Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 11.05.2018 r. Arp 199


Rekomendowane odpowiedzi

Wspomniałem o sąsiadującej z Arpem NGC 5557 (mało efektownej wizualnie), a zapomniałem o kapitalnej galaktycznej igle, czyli NGC 5529 (6' x 0.7', 12.1mag), położonej nieco na południowy zachód od naszego celu. Na szczęście podczas wczorajszej sesji sama wpadła mi w okular, bo w moim wydaniu atlasu Interstellarum jej nie zaznaczono. ?

tak to wygląda w szerszym kadrze (obraz wygenerowany z pomocą www.sky-map.org)

imgcut?survey=SDSS&img_id=all&angle=0.93

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem wczoraj tę parkę jak i okolice i pomimo słabszych warunków (duża wilgotność i LP) coś było widać. Teleskop Taurus 16"; Delos 14mm i barlow TMB 1.8x .Będąc w tej okolicy od razu rzuca się w oczy jasna N5557 i wyraźna smużka światła N5529, jednak nie przyglądałem im się szczególnie. Po chwili szukania w okularze przeglądowym pojawiła się parka N5544 i N5545. W sumie już przy powiększeniu 135x widać, że coś ciekawego tam się dzieje. Można zauważyć małą kulkę światła z przyklejonym doń przecinkiem. W wyższym powiększeniu (240x) w N5544 widać gwiazdopodobne jądro, a kształt całości jest bardziej oczywisty. Wydawało mi się, że obydwie mają zbliżoną jasność. Parkę tą widać też w bino Denka (105x), ale jest dużo bardziej ulotna. Fajny obiekt.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Skipper: Nie możesz być komandosem, koniec i kropka... albo ewentualnie wykrzyknik... Kowalski! Wsparcie interpunkcyjne!

Kowalski:A co Szef powie na odwrócony wykrzyknik hiszpański? Muy fuerte!"

12/13 maj 2018r. Przejrzystość dobra. Zasięg ponad 6 mag. 

SW Flex 14". Powiększenie 69x, 138x, 206x.

I ja mam wykrzyknik ! Pierwszy raz jestem zadowolony z tego co pokazał SW Flex 14". Już przy 69x widać je jako nie rozdzieloną plamkę. 138x, jest już rozdzielenie a co lepsze widać dwie galaktyki !!!! 206x i nie ma wątpliwości. Jestem bardzo zadowolony. Galaktyka 15 mag w moim zasięgu. Również zauważyłem jak Wy, że galaktyki wydają się być podobnej jasności. I rzeczywiście przypominają one "odwrócony wykrzyknik hiszpański". 13/14 maja również spojrzałem na NGC 5557 i 5529. Igła jak dla mnie słaba. Może nie te warunki. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam OT tym bardziej zastanawiam się ile ciekawych obiektów i wyzwań podawanych tu jak na tacy mnie omija przez małą aperturę i oglądanie z balkonu zamiast wyjść 20 m od domu na podwórko.

Zaczynam coraz bardziej zazdrościć dużych luster.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2018 o 21:15, MichalKaczan napisał:

Np wikipedia podaje jasności 13,3 i 15mag. Cdc natomiast 13.2 i 14mag jasności (wizualnej), a jeszcze co innego widać. Coś pochrzanione z tymi danymi.

Jeśli przyjąć dane z CdC jako "właściwsze", odpowiedzią na zonk może być większa powierzchnia ramion NGC 5544, która dokłada się do jasności całkowitej, ale zostaje z tyłu w powierzchniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)