Skocz do zawartości

Niebo, astronomia, lornetka i teleskop czyli jak zachęcić amatora


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
 

Co pomoże mi najlepiej zrozumieć funkcjonowanie kosmosu, bo jestem osobą, która uwielbia rozkładać ''wszystko" na czynniki pierwsze ( dlaczego dany gwiazdozbiór nazywa się tak a nie inaczej itp.)?

Od zawsze interesowałem się nocnym niebem, ale tylko na poziomie (nieuzbrojonego oka). Zastanawiam się nad Teleskopem Dobson 8", ale to w o wiele dalszej przyszłości, bo chciałbym bardzo dobrze poznać niebo za pomocą lornetki i aby osiągnąć bardzo dobrą orientację w gwiazdozbiorach, planetach i obiektach dalekiego nieba.
Jest jakaś literatura na temat nazewnictwa ( historii powstawania itp. ) gwiazdozbiorów, historii astronomii, podstaw funkcjonowania wszechświata, wielkości w kosmosie itp?

 


Posiadam lornetkę Celestron 15x70 i z tego też powodu nasuwa się pytanie: Co mogę zobaczyć przez dany sprzęt? Jak maksymalnie go wykorzystać?

Podkreślę, że mam do dyspozycji:
-statyw
-wiejskie niebo pozbawione sztucznego światła
-sporo wolnego od drzew terenu

-dość dobrą wiedzę na temat wyszukiwania większości gwiazdozbiorów północnego nieba

-mała wiedzę na temat astronomii ( obrót ziemi, kiedy w jakiej porze roku dany gwiazdozbiór widać lub nie itp. )

 


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie "Niebo na dłoni". To dość leciwa książka i część informacji się nieco zdezaktualizowała, ale to wciąż wartościowa pozycja, która da satysfakcjonujące odpowiedzi na Twoje pytania. Co do obserwacji lornetkowych, polecam serię artykułów "Binocular Universe" na astronoce.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Stellarium, na komputer wersja darmowa, na komórkę płatne. 

Podczas obserwacji w trybie nocnym, czerwonym. 

A z bardziej podstawowych rzeczy, tabela Wimmera, znajdź w sieci najnowszą wersję (chyba 3.2) i wydrukuj.

EDIT zobacz w Empiku, jest tam zwykle 2-3 książek, wybierz sobie taką, jaka Ci odpowiada. 

A tu wersja online:

http://picios.pl/wimmer/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia mogę doradzić jedną rzecz: spotkaj się z kimś doświadczonym z twojej okolicy. Jedna taka sesja obserwacyjna jest warta więcej niż wiele godzin przedzierania się przez odmęty internetu :)

Co do sprzętu to przez taką lornetkę  (plus statyw) pod dobrym niebem można zobaczyć już na prawdę sporo.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)