Skocz do zawartości

Event Horizon Observatory - budowa


Rekomendowane odpowiedzi

Powoli ruszam z budowa małego domku do Mojego dużego zestawy astro-foto ;) Może to mnie zmotywuje do pracy ( taki trochę leniuszek jestem ). Temat będzie aktualizowany w miarę postępów i zagwozdek budowlanych ( na tym się kompletnie nie znam ). Na początek mam kilka pytań urzędowych, a później inne techniczne.

1 Czy na takie obserwatorium wymagane jest pozwolenie?
2 Czy na takie obserwatorium potrzebne jest samo zgłoszenie?
3 Czy traktujemy ten domek, jak zwykły domek narzędziowy na działkę - taki do kupienia w castoramie?

  • Like 4

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie. Powodzenia !
Pozwolenia nie trzeba. Zgłaszasz tylko w urzędzie, zamiar postawienia takiej budki ogrodowej i jeżeli w ciągu 30 dni urząd nie wyrazi sprzeciwu, to możesz startować . Tak jak piszesz, zgłaszaj to jako budkę na narzędzia, a nie obserwatorium (bo Ci jeszcze każą uzyskać pozwolenie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego :) ). W końcu teleskop to też rodzaj narzędzia.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Traktujemy je jak domek narzędziowy (bo jak powiesz , że to obserwatorium to sami urzędnicy nie będą wiedzieli co z tym zrobić)  i powinno się go zgłosić w starostwie powiatowym przed postawieniem. Do tego potrzebujesz wypis z miejscowego planu zagospodarowania (z gminy) i mapkę ze starostwa. Potem wypełniasz druk, rysujesz obiekt na mapce i oddajesz do starostwa. Czekasz chyba 30 dni i budujesz (jeśli w ciągu tych 30? dni nie będzie sprzeciwu to znaczy, że jest zgoda).

W zasadzie jak nie będzie związany na stałe z gruntem tylko na bloczkach i nie masz sąsiada Kargula to bym nie zgłaszał. W najgorszym wypadku kazali by ci go rozebrać, zgłosić i postawić na nowo... 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informacje, które mogą Cię zainteresować:
https://ogrodosfera.pl/blog/na-co-zwrocic-uwage-budujac-domek-narzedziowy

Znajduje się tam też taka ważna informacja:
"Decydując się na małą konstrukcje o powierzchni do 25 m2 i nieprzekraczającą wysokości 5 metrów przy dachu stromym i 4 przy dachu płaskim, możemy nie przejmować się załatwianiem pozwoleń na budowę, a od 1 stycznia 2017 roku znika też konieczność zgłaszania do Urzędu zamiaru takiej budowy. Zasada ta obowiązuje nas, jeśli na działce, wraz z nowym domkiem narzędziowym, liczba małych obiektów architektury ogrodu nie przekracza 2 na każde 500 m?"
 

 

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pier lub bardzo małe obserwatorium np. 2 x 2 metry to będzie prawie obiekt małej architektury - Jeśli chcesz wybudować obiekt małej architektury poza miejscem publicznym, nie musisz przeprowadzać żadnych formalności (taka budowa nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia). Jeśli planujesz budowę obiektu małej architektury w miejscu publicznym musisz dokonać zgłoszenia. 

 

http://www.kamr.pl/2017/05/obiekt-budowlany-budynek-budowla-obiekt-malej-architektury/:

Obiekt małej architektury w rozumieniu prawa budowlanego.

Przez obiekt małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, do których należą między innymi obiekty kultu religijnego np. kapliczki, krzyże przydrożne, figury. Ponadto jako obiekt małej architektury rozumiane są posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, ale także obiekty użytkowe służące rekreacji i utrzymaniu porządku np. piaskownice, huśtawki, drabinki, czy śmietniki.

Obiekt małej architektury w orzecznictwie.

Podstawowym kryterium uznania obiektu budowlanego za obiekt małej architektury jest jego wielkość. Należy jednak brać pod uwagę relację tej wielkości do otoczenia obiektu, a ponadto rodzaj konstrukcji, czy funkcji danego obiektu. Z ciekawszych orzeczeń z zakresu prawa budowlanego wynika, że np. ambona myśliwska nie jest obiektem małej architektury, a urządzeniem, którego funkcja wynika z prawa łowieckiego. Jej celem nie jest rekreacja, czy utrzymanie porządku. Również ozdobna kolumna budynku nie może być traktowana, jako obiekt małej architektury, ponieważ obok funkcji ozdobnej posiada ona swoją funkcję podstawową, czyli stanowi podporę dla konstrukcji budynku lub budowli, będzie wówczas jej częścią nie zaś samodzielnym obiektem.
Natomiast takie urządzenia, jak oczko wodne, murowany grill ogrodowy, czy pergole do rozwieszania zieleni stanowią obiekt małej architektury.

Cytuj

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to jest ta budka aby nie zabierać sprzętu. A większość stawiana jest przy domu.

Czyli wychodzi że to obiekt małej architektury - chyba dobrze rozumiem. I może mieć poniżej 2m większa budka mi nie potrzebna.

11 minut temu, piotrn napisał:

Pier lub bardzo małe obserwatorium np. 2 x 2 metry to będzie prawie obiekt małej architektury - Jeśli chcesz wybudować obiekt małej architektury poza miejscem publicznym, nie musisz przeprowadzać żadnych formalności (taka budowa nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia). Jeśli planujesz budowę obiektu małej architektury w miejscu publicznym musisz dokonać zgłoszenia. 

 

http://www.kamr.pl/2017/05/obiekt-budowlany-budynek-budowla-obiekt-malej-architektury/:

Obiekt małej architektury w rozumieniu prawa budowlanego.

Przez obiekt małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, do których należą między innymi obiekty kultu religijnego np. kapliczki, krzyże przydrożne, figury. Ponadto jako obiekt małej architektury rozumiane są posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej, ale także obiekty użytkowe służące rekreacji i utrzymaniu porządku np. piaskownice, huśtawki, drabinki, czy śmietniki.

Obiekt małej architektury w orzecznictwie.

Podstawowym kryterium uznania obiektu budowlanego za obiekt małej architektury jest jego wielkość. Należy jednak brać pod uwagę relację tej wielkości do otoczenia obiektu, a ponadto rodzaj konstrukcji, czy funkcji danego obiektu. Z ciekawszych orzeczeń z zakresu prawa budowlanego wynika, że np. ambona myśliwska nie jest obiektem małej architektury, a urządzeniem, którego funkcja wynika z prawa łowieckiego. Jej celem nie jest rekreacja, czy utrzymanie porządku. Również ozdobna kolumna budynku nie może być traktowana, jako obiekt małej architektury, ponieważ obok funkcji ozdobnej posiada ona swoją funkcję podstawową, czyli stanowi podporę dla konstrukcji budynku lub budowli, będzie wówczas jej częścią nie zaś samodzielnym obiektem.
Natomiast takie urządzenia, jak oczko wodne, murowany grill ogrodowy, czy pergole do rozwieszania zieleni stanowią obiekt małej architektury.

 

 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, SamuG napisał:

Ja się tylko zastanawiam jak z bezpieczeństwem sprzętu. Hej właściciele astrobudek (tzn domków narzędziowych) zabezpieczacie je jakoś dodatkowo? Czy po każdej nocce sprzęty zabieracie do domu?

Chowanie sprzętu? To po cholerkę stawiać astrobudkę?
Tyle jest teraz prostych sposobów na ochronę przydomowego ogródka, że głowa mała.
Ja jak postawie zacznę od pola minowego ;)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, SamuG napisał:

Ja się tylko zastanawiam jak z bezpieczeństwem sprzętu. Hej właściciele astrobudek (tzn domków narzędziowych) zabezpieczacie je jakoś dodatkowo? Czy po każdej nocce sprzęty zabieracie do domu?

Gdybym miał po każdej sesji demontować zestaw (lub nawet jego część), to bym absolutnie nie zdecydował się na budowę obserwatorium. Cala zaleta tego rozwiązania polega ma tym, że w kilka minut można rozpocząć pracę na skonfigurowanym setupie i z idealnie zorientowanym biegunowo montażem. Zabezpieczenia ? Podwójny system alarmowy podłączony do stacji monitorowania (tzw. "pałowni" jak mawia mój przyjaciel :) ) oraz "broń biologiczna" w postaci groźnego czworonoga.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj też, żeby uzyskać zgodę i błogosławieństwo od własnej "władzy najwyższej" (czytaj: żony, kochanki etc. czy co tam masz u boku).

Wszelkie inne pozwolenia, szczególnie te administracyjne, załatwiaj dopiero potem... ?

----------------------------------------------------------------

SW ED80 OTA 80/600 + F/R x 0,85   Montaż: Celestron AVX,

kamera: QHY163M;  guiding: Orion Guide Scope + ASI120MM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Anva napisał:

Zdzichu a nie taniej będzie zamówić w lokalnym tartaku

 

 

Włodek ja tam nie zamawiam tylko chodziło mi o wielkość.

5 minut temu, AdamK napisał:

Pamiętaj też, żeby uzyskać zgodę i błogosławieństwo od własnej "władzy najwyższej" (czytaj: żony, kochanki etc. czy co tam masz u boku).

Wszelkie inne pozwolenia, szczególnie te administracyjne, załatwiaj dopiero potem... ?

Tu o zgodę i błogosławieństwo nie ma problemu :) 

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alien napisał:

Pomyśl o ciut większej konstrukcji. Tak żebyś mógł się swobodnie z lapkiem wcisnąć. 2m x 3m to bardzo rozsadne rozwiazanie. Ja bynajmniej nie żałuję takiej decyzji. 

  • Like 3

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Alien napisał:

Zdzichu, 1.6m to jest box na zestaw i nic więcej. Jeśli myślisz o jakiejkolwiek aktywności wewnątrz tej szopki, to pomyśl o czymś większym. Ja mam 2.4x2.4m i już nie jest źle, ale jeszcze czasami ze 20cm by się przydało :) 

PS - o, Szymek mnie uprzedził. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alien napisał:

Włodek ja tam nie zamawiam tylko chodziło mi o wielkość.

Zdzisiu, byłeś u mnie i widziałeś moje. To jest 200 x 210 cm. Metrowa tuba i jedna osoba w środku bez szaleństw i raczej do pracy zdalnej.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alien napisał:

A no byłem - muszę się jeszcze raz do Ciebie wybrać ;) A przy okazji odebrać kamerkę ;)

Zapraszam !

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Alien napisał:

Hmm coraz większe się to robi ;)  Takie optymalne i luźne to by było 2.5x3m

No, taki wymiar to już komfort. U mnie przy 2.4x2.4 mam na jednej ściance półeczki 25cm szerokie, a przy drzwiach blacik ścięty na laptopa. Zarówno z trypletem 130mm jak i teraz z SCT10" z odrośnikiem mogę siedzieć przy komputerze i mnie ani zestaw ani przeciwwaga nie zahacza, ale przy chodzeniu trzeba uważnie się kłaniać różnym częściom zestawu. Taki rozmiar też pozwala na w miarę wygodne obserwacje na siedząco teleskopem w który patrzy się od tyłu :) Domek był przyszłościowo liczony na tubę 11-12 cali, albo SCT albo krótkiego newtona. 

Półeczki są ważne, bo przecież nie można wszystkiego trzymać na podłodze albo w ręce. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)