Skocz do zawartości

Jaki sprzęt na początek???


PavelSST

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Otóż chcę kupić sobie teleskop(nie chcę lornetki). Będzie to mój pierwszy sprzęt, budżet bardzo mocno ograniczony max. 500zł. Czekam na jakieś porady, co możecie mi polecić nie chce wydać za dużo na pierwszy sprzęt bo po jakimś czasie uznam że to nie dla mnie ::) i to dopiero by było.

SW Synta 6", szukacz 6x30, laser 50mW/ EQ5

2x25mm/10mm/UWA 32mm

TENTO 10x50

Baader Solar Continuum

http://astronomia.nablogu.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótko.

kupisz gówniany sprzęt, to astronomia na pewno okaże się nie dla ciebie :)

Kupisz lepszy sprzęt to może się tym zainteresujesz.

kupisz dobry sprzęt to się zainteresujesz na pewno i nie będziesz tego żałował (a do tego wydasz kupę kasy na dodatki - warto). W razie czego zawsze też łatwiej sprzedać niż dziadostwo.

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie na te dwa?

1.http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk1309eq2-mapa-nieba,5625s

2.http://www.zoomme.pl/product-pol-24-Teleskop-Centauri-PRO-Dobson-5-5-.html <-- czy warto ryzykować, i w tym pająk jest dość gruby ale to da się zmodyfikować.

SW Synta 6", szukacz 6x30, laser 50mW/ EQ5

2x25mm/10mm/UWA 32mm

TENTO 10x50

Baader Solar Continuum

http://astronomia.nablogu.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Tak jak pisali wcześniej.  Do wizuala na początek SYNTA 8

Jak się nie wciągniesz zawsze można sprzedać parę złociszy taniej.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Widzę że temat wciąż aktywny. Więc wtrącę swoje trzy grosze...

Posiadam BRESSER"A Lunar'a  d=60 mm , ogniskowa(f) =  700 mm

To mój pierwszy sprzęt, był dość tani. Najgorszym jego minusem według mnie jest bardzo słaby statyw, ponieważ trudno się blokuje, szukacz łatwo się rozregulowuje etc.

Nie wspominając już o słabym tubusie i jego parametrach.

Jaki sprzęt polecacie ze dobrej jakości statywem? Bo wszyscy wtajemniczeni zdają sobie sprawę iż dobry trójnóg to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz podać warunki obserwacyjne, w których najczęściej będziesz cieszył oko widokami nocnego nieba. Czyli - miasto z dużym zaświetleniem czy - wieś. Co chcesz obserwować, a może fotografować również i wreszcie jakimi funduszami dysponujesz. Na koniec - ,,trójnóg"  jest ważny, ale ważniejszy jest montaż, na którym ,,wieszasz" teleskop  ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie montaż miałem na myśli. Propo obserwacji, to prowadzę je w mieście z balkonu i przy zgaszonym świetle panuje praktycznie zupełna ciemność, rzecz jasna mam na horyzoncie niskim jasne kropeczki okien i światełek miejskich, jednak niebo to czerń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie udzieliłeś odpowiedzi na 2 pytanka. Co chcesz oglądać (planety czy DS-y) i jakim funduszem dysponujesz. Dodatkowo jak duży jest to balkon, wiąże się to z typem montażu i wielkością teleskopu jaki będzie optymalny do powierzchni balkonu  ::)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najlepiej żeby był dość uniwersalny jeśli chodzi o kwestię obserwowanych obiektów. A co do balkonu to statyw może mieć rozpiętość u dołu z metr nawet, więc nie jest źle. Nie wykluczam również obserwacji poza domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niema sprzętu uniwersalnego  :( Najbardziej spełniającym Twoje wymagania i preferencje balkonowe, będzie STC lub MAK 6-8" są krótkie i na balkon idealne na montażu EQ5 (6" na EQ3-2). Możesz też rozważyć wersję tańszą i w miarę sensowną  ;) http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=21919

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)