Skocz do zawartości

Kod obserwatorium IAU Minor Planet Center


Rekomendowane odpowiedzi

Moje obserwatorium uzyskało właśnie MPC Observatory Code o numerze L25. Najciekawsze jest jednak to, że całą procedurę kontrolną przechodziłem przez kilka sierpniowych nocy 2017 roku !! Byłem już pewien, że o mnie zapomnieli albo co gorsza "oblałem" egzamin, a tu dziś e-mail z niespodzianką.
Tak więc jeżeli, ktoś się będzie kiedyś starał, to jak widać po zaliczeniu testu potrzebne są jeszcze 3 rzeczy: cierpliwość, cierpliwość oraz cierpliwość :)

  • Like 8
  • Thanks 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Esku1RES napisał:

Moje obserwatorium uzyskało właśnie MPC Observatory Code o numerze L25. Najciekawsze jest jednak to, że całą procedurę kontrolną przechodziłem przez kilka sierpniowych nocy 2017 roku !! Byłem już pewien, że o mnie zapomnieli albo co gorsza "oblałem" egzamin, a tu dziś e-mail z niespodzianką.
Tak więc jeżeli, ktoś się będzie kiedyś starał, to jak widać po zaliczeniu testu potrzebne są jeszcze 3 rzeczy: cierpliwość, cierpliwość oraz cierpliwość :)

A mogę prosić o kilka słów wyjaśnienia dla tych co nie wiedzą o co chodzi i po co ten kod ? ?

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, AdamK napisał:

A mogę prosić o kilka słów wyjaśnienia dla tych co nie wiedzą o co chodzi i po co ten kod ? ?

Minor Planet Center to posiadająca asygnację Międzynarodowej Unii Astronomicznej organizacja zajmująca się zbieraniem informacji na temat małych obiektów Układu Słonecznego. MPC przyjmuje raporty na temat tych obiektów (znanych i nieznanych) również od obserwatoriów amatorskich. Jeżeli ktoś chce wysyłać takie raporty ze swojego obserwatorium, to wskazane jest aplikować do MPC o przyznanie kodu. Jest to poprzedzone jednak pewną procedurą, która ma na celu sprawdzenie, czy kandydujące obserwatorium jest w stanie dostarczać wiarygodne pod względem pomiarowym dane na temat takich obiektów.
W moim obserwatorium specjalnie nie zajmuję się planetoidami, jednak podczas każdej sesji poszukiwania supernowych natykam się na nie bezustannie, niestety :) . Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, abym je raportował przy okazji do MPC. Tym bardziej że czasami są to małe obiekty, których orbita jest jeszcze słabo wyznaczona i każda informacja na temat ich aktualnego położenia jest cenna. Numer MPC code jest też mile widziany i w innych dziedzinach astronomii obserwacyjnej. Zaświadcza, że ktoś, kto siedzi w tym obserwatorium, potrafi po prostu wykonać poprawne pomiary astro i fotometryczne.

  • Like 7

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.04.2018 o 22:54, Esku1RES napisał:

W moim obserwatorium specjalnie nie zajmuję się planetoidami, jednak podczas każdej sesji poszukiwania supernowych natykam się na nie bezustannie, niestety :)

Dla potwierdzenia - ciekawa obserwacja M66 sprzed 3 dni. Moją uwagę przykuł mały, mglisty obiekt. Tym razem nie planetoida, ale kometa - 74P/Smirnova-Chernykh

74P_Smirnova-Chernykh.thumb.png.46145bd1e38a4c0a16ae52e4a78658d3.png

  • Like 4
  • Thanks 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten to zawsze coś znajdzie/wyluka :) Gratulacje!

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)