Skocz do zawartości

Flat


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie czy tak powinien wyglądać prawidło flat. Wykonałem go przez TSAPO 130 plus redyktor 0,79 i kamera QHY 163. Może ktoś mi podpowie co jest nie tak bo po składaniu próbnego materiału 10 katek L plus darki  biasy i flaty wychodzi kicha. Zamieszczam master flata z 10 klatek i ten materiał.

1.jpg

2.jpg

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Antoni napisał:

A co to jest wekend? 

I to najdłuższy w Europie, no i chyba tak dużo ludzisków flatów nie używa...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni, ale czy na fotce po zastosowaniu flata masz jakieś babole? o moim zdaniem jest ok i na fotce nie powinno nic wychodzić. N chyba, że przesadzisz z wyciąganiem ale wtedy to żaden flat nie pomoże.

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie , przestańcie opowiadać rzeczy bez sensu. Antoni ma sporą winietę i już dłuższy czas próbuje znaleźć jej źródło. Wiec  nie piszcie że jest ok bo nie jest. Jest cały wątek o tym na Astropolis, proponuję przeczytać zanim się ktos tu zamierza wypowiadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba lepiej poczekać trochę za odpowiedzią, od osoby która się na tym zna i która coś wniesie do sprawy  niż szybkimi odpowiedziami, które nic nie dają, ale to moje zdanie i nie wszyscy muszą się z tym zgadzać.

SW ED80/600, GSO AZ4 ALT-AZ,SW HEQ5 PRO SynScan,

TS 5mn, ES 6.7 82*, TMB 7.5, ES 14 82*,Barlowa GSO ED 2x , EX 10x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. jak zobaczyłem zdjęcie to skojarzyło mi się z obrazkiem z jednego z tutoriali http://pixinsight.com.ar/en/info/processing-examples/38/lovejoy-comet.html

tam autor sam przyznaje " The present image has vigneting not well corrected by flats. (which would be easy to correct with better flats) " zatem odpowiedź na pytanie czy to prawidłowy flat już chyba mamy (mam nadzieję, że u kolegi też da się łatwo zaradzić)

2. jeśli kolega już męczył temat w innym wątku/forum, to powinien chyba w skrócie przytoczyć główne wnioski ... pretensje, żeby się nie wypowiadać bez zapoznania się z wcześniejszą dyskusją są lekko niegrzeczne ... ja nie mam tyle czasu aby przesiadywać na kilku forach, a temat wydaje się ciekawy do rozwikłania... 

Jak kolega robił już swoje flaty? (bo zakładam, że trenował już różne metody), są jakieś różnice? może wtedy będzie łatwiej coś wykoncypować?  Ja tak z jednego zdjęcia nic nie wymyślę, teorię flatów przerabiałem z 10lat temu i jak się dopracowałem swojej zadowalającej metody to większość zapomniałem :)

 

 

 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flatami się rządzą bardzo proste reguły:

  1. flat musi być zrobiony tak ustawionym zestawem, jak były robione klatki light - to samo ustawienie wyciągu, koła filtrowego, itp
  2. musi być robiony na równomiernie oświetlonym polu (sky flat, flatownica, kartka, itp)
  3. musi być skalibrowany pasującymi klatkami dark flat

Ile razy ktoś miał problem z flatem, to niezależnie od tego czy fotografuje jeden rok czy dwadzieścia lat, zawsze któryś z tych warunków nie był spełniony. 

W dniu 2.05.2018 o 11:19, ggrzes napisał:

2. jeśli kolega już męczył temat w innym wątku/forum, to powinien chyba w skrócie przytoczyć główne wnioski ... pretensje, żeby się nie wypowiadać bez zapoznania się z wcześniejszą dyskusją są lekko niegrzeczne ... ja nie mam tyle czasu aby przesiadywać na kilku forach, a temat wydaje się ciekawy do rozwikłania... 

Podpisuję się pod tym rękami i nogami. Co to znaczy spora winieta? Można przecież tak wyciągnąć zdjęcie, że 1% winieta wyjdzie jak u Antoniego. Co jest w torze optycznym? Jak był robiony flat? Czy był kalibrowany? Przecież nie domyślimy się tego wszystkiego...

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, on już kombinował ze wszystkim. Tam jest mało że winieta, to wyraźne odcięcie stożka na jakimś elemencie, prawdopodobnie coś w korektorze. Sam flat też nie jest ok, jakiś pogięty i niesymetryczny. Zajrzyj na AP. Ja powiem szczerze już nie bardzo wiem co mu doradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wessel napisał:

 Tam jest mało że winieta, to wyraźne odcięcie stożka na jakimś elemencie, prawdopodobnie coś w korektorze.

No przecież był już poruszany problem korektora... Antoni - zrobiłeś coś z nim?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, wessel napisał:

Tak Jacku, Antoni zrobił flaty bez korektora. Sam flat jest już bez odcięcia, ale za to jakiś niesymetryczny.

https://astropolis.pl/topic/62902-flat/

Aaaaa - no bo fotka z pierwszego wątku jest opisana z korektorem/reduktorem....

W dniu 30.04.2018 o 15:15, Antoni napisał:

Wykonałem go przez TSAPO 130 plus redyktor 0,79 i kamera QHY 163

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, przejrzałem wątek, ale dopóki się nie dowiemy jak ten flat był robiony (skyflat, koszulka, flatownica, ściana) to ciężko coś powiedzieć. Nie wiadomo też jakie czasy, nie wiadomo w końcu, czy były do flata klatki kalibracyjne. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jolo napisał:

No tak, przejrzałem wątek, ale dopóki się nie dowiemy jak ten flat był robiony (skyflat, koszulka, flatownica, ściana) to ciężko coś powiedzieć. Nie wiadomo też jakie czasy, nie wiadomo w końcu, czy były do flata klatki kalibracyjne. 

Flaty były robione flatownicą na czasie 0,25 s i były do flata klatki kalibracyjne dark i bias. Tutaj nie tylko rozchodzi się o flaty również o klatki nocne są z dużą winietą a jak robię przez korektor 1:1 nie mam w ogóle czegoś takiego. Poczyniłem jeszcze pewne kroki po długiej rozmowie jednym z kolegów z forum który wiele rzeczy mi wyjaśnił i podpowiedział. Na razie szkoda mi ładnej pogody na ponowne testy czekam aż łysy będzie bliżej pełni. Teraz focę w ognisku 910 mm.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)