Skocz do zawartości

Moje obserwacje


Rekomendowane odpowiedzi

Zainstalowałem aplikację Stellarium i mam nadzieję, że pomoże mi ona w identyfikacji wielu obiektów na niebie. Niestety w moim rejonie niebo prawie zawsze jest zachmurzone i mało gwiazd jest widocznych, ale mam nadzieję, że wyjeżdżając gdzieś na wczasy ta sytuacja się zmieni. Jak do tej pory poza obserwacją Wenus, udało się jeszcze zidentyfikować inny bardzo jasno świecący punkt na południowym niebie a mianowicie gwiazdę Arktur.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wczoraj w nocy na południowym niebie pełnia Księżyca a na lewo od niego pięknie wyeksponowany Mars, jedyne obiekty widoczne wtedy na niebie. Nie wiem czy to nie pierwsza w życiu moja obserwacja tej planety po zidentyfikowaniu.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, gacek napisał:

Wczoraj w nocy na południowym niebie pełnia Księżyca a na lewo od niego pięknie wyeksponowany Mars, jedyne obiekty widoczne wtedy na niebie. Nie wiem czy to nie pierwsza w życiu moja obserwacja tej planety po zidentyfikowaniu.

Jeszce wiele przed Tobą. Powodzenia !!!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, gacek napisał:

Wczoraj w nocy na południowym niebie pełnia Księżyca a na lewo od niego pięknie wyeksponowany Mars, jedyne obiekty widoczne wtedy na niebie. Nie wiem czy to nie pierwsza w życiu moja obserwacja tej planety po zidentyfikowaniu.

Gratulacje!.
Nadmienię, że 27 lipca będzie opozycja Marsa. Trochę nam planeta pojaśnieje i zwiększy średnicę tarczy z obecnych 21" do ciut ponad 24".
Podobno trwa burza pyłowa, przez co słabo widać szczegóły na jego powierzchni, ale do końca miesiąca może się uspokoi i będziemy nacieszać oczy szczegółami powierzchni? :)

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, SZKLARZ napisał:

Jeszce wiele przed Tobą. Powodzenia !!!

Dzięki, taką mam nadzieję.

2 godziny temu, M.K. napisał:

Gratulacje!.
Nadmienię, że 27 lipca będzie opozycja Marsa. Trochę nam planeta pojaśnieje i zwiększy średnicę tarczy z obecnych 21" do ciut ponad 24".
Podobno trwa burza pyłowa, przez co słabo widać szczegóły na jego powierzchni, ale do końca miesiąca może się uspokoi i będziemy nacieszać oczy szczegółami powierzchni? :)

Dzięki za info, zanotowałem sobie w kalendarzu, aby pamiętać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

21-22 Lipca, widoczna była, gołym okiem, stacja kosmiczna :) 21 VII widziałem Marsa i Wenus. Wenus - północny zachód, Mars - południowy wschód (był przysłonięty). Wiem, że to żadna sensacja, ale to był mój "pierwszy raz" jeżeli chodzi o Marsa. Chyba, że... jestem w błędzie  :)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy później...
  • 1 rok później...

Zauważyłem jedyny widoczny obiekt na południowym niebie na wschód od Księżyca i wg Stellarium to prawdopodobnie Jowisz. Co ciekawe obok niego powinien być też Saturn, ale niestety jest praktycznie niewidoczny, wielka szkoda, mam nadzieję, że kolejne noce pozwolą mi dostrzec obie te planety za jednym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Krzysztonn napisał:

Jutro o tej porze Księźyc,Jowisz i saturn będa tworzyły trójkąt. Saturn będzie po lewej stronie bardzo dobrze widoczny 

Rzeczywiście jest trójkąt, ale ten Saturn nadal słabo widać, może kwestia mojego wzroku, z pomocą lornetki jest już spoko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzisiaj niebo było wyjątkowo gwieździste, to niestety rzadkość u mnie. Na południowym niebie rzucił mi się w oczy jakiś charakterystyczny gwiazdozbiór, którego kompletnie nie kojarzyłem. Telefon ze Stellarium w rękę i już wiem, że mam do czynienia z Orionem, a konkretnie tzw. Pas Oriona, który stanowią 3 gwiazdy położone blisko siebie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje opuścić miasto pełen lamp i wybrać się pod ciemne niebo. Zrobić sobie wycieczkę w jakąś dzicz i spojrzeć w górę. Gwiazdozbiór Oriona, który wyłania się powoli z za horyzontu przypomina olbrzyma , który przemierza nieboskłon. Pas Oriona a pod nim miecz ( też trzy gwiazdy ) i mgławica Oriona ,która widoczna jest gołym okiem a przez lornetkę pokaże ciekawe kształty. I do tego Betelgeza i jej charakterystyczna pomarańczowa barwa. Tylko uważaj - ciemne niebo jest jak narkotyk, uzależnia bardzo mocno. Pogodnego nieba.

  • Like 2

Oczy i trochę szkła żeby zebrać więcej światła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, [email protected] napisał:

Proponuje opuścić miasto pełen lamp i wybrać się pod ciemne niebo. Zrobić sobie wycieczkę w jakąś dzicz i spojrzeć w górę. Gwiazdozbiór Oriona, który wyłania się powoli z za horyzontu przypomina olbrzyma , który przemierza nieboskłon. Pas Oriona a pod nim miecz ( też trzy gwiazdy ) i mgławica Oriona ,która widoczna jest gołym okiem a przez lornetkę pokaże ciekawe kształty. I do tego Betelgeza i jej charakterystyczna pomarańczowa barwa. Tylko uważaj - ciemne niebo jest jak narkotyk, uzależnia bardzo mocno. Pogodnego nieba.

Dzięki za te ciekawe informacje. Nawet nie wiedziałem, że gwiazdozbiór ten posiada tyle interesujących obiektów, muszę ponownie na niego zapolować :) Taki nocny wypad poza miasto fajna sprawa, tylko pogoda ostatnio trochę nie rozpieszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)