Skocz do zawartości

PHD2 - problem z kalibracją, podstawy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim. Próbuje małymi krokami ogarnąć wszystko od podstaw w astrofoto i natrafiłem na ścianę przy guidowaniu przez PHD guiding2 (phd guiding 1 w ogóle mi się wywala na XP zacina etc. więc na nim nie mam jak za bardzo testować). Montaż EQ6. Po kolei:

  1. Wszystko rozstawione, wypoziomowane
  2. Ustawiam przez: 3 polar aligment, potem polar aligment. Wczoraj kroki powtórzyłem ze 2 razy żeby w miarę mieć jak najmniejszy błąd. Swoją drogą z doświadczenia Waszego jaki błąd jest w miarę dopuszczalny :) domyślam się, że im mniejszy tym lepszy ale tak na jakim poziomie nie warto już potem dalej ustawiać tym sposobem teleskopu na polarną?
  3. Ustawiłem sobie przez pilot GOTO śledzenie na m13.
  4. Zestaw mam w formie: off axis guider, kamerka zwo asi 034 mc + w sumie dorzucony barlow na początku bo łatwiej mi było szybko z nim ustawić ostrość wyciągiem :P  ale mniemam, że to nic nie zmienia? (w ustawieniach phd wziąłem go pod uwagę go przy wpisywaniu w ustawieniach sprzętu ogniskowej).
  5. Podłączam komputer, odpalam PHD guiding (połączenie montażu mam przez port auto guiding wraz z tym portem w kamerce). W phd łączy się z kamerą przez USB bez problemu. Połączenie z montażem rzecz jasna mam ustawiony na "on camera" i dalej zaczynają się schody:

Każda jedna kalibracja jaką próbuję zrobić kończy się komunikatem, że gwiazda wykonała zbyt mały ruch w RA. Pierwsze pytanie (może głupie) acz nie wiem: czy tracking montażu powinien być włączony i ustawiony na jakiś tam obiekt (u mnie  m13 jak wspomniałem) gdy odpalam PHD i zaczynam kalibrację? Czy powinien być wyłączony?

Próbowałem już najróżniejszych rzeczy zaczynając od: zwiększenia tego kroku kalibracji w ms. Domyślnie w ustawieniach był 300ms. Zwiększałem i do 1sek, 2, 3 a nawet 5sek. i kalibracje takie też kończyły się błędem. Zwiększałem również agresywność aż do ~120% i również podobnie. 

Gdzieś na jakimś forum znalazłem informację by sprawdzić przez ręczny guiding i te przyciski kierunkowe (N, E, W, S) czy rusza się obraz i połączenie z montażem w ogóle jest. Znalazłem taką informację na jakimś forum, cyt.:

Cytuj

Powiedz, czy słyszałeś jakieś odgłosy korekt od silników? Czy na ekranie widziałeś jakiś ruch gwiazd?

I potwierdzam: słyszałem, że silniczki w montażu wydają jakieś ciche inne odgłosy ALE na ekranie PHD nie widziałem w ogóle żadnej zmiany ruchu gwiazd :( tam gdzie postawiłem zielony kwadracik po tych np. 3-5sek. (kroku kalibracji tyle dawałem potem) dalej gwiazda była w tym samym miejscu w zasadzie ew. czasem różnice były praktycznie znikome.

Będę wdzięczny z jakieś sugestie lub pomoc :) bo już drugie podejście (noc) i dalej nie przechodzę przez kalibrację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, PanFasolka napisał:
  1. Podłączam komputer, odpalam PHD guiding (połączenie montażu mam przez port auto guiding wraz z tym portem w kamerce). W phd łączy się z kamerą przez USB bez problemu. Połączenie z montażem rzecz jasna mam ustawiony na "on camera" i dalej zaczynają się schody:

Połączenie ST4 - wywal kabel.
Pozostaw kabel USB kamerki i w ustawieniach zmień na Via Telescope. Pozbędziesz się jednego kabla i najprawdopodobniej problemu. Powodzenia :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Manieksky napisał:

Myślę że wybrałeś szum zamiast gwiazdy postaraj się zrobić darki i ustawić dobrze ost?rość ?.

Nie dopisałem ale jedną próbę zrobiłem z darkami też ale nic nie dawało :( więc kolejne próbowałem bez nich już. 

 

28 minut temu, Jacek E. napisał:

Połączenie ST4 - wywal kabel.
Pozostaw kabel USB kamerki i w ustawieniach zmień na Via Telescope. Pozbędziesz się jednego kabla i najprawdopodobniej problemu. Powodzenia :)

Hmm nie do końca rozumiem. Jeśli wywalę ten kabel, ST4 który łączy kamerkę z montażem w tym porcie auto guider i zostawię tylko 1 kabel USB: kamera <-> PC to co będzie mi korygowało montaż? Bo nie będę miał żadnego połączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, PanFasolka napisał:

Hmm nie do końca rozumiem. Jeśli wywalę ten kabel, ST4 który łączy kamerkę z montażem w tym porcie auto guider i zostawię tylko 1 kabel USB: kamera <-> PC to co będzie mi korygowało montaż? Bo nie będę miał żadnego połączenia.

PHD będzie korygował przez port USB kamerki, nic się nie martw :) Port ST4 montażu zostaw pusty i kamerki również.

A tu masz troszkę o PHD:
Instrukcja PHD.pdf
Instrukcja PHD1.pdf
Instrukcja PHD2.pdf
PHD.pdf
PHD2 Drift Alignment.pdf

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę dociekliwy czy też upierdliwy i muszę dopytać bo nie rozumiem. Z tego co opisujesz jak wywalę ten kabel ST4 i zostawię pusty port auto guider to zostaje mi tylko takie coś jak na tym pseudo schemacie :D Czyli jest tylko 1 kabel usb i nic poza tym więcej nie jest połączone kablami. Nie rozumiem dlatego jak phd ma korygować przez to USB, które nie połączone jest w żaden sposób z montażem? Może to głupie acz próbuje zrozumieć bo wydaje mi się to dziwne. 

szkic1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że jesteś dociekliwy ;)
Tak - kamerka guide połączona tylko kabelkiem USB z laptoczkiem.
Tylko zmień ustawienia guide w PHD tak jak napisałem wcześniej.
Poniżej mój zestawik czekający na nockę, jak widzisz guide porty ST4 wolne :)

GP.thumb.jpg.75f87df9748256825707fac220f724db.jpg

GP1.thumb.jpg.25aa1d2a275baaeb7ec08a5c55764bb0.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, PanFasolka napisał:

Będę dociekliwy czy też upierdliwy i muszę dopytać bo nie rozumiem. Z tego co opisujesz jak wywalę ten kabel ST4 i zostawię pusty port auto guider to zostaje mi tylko takie coś jak na tym pseudo schemacie :D 

Masz jeszcze podłączony montaż kablem USB do komputera i przez ten kabel lecą korekty.

No chyba że nie sterujesz montażem z komputera, to ST4 jest potrzebny.

Sprawdź szybkość guidingu jaka jest ustawiona. Tylko najpierw napisz jak sterujesz montażem (pilot, EQMOD, PC direct czy jeszcze inaczej).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

Masz jeszcze podłączony montaż kablem USB do komputera i przez ten kabel lecą korekty.

No chyba że ?nie sterujesz montażem z komput?era?, to ST4 jest p?otrze?bn??y.

 

3 minuty temu, Anva napisał:

Jacku ale on nie ma sterowania montażu z laptoczka więc musi przez St guidowac?

 

Dokładnie tak Panowie! Nie steruje z PC-ta montażem. Korzystam z pilota montażu po prostu. 

 

Cytuj

Sprawdź szybkość guidingu jaka jest ustawiona.

O ile pamiętam to 0.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprawdź w opcjach w pilocie SynScan jaka jest szybkość guide, może jest za niska. Powinna być na 0.5x.

Jeśli przy ręcznym sterowaniu NSWE z poziomu PHD po kilkunastu sekundach nie widać ruchu gwiazdy, to jest jakiś problem z komunikacją. Może kabelek ST4 uszkodzony, a może brak sterownika ST4 do kamerki - spróbuj przeinstalować sterowniki. Teraz nie jestem pewny na 100%, ale ASI chyba ma osobny sterownik do kamerki a osobny ASCOM ST4, ale głowy nie dam sobie uciąć za to, bo nie guidowałem po ST4 już od dawna :( 

A jaką masz skalę obrazu w guiderze (arcsec / px) ? 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jolo napisał:

Jeśli przy ręcznym sterowaniu NSWE z poziomu PHD po kilkunastu sekundach nie widać ruchu gwiazdy, to jest jakiś problem z komunikacją. Może kabelek ST4 uszkodzony, a może brak sterownika ST4 do kamerki - spróbuj przeinstalować sterowniki. Teraz nie jestem pewny na 100%, ale ASI chyba ma osobny sterownik do kamerki a osobny ASCOM ST4, ale głowy nie dam sobie uciąć za to, bo nie guidowałem po ST4 już od dawna :( 

A jaką masz skalę obrazu w guiderze (arcsec / px) ? 

1. Przeinstaluje lepiej wszystko od nowa może faktycznie wraz z PHD. Bo zainstalowałem wszystko jak leci wraz ze sterownikami ASCOM i Bóg wie czym jeszcze a te w sumie pod kabel ST4 nie potrzebne mi są jak już teraz wiem. A jak to wszystko za jakiś czas nie wypali to chyba oleje sterowanie przez ST4 tylko wezmę przez drugie USB tak jak są opisywane te alternatywne metody i wtedy przez ASCOM te sterowniki.

2. Co do skali obrazu to nie mam pojęcia gdzie to znaleźć nawet. Druga sprawa, że i tak póki co nie mam dostępu już do sprzętu bo jest poza domem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Minął miesiąc i przyczyna znaleziona więc się podzielę co idiotycznego robiłem ? Faktycznie jak napisał Manieksky wybierałem szum ? ciągle.

W dniu 5.05.2018 o 17:43, Manieksky napisał:

Myślę że wybrałeś szum zamiast gwiazdy postaraj się zrobić darki i ustawić dobrze ostrość .

Głupi ja: nie wpadło mi do głowy, że jak znalazłem złączkami (i wyciągiem) ostrość dla aparatu to to samo powinno być dla kamery guidującej ustawione jednocześnie (że minimalne różnice w odległości tyle zmienią). Efekt był taki, że po pierwsze w kamerce przez off axis guidera nie miałem nigdy żadnej gwiazdy "w widoku" (wszystkie punkty to był szum) a i tak nawet jakbym miał to całość była kompletnie rozogniskowana. W dzień ustawiłem względnie ostrość dla aparatu + kamerki a w nocy tylko skorygowałem minimalnie i guiding w PHD poszedł bez problemu przez port auto-guidera.

Dziękuje wszystkim za wskazówki! Sprawa zamknięta. 

 

 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)