Skocz do zawartości

Droga Mleczna - jak wygląda naprawdę?


Oberst

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu męczy mnie pewna kwestia. Oglądając zdjęcia DM widzimy zazwyczaj jasno świecący obłok unoszący się nad horyzontem. Wygląda fajnie - wiadomo. Ale trzeba pamiętać, że autorzy zdjęć używają długich czasów naświetlania, obróbki i tak dalej. Niemniej jestem wielce ciekaw jak to wszystko wygląda gołym, nieuzbrojonym okiem. Przykładowo u mnie (teren podmiejski, okolice małego miasta) da się dostrzec w sprzyjających warunkach delikatną mgiełkę, co właściwie jest średnio imponujące. A jak to naprawdę wygląda? Czy widok Drogi Mlecznej na totalnym zakuprzu naprawdę zapiera dech w piersiach? Ciekawi mnie czy dysponujecie takimi zdjęciami, które by były w stanie oddać rzeczywistość w jak najwierniejszym stopniu.

Myślę, że to dość ciekawe zagadnienie, bo na pewno są tutaj takie osoby (vide ja), którym Bieszczady czy inna Syberia w życiu raczej się nie trafi ;)

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem małą symulację. Z mojego doświadczenia powiem Ci, że jak pojechałem pod naprawdę ciemne niebo na Przełęczy Szklarskiej to po tym jak wysiadłem z samochodu to zapytałem kolegów czy chmury nie idą, a to była Droga Mleczna w Strzelcu ;)

mwt-IMG_0540.jpg

  • Like 4

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby zobaczyć DM wcale nie musisz jechać w Bieszczady, ja widzę ją 60 km od Warszawy i to naprawdę całkiem nieźle. Przeszukaj mapy LP na pewno znajdziesz coś nie daleko. A dopiero jak urośnie apetyt wtedy można pomyśleć o Bieszczadach ;)

  • Like 1

SW 120/600

AZ Nord

DOT 8X42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2018 o 22:21, lukost napisał:

Pod dobrym niebem, z centrum Drogi Mlecznej w zenicie (RPA) to spektakularny widok - DM nie jest niepozornym obłoczkiem, tylko jasno świecącą, skomplikowaną strukturą, pełną ciemnych pasm i wyrw. To trzeba zobaczyć samemu.

Lukost opisuje spostrzeżenia z RPA,niedawno była relacja na innym forum z Australii,(podobne szerokości geograficzne) kilka dość obrazowych cytatów jak wygląda z ziemi tam gdzie widać ją naprawdę ;

"Centrum Galaktyki, gdy trochę się obnizyło widoczne było nad wzgórzami jak chmura gradowa"

 "Znane stwierdzenia, że Droga Mleczna może rzucać cień nie sa przesadzone. Podczas jej górowania unosząc rękę nad gruntem łatwo mogłem obejrzeć jej cień. Sprzyja temu fakt, że do Arkaroola ciągle nie doprowadzono prądu elektrycznego"

Oberst dodaje link do relacji,tam są dwa zdjęcia drogi mlecznej z fotek moim zdaniem niezbyt długoczasowych,bo autor pisze że focił pod time lapsy:

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=27&t=48923

 

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)