Skocz do zawartości

Piękno i zasięg ciemnego nieba na przykładzie NGC869 i NGC884 oraz Melotte 20


Rekomendowane odpowiedzi

Jako początkujący, po pierwszych kilku obserwacjach lornetką Nikon Aculon 7x35 i teleskopem SW 102/500 pod słabym wrocławskim niebiem, miałem okazję kilka dni temu wybrać się pod naprawdę ciemne niebo. 
Ilość gwiazd naprawdę poraża, ale jednoczesnie zakakuje to, jak wiele obiektów - szczególnie nawet małe gromady gwiazd - widać już gołym okiem!
Najbardziej zaskoczyło mnie znalezisko gołym okiem niedaleko Kasjopei. Widać było tam wyraźną sporą mgiełkę. Natychmiast podniosłem tam lornetkę i dostrzegłem dwa wielkie i piękne skupiska gwiazd.
Trochę mnie to zdziwiło, bo z balkonu już penetrowałem ten obszar i nie było tam nic specjalnego ( o czym niżej).
Odpaliłem SkySafari (super pożyteczne dla początkującego, warto wydać te 30zł) i dopiero większe powiększenie na ekranie pokazało mi dwa małe kółeczka gromad NGC869 i NGC884. Ależ przeoczenie programisty! To powinno być zaznaczone wielkim kołem!!!
Trochę dalej, już w lornetce, zobaczyłem niesamowity układ gwiazd Melotte 20. Tworzyły serpentynę węża, czy smoka, jak kolega na to spojrzał ;) Naprawdę śliczny układ, ale już dopiero w lornetce. 
Tego wieczoru dostrzegłem gołym okiem kilka innych gromad, po czym najpierw kierowałem tam lornetkę, a po potwierdzeniu, teleskop.  Sky Safari przestało być potrzebne;)
Jednak M13, to dopiero lornetką wyłapałem.

Uczta tej nocy była przednia, dopiero temperatura wygnała nas z pola i rosa, która zaczeła się mocno skraplać na optyce.

Po powrocie do Wrocławia wyszedłem na balkon i wycelowałem lornetkę na świeża pieczeń tych dwóch gromadek i Melotte 20.
I wielkie rozczarowanie, ledwo je dostrzegłem. Widok był bardzo blady i mało ciekawy :(
To samo Melette 20. Gdzieś zgubiła się część gwiazd, która tworzyła węża. Widok był zwyczajny, jak każdy inny rejon nieba.

Po takim porównaniu, aż nie chce się już wyciągać teleskopu na balkon.. ;) Marzę o tym ciemnym niebie i kombinuję już, jak daleko muszę jechać, aby znowu to wszystko zobaczyć w całej okazałości :)
Jeszcze jeden wniosek po obserwacjach ciemnego nieba: ponownie i coraz mocniej przekonuję sie, że lornetka typu 7x,8x jest najpiękniejszym instrumentem optycznym ;)
Wielkie pole daje najlepszy kontekst i pełnie gwiazdozbiorów. W dodatku ilość gwiazd widocznych w 7x35 w porówniu do teleskopu SW102/500 okular 25mm (powiększenie 20x) , nie jest jakoś dużo mniejsza. 
Paradoksalnie przejscie na okular 10mm, czyli większe powiększenie, wręcz zmniejsza nam ilość gwiazd widzianych, bo uciekają z pola widzenia.
Efekt był taki, że po chwili zerkania w teleskop, wracałem ponownie na dłużej do lornetki.

Na przyszłość myślę teraz, aby kupić sobie jeszcze lornetkę typu 16x70. Dobson 8 cali, może jeszcze poczekać.
Gonienie króliczka jest większą frajdą, niż jego złapanie.

  • Like 7

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwie gromadki, o których mówisz, to popularne i chyba bardzo lubiane HiHotki (h+? Persei). Kiedy pierwszy raz je znalazłem miałem opad szczęki :)

Szkoda, że nie skierowałeś lornetki w stronę Raka, wieczorem na wiosnę "Żłóbek" M44 prezentuje się znakomicie...

Na pewno znalazłoby się jeszcze kilka świetnych obiektów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mi w końcu udało się wczoraj wybrać z lornetką 10x50 w plener po ponad miesięcznej przerwie ;) To mój pierwszy sezon z lornetką i fajnie jest (podobnie jak u Ciebie) odkrywać z zaciekawieniem nowe obiekty, których na pierwszy rzut nie widać gołym okiem. I tak np. wczoraj pierwszy raz w życiu widziałem Melotte 111 :) Napatrzeć się nie mogłem :)

Szkoda, że tego typu obiekty w SkySafari są oznaczone dopiero po powiększeniu, oczywiście można ustawić sobie odpowiednią listę, ale z tym już więcej zabawy :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)