący wycisnąć więcej z eq3-2.

Ale EQ3-2 nie jest złym montażem i rozsądnym wyborem może być tu refraktor apo dajmy na to 200-400mm jeśli będziesz w przyszłości guidował. Ja przez krótki okres miałem WO Zenithstar 61 fpl-53 +ff 1:1 360 mm z dedykowanym gwinetem do Canona. (koszt około 2400zł). Lub skoro jesteś fotografem też stokowe 200-300mm obiektywy dające w miarę płaskie pole dla rozmiaru twojej matrycy ( bo pewnie takie posiadasz jeśli fotografujesz też przyrodę ) nie są złym wyborem by mieć frajdę na początek:-). Może już wystarczyć ci fabryczna przeciwwaga 2kg by to ogarnąć.

Jeśli chodzi i Refraktory nie musisz się tak cackać z kolimacją  jeśli jego konstrukcja jest bez większych wad będzie stale skolimowany, nie kiedy refraktory mają możliwość pewnej kolimacji ale jako początkujący raczej nie będziesz sobie tym zawracał głowy.

Za 2000-2200 masz szanse uchodzić na przykład używane w przyzwoitym stanie SW 80Ed z reduktorem 0.85, da ci to płaskie pole z APS-C. (uważam że lepsza nowsza wersja bez przykręcanej stopki..śruby w nie powodują odblasków w torze optycznym bo ich tam nie ma do tego ma wyciąg z mikroruchami )

Nowy 80ED+reduktor ma podobną cenę co ceniony TS65q który już ma w sobie flattener a że jest to quadruplet ja bym go wybrał, do tego 420mm łatwiejsze do uprowadzenia.

Lecz to nie zapewni ci frajdy z układem słonecznym (ja uważam). Małe refraktory to raczej obiekty mgławicowe i kilka galaktyk.

W cenie nowego eq3-2 z goto znajdziesz na giełdzie wspomiany heq5 syntreck używany więc jest jakaś elastyczność. (wydaje mi się że 2000-2400 dało by radę kupić) Heq5 da radę z guidingiem z refraktorem o większej ogniskowej niż wspomniane 400mm.

Jest sporo opcji i można było by tak pisać.. i pisać.. na pewno też inni zabiorą głos.

Pozdrawiam.

Mariusz.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim budżetem raczej ciężko pogodzić to wszystko. Jeśli chcesz "liznąć" wszystkiego po trochu postawiłbym na montaż eq3-2 do astrofoto obiektywami, być może masz jakieś przyzwoite szkła skoro jesteś fotografem amatorem, a jeśli nie to stare stałki na m42 mają przystępne ceny. Foto DS przez teleskop bym odpuścił na razie.
Do obserwacji wziąłbym teleskop 8" na montażu dobsona, tu może być problem z pracą na balkonie. Ale na wypady za miasto w sam raz do obserwacji, plus możliwość podpięcia lustrzanki i foto Księżyca czy Słońca (to z odpowiednim filtrem). Dodatkowa zaleta takiej konfiguracji to, to że spokojnie możesz obserwować, a obok aparat na montażu będzie focił w tym samym czasie.
Gdy po jakimś czasie uznasz że któryś kierunek bardziej Ci odpowiada, bez problemu sprzedasz czy to 8" dobsona czy montaż paralaktyczny. Jeśli zakupisz sprzęt na giełdzie, to przy odsprzedaży niewiele stracisz. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam rozważałem jakiś czas temu podobny dylemat i ostatecznie kupiłem 12" Newtona na dobsonie. Wracając do tematu. Przy tym budżecie podobny jak mój rozważałem opcję eq5 plus Newtona 150mm f5. Nowy goły zestaw jest za 2200 więc z giełdy dało by się w tej cenie kupić montaż z napędem plus tubę i podstawowy/we okulary.

  • Like 1
Meade LB 12"
Lornetka DO 10x50+ statyw foto made in germany,,
Scopos 30mm ,Meade SWA S5000 16mm,  ES 8.8mm , Ortho 10mm, Bino TS
Antares ALP 1,25" Bader SC 1,25" 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, rebib napisał:

A co myślicie o SW R-120/1000?

Z montażem eq3-2 można go kupić w okolicach 2000zł

Dziękuje za odpowiedz :)

Chcesz tym robić foto DSów?... No way. 

EQ3-2 to może EDka 80 pociągnie. 

Widziałeś kiedyś taką tubę? Jest długa i długa :D. Znaczy się, moim zdaniem niewygodna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Eq3-2 1000 ogniskowa....to już jest duża skala z twoim Canonem..raz że nie będziesz miał cały rok warunków seeingowych by sukcesywnie używać tego teleskopu, dwa że to achromat więc może to wyglądać coś w podobie hmm.."męczę się i męczę na tym Eq3-2 by mieć fotki z nie pojechanymi gwiazdami a jeszcze abberacja", Eq3-2 to za niska klasa na taką bazooke ;-) zajedziesz montaż ciężarem setupu  "bo będzie ważyć sporo, guiding ,rzałki i inne duperele) może nawet dojść do tego że podczas sesji nawet nie będziesz w stanie dość żródeł problemu jeśli chodzi o sprzęt bo jedno do drugiego nie pasuje. A na koniec to myślę że trudno będzie znaleźć flattener ktory da redę wypłaszczyć pole w tak jasnym refraktorze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wizuala używam lunety o ogniskowej 900mm na EQ3-2 i montaż daje radę, ale do foto to już musi być co najmniej EQ5.
Poza tym do foto to trzeba lunet typu APO (np. powyżej wymieniane ED) z płaskim polem, a nie zwykłych refraktorów, ale to już Ci astrofociarze doradzą :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszytskim. Cały czas coś doczytuje i szukam informacji. Póki co zdecydowałem się, że uzbieram trochę pieniędzy i kupię montaż HEQ5 i do tego jakąś tubę. Przez ten czas naciesze się moją lornetką i poznam lepiej nocne niebo. Jeżeli macie jakieś rady odnośnie tuby do astrofoto, ciekawe artykuły czy jakiekolwiek rady to chętnie skorzystam. 

Może jakieś ciekawe książki o astrofoto?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)