Skocz do zawartości
ignisdei

Foto Challenge – obserwatorze rzuć wyzwanie fotografowi!

Który, Twoim zdaniem Fotograf najlepiej odwzorował wizerunek Hicksona 68, oraz oddał właściwy charakter, zadanego przez wizualowców obiektu ?  

41 użytkowników zagłosowało

Ta ankieta jest zamknięta
 1. 1. Który, Twoim zdaniem Fotograf najlepiej odwzorował wizerunek Hicksona 68, oraz oddał właściwy charakter, zadanego przez wizualowców obiektu ?

  • Jacek E. (z 13 maja 2018)
   0
  • Jolo (z 13 maja 2018)
  • Esku1RES (z 13 maja 2018)
  • Alien (z 14 maja 2018)
  • Piotrcb (z 20 maja 2018)
  • ignisdei (z 20 maja 2018)
  • Zielu (z 31 maja 2018)


Rekomendowane odpowiedzi

 

nomia.png

 

Foto Challange – obserwatorze rzuć wyzwanie fotografowi!

Chciałbym zainteresować Forumowiczów nową zabawą pt. „Foto Challenge – obserwatorze rzuć wyzwanie fotografowi!”

Pomysł wpadł mi do głowy po rozmowie „w statusach Lukosta”

Po lekturze Waszych wpisów nasuwają się wnioski: Fotografia nie musi być: mega dopracowana, estetyczna w każdym detalu. Nie musi być artystycznym majstersztykiem, niebanalnym połączeniem kunsztu i obróbki. Może być przecież ekstremalna, hardcorowa – na granicy percepcji amatorskiej elektroniki!

Te pierwsze aspekty były dotychczas cenione przez zaawansowanych użytkowników. Dochodzi jeszcze jednej aspekt a mianowicie: atrakcyjność postrzeganego obiektu.

W naszym konkursie astro-fotograficznym prym brały często obiekty znane, pięknie prezentujące się w kadrze i barwne. One mają największą szanse wygranej. Częstymi motywami były zatem np.: Plejady, M31, Wielka mgławica w Orionie czy Rozeta.

Astrofotografia staje się tu dziedziną sztuki, wydzierganą przez kosztowny sprzęt i wypracowaną setkami godzin zbierania materiału i obróbki!

To mozolna praca - nikt temu nie przeczy. Nikt nie zabiera tu odium chwały naszym tytanom astrofotografii.

Są jednak i inne obiekty warte uwagi…

Co zatem z nimi, z tą niepopularną resztą? Co z niezliczoną ilością galaktyk dostępnych dla wizuala, na granicy amatorskiego sprzętu obserwacyjnego.

Co z mgławicami widzianymi tylko zerkaniem? A co tymi nie osiągalnymi nawet w wizualu dla 16” –ek?

I tu kłania się astrofotografia obserwacyjna. Matryca może wiele, więcej niż ludzkie oko.

Spora apertura 6-12” z montażami o dokładnym prowadzeniu i guide, wreszcie z rejestratorami wysokiej klasy o wartości średniej kasy samochodu osobowego takimi jak: Atik, Sbig itp. Zawieszona na montażach w profesjonalnych obserwatoriach przydomowych. Może służyć nie tylko łechtaniu ego fotografa, ale też dostarczana obserwatorom materiału porównawczego.

Powiem więcej, możliwości obu grup są często zbliżone – ale obserwator lub fotograf o tym nie wie, nie pamięta lub nie chce pamiętać – bo to nie są obiekty atrakcyjne dla oka przeciętnego odbiorcy!

I...... nie gwarantują miejsca w konkursie więc czasem  szkoda dla nich czasu!
Ale w każdym największym oportuniście budzi się czasem dziki zwierz!

Czas więc go obudzić! ;) 

Obserwatorze, często na pozamiejskich miejscówkach zaliczasz setki galaktyk Herschela, jakieś Barnardy, Palomary, Minkowskie.

Nie widujesz ich jednak często na zdjęciach Twoich foto-kolegów. A ileż nowych szczegółów mógłbyś w nich wyłapać, ile się nowych rzeczy dowiedzieć?

A może przesyciły ci Cię miodne zdjęcia z Hubbla lub te z drugiej półkuli.

Ich przesyt w zagranicznych czasopismach i serwisach zabija Twój zew łowcy! Chcesz widzieć fotki dostępne tu z Twojego podwórka, zrobione w naszych, polskich realiach!

Naszym nowym konkursem położymy być może kres dominacji wypasionych „landszaftów z jelonkiem na rykowisku”  !

Oto teraz wizualowiec może spełnić swoje ukryte, mroczne pragnienie: możemy zadać dziegciu napuszonemu fotografowi, ślęczącemu w obudowanej elektroniką, drewnianej szopce i focącego, kolorowe, pękate i wymodzone focie. 

Rzućmy mu wyzwanie, każąc uwieczniać ekstremalne i często mało atrakcyjne dla wielbicieli „sweet astro-fotek obiektów” cele!

Co proponuję, ano taki mały ewenecik!

Chciałbym zrobić pilotażowy konkurs zabawę łączący wizual i fotografię na zasadzie popularnych „challengów  internetowych”

Jedna grupa zleca drugiej ekstremalne zadania, druga zaś je wykonuje i ma za to płacone! Z tym że ja chciałbym bym też by i ta pierwsza grupa nie straciła!

Proponuję zatem dwuetapową zabawę.

 

1.      Do 10 Maja -wizualowcy zgłaszają swój astro-obiekt jako wyzwanie dla fotografa

2.      Obiekt musi być położony przynajmniej te 15-20 stopni nad horyzontem i dostępny przez większą część nocy w Polsce!

3.      Nie może być to oklepany, często fotografowany ale unikalny, mało znany i trudny w obserwacjach oraz i nie dość-spektakularny z punktu widzenia astrofotografii. I tu wkracza powołane Jury, które dopuszcza lub odrzuca projekty. Jury składa się z zaawansowanych wizualowców moje propozycję ślę tu do (Luksosta i Panasa) ?

4.      Panowie po zamknięciu zgłoszeń powiedzmy Oddzielą ziarno od plew zostawiając tylko najmniej „miodne” hardcory. Juror musi też uzasadnić swoją decyzję w wątku.

5.      Zgłaszający (I TU SEDNO) musi opisać zgłaszany obiekt oraz dać wytyczne dla fotografa – więc nie wystarczy losowo wskazać coś w katalogu NGC! Trza to i uzasadnić i plastycznie opisać! Nie muszą to być nasze wrażenia z obserwacji – ale dopuszczalna jest informacje zaczerpnięta np. z poradników i relacji Kolegów. Obiekt jednym słowem musi nas zachwycić i zadać męki fotografowi!

LICZYĆ SIĘ WIĘC, TEŻ BĘDZIE SPOSÓB OPISANIA.

6.      Obiekt będzie zgłaszany w tym wątku, do 10 maja br. A   nie odsiane przez jury challenge  zostaną w postacie ankiety poddane głosowaniu forumowiczów by wybrać „Challenge maja”

EditL „Challenge maja”

anka.jpg

 

 

 

7.      Miesiąc z już krótkimi nocami, ostatni przed „białym szaleństwem” stad poprzeczka wysoko!

8.      Obiekt musi być wykonany po pierwszej ankiecie. Mało czasu na zbieranie materiału, wiem ale to challenge ;).

9.      Druga ankieta była by wtedy 31 maja i wyłoniła by tylko  jednego laureata challengu – fotografię ekstremalną!

10.Nagrody

Chciałbym by premiowany był zarówno „Wyzywający”, czyli najlepszy opis wybrany w ankiecie oraz najlepszy fotograf który „podniósł rękawicę” 

- Nagrodagłówna:  pół roku prenumeraty Miesięcznika Astronomia (najlepszy wyzywający) 

–Nagroda główna:  rok prenumeraty Miesięcznika Astronomia, otrzyma   ją najlepszy fotograf, który podniósł rękawice

(„fotografia najlepszy przyjęty challenge” musi być więc–  wyżej nagrodzona z uwagi na niewspółmierny wysiłek jaki włoży w to fotograf)

 

 • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa inicjatywa. Widzę jednak pewne mankamenty jeśli pozwolisz..... KAŻDY OBIEKT WIDOCZNY W WIZUALU DA SIĘ ZAREJESTROWAĆ ....podkreślam ZAREJESTROWAĆ.... bez zwracania uwago na jakość, bo jak widzę nie masz na myśli niepopularnej astrofotografii estetycznej którą ja nazywam zdjęciem astrofotograficznym a nie obrazkiem stwierdzającym że coś tam jest. I to czy Twój pomysł meczem do jednej bramki. Dodatkowo - jakie będą kryteria oceny prac astrofotograficznych? Widzimisię jury czy ankieta forumowa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że każdy obiekt da się zarejestrować a "poziom tej rejestracji"* będzie oceniany drugą ankietą...

* Czytaj podjęty Challenge 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A pisałem i nie doczytałem. Jasne. Czyli w skrócie rzecz ujmując  konkurs astrofotograficzny na zadany temat.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, wessel napisał:

A pisałem i nie doczytałem. Jasne. Czyli w skrócie rzecz ujmując  konkurs astrofotograficzny na zadany temat.

Tak, na zadany temat, ale propozycje pochodzą z innego źródła, zadawane są  przez diametralnie inną grupę ludzi, postrzegajcych Astro inaczej od aktywnego astro-fotografa. Chodzi mi o połączenie spojrzenia obu światów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

 

9 godzin temu, ignisdei napisał:

4.      Panowie po zamknięciu zgłoszeń powiedzmy 5 maja br. Oddzielą ziarno od plew zostawiając tylko najmniej „miodne” hardcory. Juror musi też uzasadnić swoją decyzję w wątku.

9 godzin temu, ignisdei napisał:

6.      Obiekt będzie zgłaszany w tym wątku, do 5 maja br. A 6 maja, nie odsiane przez jury challange   zostaną w postacie ankiety poddane głosowaniu forumowiczów by wybrać „Challanege maja”

Ponownie proszę o delikatne przesunięcie terminu. który troszkę będzie ,,kolidował" z zakończeniem składania prac w Konkursie Henia - 30.04 i ankietą, która trwała będzie od 01-06 maja a na głównej będzie wisiał banerek zapraszający do wzięcia w niej udziału. Najlepiej zacząć od 6.05 w godzinach popołudniowych.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście daty są umowne i fazie konsultacji, z pewnością dostosujemy je do  forurmowych konkursów już istniejących.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Inicjatywa ciekawa. Jeśli mogę coś zaproponować jako pierwszy, niech będzie to mgławica LoTr 5 w Warkoczu Bereniki. Why? Bo nikt nie szuka planetarek wśród mrowia galaktyk. ;) Złapałem ją swego czasu wizualnie (bodajże rok temu); trudna jest, skubana - nawet z filtrem 0III wylazła tylko bardzo delikatna, ulotna poświata wokół gwiazdy. Ps I chyba nie widziałem jakiegokolwiek jej zdjęcia w polskim zakątku Internetu.

Edyta: A jednak jest, Sferioda ją focił dwa lata temu. 

 • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Mgławica planetarna NGC 6772 w Orle. Podchodziłam do niej wielokrotnie. Kiedyś nawet pojechałam z moim telepkiem do Kotliny Kłodzkiej (z nadzieją, że będzie ciemno - było), żeby szukać planetarek w Łabędziu i Orle, w tym właśnie NGC 6772, jednak w jej przypadku poszukiwania nigdy nie zakończyły się sukcesem. Mgławica jest bardzo charakterystyczna, bo ma niemal kwadratowy kształt, a przez jej środek przechodzi jakby jaśniejsza (mniej zagęszczona) fala. Źródła mówią, że może to wynikać z obrotu gwiazdy, która mgławicę stworzyła, lub z obecności innego obiektu w sąsiedztwie.

Z tego co widzę, nikt z forum nigdy nie podjął się jej fotografowania, a może wyglądać tak:

NGC 6772 Adam Block

Lub tak (trochę miałam nadzieję, że coś podobnego zobaczę w moich 8"): 

NGC 6772 T635 BL 2011 09 27

Jak widać, w tle mrowie gwiazd, więc tło fotki będzie piękne. Wg Stellarium jej rozmiar kątowy jest przyzwoity: 1'05''. Nic, tylko focić tę ślicznotkę :)

 • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ewa napisał:

Mgławica planetarna NGC 6772 w Orle. Podchodziłam do niej wielokrotnie...

Wygląda bardzo zacnie, ale to tak do świtu trzeba będzie poczekać na nią...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, jolo napisał:

Wygląda bardzo zacnie, ale to tak do świtu trzeba będzie poczekać na nią...

O 1.45 będzie na 15 stopniach (w Poznaniu) :) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Szanowni wizualowcy - zaproponujcie coś wyżej bo u mnie na 15 stopniach to lipa (brak dostepu do nieba) Może coś dla filtra L?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Alien napisał:

Szanowni wizualowcy - zaproponujcie coś wyżej bo u mnie na 15 stopniach to lipa ...

U mnie podobnie - topole i dęby...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To ja mam takie coś: mgławica planetarna Abell 39 w Herkulesie. Deklinacja +27 stopni, rozmiary to prawie 4 minuty kątowe. Piękna, prawie idealnie okrągła mgławica z prześwitującą przezeń galaktyką. Jest pozostałością po gwieździe podobnej do Słońca. Obserwowałem ją w 16" i jest widoczna nawet bez filtra z okularem o dużej źrenicy (~6,5mm), natomiast o galaktyce w środku można pomarzyć . Są raporty w necie o obserwacjach sprzętem czterocalowym. W necie znalazłem 2 (słownie dwa) zdjęcia w polskim wykonaniu na Astropolis. Myślę, że obiekt warty uwiecznienia.

 • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, jolo napisał:

U mnie podobnie - topole i dęby...

A u mnie pensjonaty.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Skoro topole, lipy i turyści, to proponuję coś bliżej zenitu: NGC 6826, lepiej znana jako Mgławica Mrugająca czy też Blinking Nebula w Łabędziu. Wizualowcy wiedzą, że najlepiej widoczna jest zerkaniem, bo gdy patrzymy na wprost znika, ale w co większych aperturach widać wówczas gwiazdę centralną. Na zdjęciach googlowych (na forum nikt się nią nie chwalił) ujawnia za to swój owalny kształt i, w zależności od zdjęcia, delikatną otoczkę lub otoczki. Charakterystyczne są też dwa niewielkie obszary gazu odcinające się od reszty mgławicy. Stellarium podpowiada, że jej rozmiary kątowe to 27" na 24". Duża nie jest, więc zdaję sobie sprawę, że fociarzom trudno będzie wyłuskać jej szczegóły (czy na pewno?), ale uważam, że zdjęcia nawet małych planetarek zagubionych w gęstwinie gwiazd mogą być piękne. 

 • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, ewa napisał:

Skoro topole, lipy i turyści, to proponuję coś bliżej zenitu: NGC 6826, lepiej znana jako Mgławica Mrugająca czy też Blinking Nebula w Łabędziu. Wizualowcy wiedzą, że najlepiej widoczna jest zerkaniem, bo gdy patrzymy na wprost znika, ale w co większych aperturach widać wówczas gwiazdę centralną. Na zdjęciach googlowych (na forum nikt się nią nie chwalił) ujawnia za to swój owalny kształt i, w zależności od zdjęcia, delikatną otoczkę lub otoczki. Charakterystyczne są też dwa niewielkie obszary gazu odcinające się od reszty mgławicy. Stellarium podpowiada, że jej rozmiary kątowe to 27" na 24". Duża nie jest, więc zdaję sobie sprawę, że fociarzom trudno będzie wyłuskać jej szczegóły (czy na pewno?), ale uważam, że zdjęcia nawet małych planetarek zagubionych w gęstwinie gwiazd mogą być piękne. 

Miałem niedługo robić ten obiekt - jest idealny na mój zestaw. Mały ale jasny więc powinno być widoczne sporo detalu :)

Także za jakiś czas na pewno wrzucę foto tego obiektu.

 • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Trochę wyjdę poza ramy konkursu,właściwie to czemu nie.

Może by tak wyzwanie dla wizualowców ,a może zagadka.

M13_from_an_8__SCT.thumb.jpg.97d0f605e5bfbb538295de2f27cbbb13.jpg

 

M 13  klasyk - piękna,największa i najbardziej okazała kulka na naszym niebie.Pewnie każdy z Was oglądał ją wielokrotnie,ale czy ktoś z Was

widział  kolory jej gwiazd,pewnie nie,bo się nie da,no ,ale do rzeczy.Już jakiś czas temu Bernard,ten od ciemnotek udowodnił,

że nie da się dostrzec  tych kolorków choćby w 20 " teleskopie,czy miał rację ?

Hmm... i tak i nie.Ja natomiast stanowczo twierdzę,że to jest możliwe i to już w niedużych teleskopach.

Jak to zrobić ? Zdradzę za jakiś czas.Tymczasem pokombinujcie sami .

Ps.Tych,których wprowadziłem w temat proszę tymczasowo zachować tę informację dla siebie !

To było pierwsze zadanie,ale lecimy dalej.

 

M 13  skrywa w sobie jeszcze jedną tajemnicę,to Y,zwany także śmigłem ( widoczny jest na tym zdjęciu ).

To obszar mniej zagęszczony gwiazdami ( przez co jest ciemniejszy ) ułożony w kształt litery Y.

Sam w sobie nie rzuca się w oczy,ale gdy już wiemy,że jest,a jeszcze lepiej w jakiej jej części staje się widoczny zerkaniem,a czasami na wprost.

Na chwilę obecna znajduje się w górnym prawym rogu M 13 , i zajmuję praktycznie 1/4 jej powierzchni.

 

Polecam przyjrzeć się dokładnie tej kulce,bo naprawdę warto.Odkrywanie jej tajemnic to niesamowite przeżycie,które zapewne długo pozostanie Wam  w pamięci i wzbudzi głębokie emocje.

 

Koniecznie spróbujcie i dajcie znać jak poszło.

 

Pozdrawiam Michał W.

 

 • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Hmm, kolorowych gwiazd w M13 niet... A Ty jaki masz na nie patent? Lekkie rozogniskowanie obrazu? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, lukost napisał:

Hmm, kolorowych gwiazd w M13 niet... A Ty jaki masz na nie patent? Lekkie rozogniskowanie obrazu? 

Eeee..,no daj mi się nacieszyć tą chwilą.

Nie zgadłeś i to już nie są gwiazdy,tylko placki.

 

Ps.Nie chodzi o to,aby złapać króliczka,tylko go gonić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jak tam konkurs coś zamilkł, a już mamy 6 maja?

 • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

A można złapać pomiędzy jednym drzewem a drugim :) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja już dziś Jowisza zaliczylem, ogólnie to całkiem ciekawy układ planet jest w chwili obecnej ;)

 • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Dobra, to ja poproszę jeszcze HCG 68. Piękna grupka, atrakcyjna w wizualu, no i piękna, pomarańczowa HD 121197 jako kontrapunkt. A na Forum tego nie znalazłem. Ktoś się czuje na siłach? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę. Messier 24, zwany Małym Obłokiem Gwiezdnym Strzelca. Jak na taki spektakularny obiekt/rejon, zaskakująco mało zdjęć.
Wiem, wisi nisko. Ale Laguna wisi jeszcze niżej, a jest fotografowana o wiele częściej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Alien napisał:

Jak tam konkurs coś zamilkł, a już mamy 6 maja?

Bo nasz sponsor Delta nie odpowiada. Chyba, że zrobimy konkurs dla samego konkursu ale wtedy....;)

Zadzwonię dziś/jutrojeszcze raz i zapytam czy w to wchodzą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Ja spróbuję coś złapać ale wstaję przed piątą do pracy w tym tygodniu więc nie będzie to spektakularne :)) (muszę obracać kopułę ręcznie - długo nie posiedzę).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie z tego co widzę to na "Partnera FA" w kwestii sponsoringu tej zabawy nie będzie raczej można liczyć,  dlatego jeżeli nasz iwencik ma dojść do skutku, musimy sami ten konkurs chodź symbolicznie zasponsorować rzeczowo. Ze Zlotu zostały mi dwie obrotowe mapki nieba jedną zamierzam oferować najlepszemu wyzywającemumu a drugą osobie, która wygra wyzwanie, jeżeli macie zbędne astro-gadżety, które możecie przekazać na konkurs zachęcam do deklaracji.

:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)