Skocz do zawartości

Co kryje Wielki Pies


Rekomendowane odpowiedzi

Fajna relacja. Hmm, Sharpless 2-301 jest całkiem łatwy i troszkę zaskakujące jest, że go nie wyłapałeś. Faktycznie warunki musiały być słabe. Ps tak mi się coś kojarzy, że widać go w lornecie 25x100, ale muszę zerknąć do moich zapisków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...Ciekawy i zachęcający do przeprowadzenia własnych obserwacji opis. Brawo ?

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie! Mi tej zimy już po raz kolejny zabrakło zapału i warunków (w tej kolejności), aby wytłuc te wszystkie Haffnery i Berkeleye w Psie i Rufie.
A tego jest tam nieprzebrane bogactwo...!

 

 

Ech, a może rzucić to wszystko i zamieszkać na La Palmie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra relacja, fajnie, że podjąłeś się opisania tak wielu gromad otwartych, których prawdziwą skarbnicą jest Pies. Tegorocznej zimy pogoda nie dopisywała prawie do marca (przynajmniej w mojej okolicy) i nie miałem wielu okazji, żeby głęboko i dokładnie eksplorować ten gwiazdozbiór, więc przynajmniej mogę poczytać. :)

Sh2-301 widziałem w 8 calach - całkiem wyraźna mgiełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za dobre słowa:) Powiem szczerze, że dawno mi się nie pisało tak okropnie relacji, dlatego też postanowiłem wrzucić tylko suchy opis, prawie z szybkich notatek.

19 godzin temu, lukost napisał:

Hmm, Sharpless 2-301 jest całkiem łatwy i troszkę zaskakujące jest, że go nie wyłapałeś. Faktycznie warunki musiały być słabe?.

 

8 godzin temu, Elentirmo napisał:

Sh2-301 w?idziałem w 8 calach - c?ałkiem? wyraźna mgiełka??.

Co do Sh2-301, to fakt, warunki były już słabe (to był chyba 4 Marca); w pewnym momencie - było to pod koniec sesji, kiedy celowałem między innymi w Sh2-301 - nagle spostrzegłem, że tło zrobiło się jaśniejsze i niebo zbladło. Poczułem na sobie to uczucie, jakby czyjś wzrok. Obejrzałem się przez ramię i go zobaczyłem. Wstawał powoli, przyczajony i 90-procentowy.

8 godzin temu, Panasmaras napisał:

Mi tej zimy już po raz kolejny zabrakło zapału i warunków (w tej kolejności), aby wytłuc te wszystkie Haffnery i Berkeleye w Psie i Rufie.

Prawdę mówiąc zastanawiało mnie nie raz, czy dałoby się z powodzeniem wycisnąć nieco tej drobnicy lornetką. Pamiętam, że podchodziłem próbnie w 15/70 do Tombaugh 1 i w pewnym momencie miałem wrażenie, że widziałem poświatę, ale to było bardzo niepewne. Szczerze to sam nie miałem zapału na nic w tym roku, ale tego Psa, to już sobie obiecałem przeczesać - ostatkami górowania i szczątkami pogody się zmusiłem. Wiosenne galaktyki w tym roku przejdą chyba nietknięte.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)