Skocz do zawartości

Pytanie o kolimacje marnego telskopu


k0b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Na wstepie chialbym sie przedstawic, Michal

i z gory chce przeprosic za brak polskich literek - pisze z komputera w pracy bez polskich znaczkow..... 

 

3 dni temu zakupilem przez ebay w UK telskop bez zapoznania sie z literatura / opiniami na forach i teraz za to place i placze :) - traktuje to jako eksperyment!

Nie jest tak zle, wydalem tylko 33f na teleskop 150/1400 reflektor (Firma az wstyd sie teraz przyznac), musialem go wyczyscic, umylem mu lustro bo bylo cale zapylone - cos jakby teleskop zostal zostawiony na budowie :)) nic nie bylo widac

Teleskop - o ile to cos mozna tak nazwac, na LG nie mial punktu do kalibracji wiec go dodalem naklejajac w centrum po precyzyjnym wyznaczeniu srodka! :)

Eksperyment -- 30f, nie traktuje tego jak zyc albo przezyc - ale chcialbym cos z tego miec... tzn zobaczyc chocby ksiezyc...

Lustro czyste jak malina! oba LG i LW..

Zabralem sie do skrecania i wtedy zdalem sobie sprawe! (kupilem teleskop i zaczelem sie uczyc organoleptycznie na wlasnych bledach) ze stracilem cala kalibracje jesli jaka kolwiek tam sie jeszcze utrzymywala.

Wysililem sie kolejny raz i zamowilem z ebay kolimator laserowy, przyszedl na drogi dzien - SUPER :) 

 

I tu zaczyna sie moj problem - obejrzalem kilka filmow na YT jak rozpoczac kalibracje, zabralem sie do LW i wtedy zaczelo sie ono krecic. Poprostu sruba w srodku byla na tyle mocno dokrecona ze przekrecila cale LW. Mocny uchwyt dlonia pozwolil poluzowac srube ale za pajakiem byl jakis ring kontrujacy czego efektem bylo calkowite rozlegulowanie LW, zakonczone wyjeciem go z tuby.

Po 30 miniutach skrecilem to cudo z punktem lasera w centrum LG, problem w tym ze punkt ten wg mnie nie powinien byc wiekszy niz pare mm -~2 lub 3 a tu mam na LG okrag wielkosci PL 5cio groszowki.

O pieknym laserowym punkciku na tarczy kolimatora laserowego oczywiscie moge zapomniec, ale o dziwo udalo mi sie popatrzec dzisiaj pierwszy raz na farme wiatrakow oddalona o 13,5km przez otwarte okno w pokoju..  farma na horyzoncie unosi sie pare cm nad dachami domow - powietrze faluje ale cos tam widzialem :)

 

Moje pytanie - gdzie krecic :)))) aby punkt lasera na LG byl "normalnej wielkosci" srodek naklejki jest po dziurkaczu wiec cos kolo 5mm...

Zdjec z LG niestety na chwile obecna NIEMA ;)

Prosze o pomoc - i z gory dziekuje za wyrozumialy tryb odpowiedzi

2 linki do zdjec przez okno 

https://drive.google.com/file/d/0B2LFng4aHbM5UmJSMWpLa19RQmtpVXd0MkswYzlwWk55cXhj/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/0B2LFng4aHbM5MEZyX2xiSUxnbmdLdWt5NWtGQVc2eW84aUlR/view?usp=sharing

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak pisze kolega,masz soczewkę Barlowa zamontowaną w wyciągu,to właśnie ona rozprasza wiązkę lasera.

Musisz wykręcić Barlowa z wyciągu dla wiązki powrotnej z lasera.

PS.poczytaj o kolimacji z pomocą soczewki Barlowa.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek się uczy całe życie :)) dziękuję za konkretną pomoc.. już wiem że winowajcą tej rozmytej plamy jest ta soczewka w wyciągu. 

Szukałem, widocznie za słabo bo nie mogę znaleźć nic o kolimacji z tą soczewką. 

Pytanie, jeśli ja wyciagne. Wykonam kolimację to czy bez tej soczewki w wyciągu teleskop nadal będzie sprawny (pomniejsze tylko 1400 do 700) będzie można zobaczyć jakąś planetę czy choćby księżyc?? Eyepieces jakie mam to 25mm I 6.5mm ale może uda mi się załatwić 10mm.

Dzisiaj rozkminiam jak tu złożyć uchwyt do telefonu aby cyknac zdjęcie bez tego balansowania nad okularem ;))

Taki wyciąg znalazłem na eBay "chiński" za kolejne 20? .... Zdaje sobie sprawę że lepiej było by kupić "normalny" teleskop :)))

Z ostatniej chwili: wyjąłem wyciąg a na końcu jest soczewka, moje pytanie jeśli ja wykrece to coś popsuje?? Soczewka jest zamocowana na gwint ale od wewnątrz jest znów nakrętka kontrująca - mogę mieć problem z ponownym złożeniem.... Kombinować?

co robić?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej a możesz jaśniej, sorry.. czy dobrze zrozumiałem moge wyjąć te soczewkę z wyciagu? Nic nie spondole? Czym różni się taki wyciąg z barlowem od takiego bez... Ton zwykła rura jak domniemam.. poprostu zanim zacznę tam grzebać chciałem się upewnić ;) kolejne doświadczenie organoleptycznie mi na dzisiaj niepotrzebnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej a możesz jaśniej, sorry.. czy dobrze zrozumiałem moge wyjąć te soczewkę z wyciagu? Nic nie spondole? Czym różni się taki wyciąg z barlowem od takiego bez... Ton zwykła rura jak domniemam.. poprostu zanim zacznę tam grzebać chciałem się upewnić ;) kolejne doświadczenie organoleptycznie mi na dzisiaj niepotrzebnie :)

 

Z ostatniej chwili: właśnie doczytałam iż ta soczewka to coś jak korektor i należy go tam zostawić bo wyciąg nie będzie wstanie wogle poprawnie działać..

Znajdzie się ktoś tu z obecnych rozwiać moje wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, k0b napisał:

Andrzej a możesz jaśniej, sorry.. czy dobrze zrozumiałem moge wyjąć te soczewkę z wyciagu? Nic nie spondole? Czym różni się taki wyciąg z barlowem od takiego bez... Ton zwykła rura jak domniemam.. poprostu zanim zacznę tam grzebać chciałem się upewnić ;) kolejne doświadczenie organoleptycznie mi na dzisiaj niepotrzebnie :)

 

Z ostatniej chwili: właśnie doczytałam iż ta soczewka to coś jak korektor i należy go tam zostawić bo wyciąg nie będzie wstanie wogle poprawnie działać..

Znajdzie się ktoś tu z obecnych rozwiać moje wątpliwości?

 

Soczewka Barlowa musi zostać w wyciągu,ona wydłuża tor optyczny teleskopu,bez niej obraz nie będzie ostry.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolimację z Barlowem to :

- do kolimacji LW Barlowa zostawiasz.

- do LG wyciągasz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, jutro podziałamy

Niestety teleskop już po kolimacji :) laserem i wyszło rewelacyjnie.

Teraz czekam tylko na pogodę, cóż w UK cały czas pada więc na początek pobawię się ta namiastką teleskopu- zrobiłem wszystko aby podrasować tego cudaka. Jeśli mi się spodoba to napewno się poradzę na przyszłość zacnych głów z forum.

Coś do miasta, mogę wstawić do garażu a na tę chwilę zacznę od literatury.

 

Pozdrawiam i dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)