Skocz do zawartości

Ostatni teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Zanim zadam to pytanie, którego tak nie lubicie, najpierw odeślę do mojego pierwszego posta sprzed trzech lat.

Tak, że ten... no... to nie jest tak, że zarejestrowałem się dwie minuty temu i już pytam jaki jest najlepszy teleskop do kwoty x ;)

Przez ostatnie 3 lata obserwowałem sobie niebo radziecką lunetą ??????-3 (20x50). Głównie z ręki, bo statyw do niej jest tak niestabilny, że nadaje się tylko do patrzenia na księżyc. Już naprawdę nadeszła ta chwila, kiedy chcę zobaczyć coś więcej niż roztrzęsione gwiazdy, Tycho na księżycu czy 4 punkciki obok Jowisza. W zasadzie jestem pewien, że radość przyniesie mi praktycznie każdy teleskop, który przypomina teleskop, ale jednak nie zamierzam kupować nowego co kilka lat, tylko od razu się trochę szarpnąć. Co nie znaczy, że zamierzam wydawać grube tysiące na sprzęt, który w pełni wykorzystam trzy razy w życiu. 

Naprawdę sporo przeczytałem o teleskopach, ale szczerze mówiąc, czuję się równie głupi jak trzy lata temu. Dlatego odwołując się do Waszego doświadczenia poproszę o radę w oparciu o moje warunki i oczekiwania.

-mieszkam w centrum Wrocławia. Mam też miejscówkę w Obornikach Śląskich. Kilka razy w roku jestem też w Płocku, a pod Płockiem mam miejscówkę, która wygląda całkiem dobrze na https://www.lightpollutionmap.info/, bo jest przyjaźnie żółta, a nie różowa ;) Bym mógł korzystać z tych miejscówek teleskop musi wejść do bagażnika Peugeota 206.

-na co dzień mam do dyspozycji mały balkon, z ekspozycją południowo-wschodnią, widok ograniczają czteropiętrowe kamienice. Ale nie szkodzi, będę sobie patrzył na Księżyc i Słońce ;) Jeśli zaproponujecie coś w okolicach 10 kg, to może nawet czasem wyniosę sprzęt na jakieś wzniesienie typu Górka Pafawag, czy Cmentarz Żołnierzy Polskich i Włoskich w Parku Grabiszyńskim (jeśli nie jesteś z Wrocławia, nie zastanawiaj się nad tym ;) )

-nie oczekuję, że zobaczę tęczę na granicy widzialnego wszechświata, ale fajnie by było zobaczyć jakieś szczegóły na Jowiszu i choć trochę obiektów DS w postaci innej niż jakaś plamka. 

-gdzieś w domu mam zawieruszonego Nikona D90. Aparat już leciwy, ale wciąż sprawny i chyba nawet niezły. Przeżył smutne życie, bo dostałem go w prezencie, fotografować nie umiem, jest ciężki i nie chce mi się go nigdzie nosić, może na starość porobiłby trochę zdjęć nieba?

-zaskakujące dla mnie jest to, że astronomia zawsze kojarzyła mi się z gwiazdozbiorami, a chyba niewiele uwagi im się poświęca jako całości. Ja po prostu lubię patrzeć na gwiazdozbiór i wiedzieć, że to on. Czy zdjęcia tego typu http://u.42.pl/PlAf
robi się w ogóle teleskopami, czy mają za małe pole widzenia?

Podsumowując - naprawdę nie wiem czy potrzebuję teleskopu za 300zł czy za 3000zł. Typ i montaż są dla mnie sprawą drugorzędną. Wiem, że mieszkam w bardzo, bardzo złym miejscu, ale kilka razy w roku mogę pojechać do miejsc tylko złych. Nie zamierzam oszukiwać siebie, że nagle zacznę spędzać urlopy w Bieszczadach. W zasadzie waga nie jest dla mnie dużym problemem, bardziej rozmiar złożonego zestawu, bo mieszkanie mam nieduże. Fajnie by było wykorzystać mój aparat. Nie oczekuję cudów, a jedynie efektu u mugolskich znajomych na poziomie, "wow, telefonem to tego zdjęcia nie zrobiłeś?". Z przyjemnością będę się gapił godzinami na Księżyc i plamy na Słońcu.

Nie mam też wyrobionego zdania o mechanizmach "go to" i silniczkach. Z jednej strony boję się lenistwa umysłowego jaki może on wywołać, z drugiej nawet księżyc spod lunety ucieka dość szybko, a ja chciałbym się gapić w spokoju  i od czasu do czasu pokazać coś rodzinie.

Wyczarujecie mi coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale astrofoto to jakby zupełnie inna bajka... 

Inny sprzęt, inna półka cenowa I koniec z oglądania nieba ?

Tu nie pomogę, nie moja liga.

SCT8 to fajna lekka tuba, nie oczekuj cudów, ale potrafi sporo pokazać. Montaż jakiś z mikroruchami byłby przydatny. Ja mam w tej chwili EQ3-2 ale przerobiony na ALT-AZ. Wygodne to ale trochę waży. 

Na AZ4 też daje radę, ale bez mikroruchów. 

EDIT do tego mały refraktorek ED byłby dobrym uzupełnieniem. Mogę polecić to co sam posiadam. Astrotech 72/430 ED i TS Individual ED 102/714. Mi to zamyka sprawę sprzętu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo foto,albo obserwacje,Koledzy słusznie piszą.

SCT 8 cali,albo MAK najmniej 6 cali,dlaczego ?,bo jakość nieba,i balkon i miasto lub jego bliskość,no i do bagażnika Ci to wejdzie bez problemu.

SCT jest bardzo uniwersalne,jeśli można wogóle marzyć o uniwersalności w obserwacjach to moim zdaniem nic lepszego w temacie nie znajdziesz.Można i US i DS-y.Piszesz o Słońcu i Księżycu,o Jowiszu też,lepszy kontrast i kolor w temacie da teleskop w systemie Maksutowa czyli popularny MAK.Wybieraj albo 150mm,lub większy 180mm.Super zobaczysz wtedy obiekty US,również gdy czasem trafisz pod dobre niebo z DSami spokojnie duży MAK da sobie radę,przede wszystkim rządzi wtedy apertura i zapewniam że jasne gromady kuliste czy otwarte przez dobrze skorygowanego MAKa są super,gwiazdy jak szpilki w pięknym kontraście.

Polecam choć tanio nie będzie,ale co można lepszego Tobie polecić jeśli dobrze zrozumiałem Twoje preferencje,to nawet dla Ciebie docelowe rozwiązanie.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba możnaby jeszcze dodać informację o polu możliwym do osiągnięcia w MAKu czy SCT. 

No, nie jest ono za duże. Rozległe DSy się nie zmieszczą. Dlatego moja wzmianka o refraktorach. 

A jak już jesteśmy przy wadach, to pamiętaj, że im większy MAK czy SCT, tym dłużej musi się chłodzić, aby uzyskać dobry obraz. 

Duża różnica temperatury powoduje turbulencje w tubie. Można to ograniczyć izolując tubę termicznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, kjacek napisał:

Chyba możnaby jeszcze dodać informację o polu możliwym do osiągnięcia w MAKu czy SCT. 

No, nie jest ono za duże. Rozległe DSy się nie zmieszczą.

W SCTekach można go zwiększyć - piszę z autopsji. Wystarczy zastosować reduktor ogniskowej f6,3. Działa nie tylko w astrofoto w wizualu też się bardzo fajnie sprawdza :) Na giełdach do znalezienia za 250zł.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

W SCTekach można go zwiększyć - piszę z autopsji. Wystarczy zastosować reduktor ogniskowej f6,3. Działa nie tylko w astrofoto w wizualu też się bardzo fajnie sprawdza :) Na giełdach do znalezienia za 250zł.

Prawda. Działa całkiem dobrze. 

EDIT - mam to nawet od niedawna i jestem w fazie testów. Ale jednak obrazy z SCT z tym reduktorem wydają mi się jakieś inne od tych z refraktorów. Kwestia przyzwyczajenia pewnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Słuchajcie, ostatecznie kupiłem miesiąc temu Celestron NexStar 8 SE. Niestety ze względu na parszywą pogodę przez większość czasu miałem okazję go wypróbować jedynie przez 4 dni w okolicach ostatniej pełni i dopiero dziś mam nadzieję popatrzeć na Marsa.

Już wiem, że potrzebuję jakiś filtr księżycowy, bo patrzeć było wspaniale, ale blask księżyca jednak mnie oślepiał. Poproszę o radę jaki. Nie ukrywam, że zakup teleskopu trochę wydrenował mój portfel, więc teraz myślę raczej o tańszych akcesoriach. Poproszę też o rady co kupić, by przygotować się do lipcowego zaćmienia Księżyca i opozycji Marsa. 

Mam też pytanie o transport. W końcu jeździcie na różne zloty oraz ogólnie "za miasto" i chyba nie niszczycie sprzętu. Przeczytałem w jakimś wątku, że ktoś miał ten teleskop i stłukł przednią szybkę, która okazała się Magiczną-I-Bardzo-Drogą-Szybką-Bez-Której-Teleskop-To-Tylko-Dekoracja. I teraz się boję gdziekolwiek go zabrać. Kupiłem używany, zawinięty w 1m3 folii bąbelkowej i tyleż samo gazet, ale szczerze, to nie wyobrażam sobie by właśnie tak podróżować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Żelaznywładsson napisał:

Słuchajcie, ostatecznie kupiłem miesiąc temu Celestron NexStar 8 SE. Niestety ze względu na parszywą pogodę przez większość czasu miałem okazję go wypróbować jedynie przez 4 dni w okolicach ostatniej pełni i dopiero dziś mam nadzieję popatrzeć na Marsa.

Już wiem, że potrzebuję jakiś filtr księżycowy, bo patrzeć było wspaniale, ale blask księżyca jednak mnie oślepiał. Poproszę o radę jaki.

Mam też pytanie o transport. W końcu jeździcie na różne zloty oraz ogólnie "za miasto" i chyba nie niszczycie sprzętu. Przeczytałem w jakimś wątku, że ktoś miał ten teleskop i stłukł przednią szybkę, która okazała się Magiczną-I-Bardzo-Drogą-Szybką-Bez-Której-Teleskop-To-Tylko-Dekoracja. I teraz się boję gdziekolwiek go zabrać. Kupiłem używany, zawinięty w 1m3 folii bąbelkowej i tyleż samo gazet, ale szczerze, to nie wyobrażam sobie by właśnie tak podróżować. 

Gratuluję zakupu :)

Proponuję kupienie filterka polaryzacyjnego - obrotowego. Jak Munio będzie ,,rósł" będziesz mógł sobie regulować transmisję światła. Są najczęściej w zakresie tłumienia od 0-45%

Tak - rozbicie szyby korekcyjnej to niestety katastrofa. Produkt nie do kupienia. Ale nie należy przesadzać. Zakładasz dekielek, owijasz w gąbkę, zabezpieczasz aby nie spadł z siedzenia i to wszystko :)
No albo zakup walizeczki, którą wyłożysz gąbką. Proponuję wygooglować słowo kablarka, ja na 11" betoniareczkę kiedyś kupiłem o niemal idealnie dopasowanych wymiarach za grosze.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)