Skocz do zawartości

Psiarnia, kity i cała reszta wiosny (Zatom, 12/13 i 13/14.04.2018)


Rekomendowane odpowiedzi

Ja to pilnowałem tej burzy kiedy odejdzie. Warunki były super takich jakich oczekiwałem, z Krzyśkiem łupaliśmy 16 - tką ile się da galaktyk a Tie Fighter czyli ngc 4725 robiła wrażenie, pięknie łukowate boczki, tylko Vadera mi tam brakowało. :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Panasmaras napisał:

...Nie dość, że uparty, to jeszcze oszalał na starość. ..

Coś Ty się tak przy(czepił) do tego Polarisa? Chyba jakaś zawiść. A fe!?

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oczywiste, sesja piątkowo-sobotnia była dużo obfitsza niż wynika z relacji Marka o wrodzonej skromności i powściągliwości, ale części obiektów po prostu nie ma sensu opisywać po raz wtóry, a części wrażeń nie da się opisać w zadowalający sposób. Oprócz kilku ciemnych mgławic na które nakierował mnie Marek, porwałem się lornetką 8x42 na NGC 4631 (galaktyka Wieloryb) i galaktykę wynieśli na tarczy (padła; czy zwrot "upolowałem Wieloryba" ściągnie na forum bojówkę Green Peace?). Gromada NGC 188 po prostu biła po oczach jak M37 na podmiejskim niebie, a NGC 6791 po prostu tam była bez szczególnego wysilania gałek ocznych.

  • Like 1

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, polaris napisał:

(...) niż wynika z relacji Marka o wrodzonej skromności i powściągliwości (...)

Mylisz te piękne cnoty z moją sklerozą ;)

NGC 6791 nie oglądałem, natomiast NGC 188 wygladała faktycznie zjawiskowo - żadna kaszka, żadna ziarnistość, tylko składniki gromady do policzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc najpierw podziękowanie - za inspirację.

NGC 4725 - owszem, prawda, że piękna. Jej jasne, niewielkie jądro zanurzone jest w wyraźnej, mglistej otoczce; po jego obu stronach, naprzeciwlegle widać dwa łukowato wygięte pojaśnienia. Całość nieodparcie kojarzy się z imperialnym myśliwcem z Gwiezdnych Wojen. Kapitalny widok w nasadce bino.  

Drugie zaskoczenie - NGC 5053, takoż w nasadce bino. Rozległa, zaskakująco wyraźna, z delikatnie zaznaczoną ziarnistością; tak, tak - nieśmiało, baaardzo nieśmiało wyskakiwały w niej pojedyncze gwiazdki. Zerkaniem, ale zawsze. Nie przypuszczałem nawet, że to obiekt dla Denka, no bo ta jasność powierzchniowa... No ale skoro można w 10x50 i 8x42, to ja też podszedłem do niej bez uprzedzeń. W lornecie 12x56 jej nie zobaczyłem - moje podmiejskie niebo, mimo przyzwoitej przejrzystości, pozostawia jednak sporo do życzenia. 

NGC 4395 - niestety, jakbym nie paczał, to nadal tylko mglisty, bezkształtny glut, o nierównomiernej jasności. Mimo szczerych chęci nie wyłapałem tam żadnych pojaśnień (obszarów H II), mających odrębne oznaczenia w katalogu NGC. Trza spróbować pod lepszym niebem. Jakim cudem złapałeś to coś w lornecie? Szacun. 

I danie dnia (czy raczej wieczoru) - Messier 51 i NGC 5195. Wiem, oklepany klasyk. Ale próbowaliście tego odgrzewanego kotleta w dobrej nasadce bino podpiętej do dwunastocalowca, w dużym powiększeniu? Owszem, było ciemnawo, ale tak wyraźnych ramion nie widziałem nigdy wcześniej. Grube, wyraźnie odseparowane - coś pięknego. 

Reszta sesji to rozwalanie kulek (dwuocznie, rzecz  jasna) i materiał na dalsze odcinki OT. Aaa, zapomniałbym - dobry seeing plus Jowisz. Trójwymiar. Zawieszona w przestrzeni kula, z postrzępionymi pasami i doklejonym do tarczy księżycem (jak się wyśpię sprawdzę, który to).  I niech mi tylko ktoś powie, że newton jest be do obserwacji planet. 

PS cholera, znowu chodzi mi po głowie szesnaście cali... Plus Denk i Bieszczady...

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lukost napisał:

...PS cholera, znowu chodzi mi po głowie szesnaście cali... Plus Denk i Bieszczady...

Już zaczynaj ćwiczyć. Służymy z Marasem instruktażem hard style. ?

  • Haha 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)