Skocz do zawartości

Co to za obiekt?


njczyziu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

powiedzcie mi co to jest za gwiazda (a może to planeta - nie znam się na tym xp), która świeci na niebie bardzo wyraziście i dodatkowo migocze, różnymi kolorami, jakby dyskotekowa kula ;)

Można ją ujrzeć gołym okiem, bo jest jednym z najlepiej widocznych ciał niebieskich w nocy.

Ktoś z Was wie o co może mi chodzić? ;p

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ah przepraszam, nie w nocy widziałem to coś, tylko wieczorem ;) W nocy to pisałem dzisiaj tą wiadomość (przy okazji mocno zmęczony) :P

Jakieś 2 tyg. temu widziałem to gdy piłem z kumplem ruska :P Chyba, że ten "nektar" tak na mnie podziałał i widziałem przez niego rzeczy "nie z tej Ziemi" :D

Chociaż kolega też to widział i.. też pił ruska xD

Obiekt widziany był po stronie północno-zachodniej lub zachodniej w godzinach 18 - 20, jakieś 4 tygodnie temu.

Już nie raz to widziałem i chciałem się zawsze zapytać kogoś obeznanego w temacie, czym jest ta ów 'dyskotekowa kuleczka' i co sprawia, że ona tak migocze różnymi kolorami,

bo to jest piękne, ostatnim razem aż łezka mi się w oku zakręciła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mígoczacymi kuĺkami sa najczesciej jasne gwiazdy. Warunkiem jest aby taka gwiazda znajdowala sie  nisko nad  horyzontem, wtedy grube warstwy atmosfery powoduja ze gwiazda migocze, zmienia kolory, faluje i udaje ufo :-). Jesli podalbys dokladna date, godz, kierunek juz znamy to latwo sprawdzic jaka to gwiazda tak umilala wam saczenie nektaru :-). Mogla to byc np Kapella.   

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Bo nie migoczą, chyba że :

zacytuje cytat  ;) kiedys też obserwowałem wenus, była nie więcej niż 4* nad horyzontemm i... przypominała spadochron  :D

Lornetki: Voyager 12x50, SkyMaster 15x70, Bresser Corvette 10x50; statyw fot. Camrock TJ 58

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Jesli planeta jest bardzo nisko nad horyzontem to ruchy mas powietrza tez spowodują że będzie ona falowac i migotać. Ta podlinkowna wypowiedz  jest owszem zgodna z prawda lecz bardzo uproszczona.

Refrakcja astronomiczna :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

a mozesz cos o nim wiecej powiedziec

Brzydki żul spod sklepu.

Refrakcja astronomiczna :)

No nie... Igni.  :o Ty też... ręce opadają.  ???

Refrakcja atmosferyczna. Jeśli już

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzydki żul spod sklepu.

No nie... Igni.  :o Ty też... ręce opadają.  ???

Refrakcja atmosferyczna. Jeśli już

Tylko po co ta emotka z śmiejącą się buźką?..Mąci please już pożartować w Twej obecności nie można! Gdzie Twe poczucie humoru :)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość MaciekM

Panowie,

A co ma refrakcja do migotania gwiazd?

Stwierdzam iż... nic. Aczkolwiek do zmiany kolorów podczas "migotania" jak np. u Syriusza to i owszem. :)

P.S. Ignis - żart nie na miejscu, mogący wprowadzać w błąd niedoświadczonych użytkowników. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzam iż... nic. Aczkolwiek do zmiany kolorów podczas "migotania" jak np. u Syriusza to i owszem. :)

P.S. Ignis - żart nie na miejscu, mogący wprowadzać w błąd niedoświadczonych użytkowników. :)

Może masz rację Mąci,,,wciąż zapominam, że FA  już nie jest forum kanapowym i ludź czyta co piszemy ;D

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)