Skocz do zawartości
Bugenhagen24

Jasny punkt na północnym niebie..Co to było?

Rekomendowane odpowiedzi

Zacznę od początku. Wyszedłem po 21.00 dziś na podwórko, aby poobserwować księżyc, Wenus i Jowisz. Kiedy wracałem do domu po drodze sprawdziłem czy zamknięty jest garaż i spojrzałem się w stronę północną. Zauważyłem tam jasny punkt jak gwiazda i pomyślałem "zaraz, zaraz przecież na północnym niebie nie ma tak jasnej gwiazdy". Następnie przesunąłem się kilka kroków w lewo i nagle ta jasna gwiazda zaczeła blednąć. Przeszedłem znów kilka kroków w prawo i jasny punkt zniknał...Co to mogło być. Nic sie nie poruszało, była jak gwiazda..która zniknęła..Nie robie soobie żartów, bo zarejestrowałem się tu tylko po to aby to napisać. Ma ktoś logiczne wyjaśnienie, bo w ufo nie uwierzę.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Lub flara iridium. Możesz sprawdzić sobie w stellarium  w danym dniu i godzinie czy jakaś leciała.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sprawdziłem w stelalrium i o 21:12 dla Zbuczyna było Iridum 45 . Przelecialo  pod Kasiopeą. Max jasność dla tego przelotu to -2 mag.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

3 razy widziałem coś takiego,z tego dwa w ciągu paru minut prawie w tym samym miejscu,silny rozbłysk i dość szybkie przygasanie,prędkość chyba taka sama jak satelita...ja to sobie tłumaczę tak,że w jakiejś powierzchni tej satelity odbiło się słońce i stąd ten silny blask...a czy to prawda to nie wiem :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dobrze sobie tłumaczysz. To jest odbicie słońca w panelach ogniw fotoelektrycznych satelity

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dokładnie to światło odbija się w panelu anteny. Niestety flota iridium jest deorbitowana i zastępowana nowszymi mniejszymi satelitami. Także  jeszcze do konca 2018r bedzie mozna  łapać satelity na foto poźniej perdykcja przelotow bedzie niemożliwa.
Dla chętnych wiecej info po angielsku : http://www.skyatnightmagazine.com/news/iridium-flares-cease-end-2018

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta