Skocz do zawartości

Sky-Watcher BK804AZ3 vs BK909AZ3


Rekomendowane odpowiedzi

Czyli prowadzenie obserwacji z miasta nie ma żadnego sensu? Nie wiem czy to jest jakiś wskaźnik, ale niektóre gwiazdy takie jak Syriusz czy Gwiazda Barnarda, bądź Jowisz są wieczorami na niebie dostrzegalne gołym okiem. Nie wiem tylko czy to jakoś przekłada sie na to czy będzie można go obserwować przez teleskop.

Niestety na wyjazdy poza obszar miasta puki co nie mam co liczyć (Nie mam ani prawka, ani kogoś kto mógłby z tym pomóc :/)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz. Daj ogłoszenie, znajdź kogoś w okolicy. To najlepszy sposób. 

Mapa zaświetlenia to jedno, rzeczywistość to drugie. Ale niepokoi mnie to, że jak napisałeś widzisz tylko kilka gwiazd. Zatem niebo masz słabe. 

Mak 90 to mały sprzęt. Do tego lustro wtórne zabiera z tego sporo. Do obserwacji nieba potrzebna jest apertura. Większa średnica, większa rozdzielczość. 

Jednak jeśli masz takie warunki, jakie wydaje się, że masz, to nie wiem co Ci radzić. Jeśli chcesz obserwować tylko tych kilka obiektów, to kup co taniej. Tylko maka 90 raczej ciężko odsprzedać. A moje zdanie na temat tej rury 90/900 znasz. 

Najlepszy byłby Mak 127. SCT też. 

Np takie jak tu: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=48471

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl nad tym SCT z linku wyżej. Zapytaj o wagę, czy jest dobrze skolimowany, ponegocjuj cenę. Dopytaj o te mocowania itp. 

Taki dovetail z kątownika alu jest funkcjonalny, działa, sam sobie takie robiłem. 

Do tego np AZ4. Też z giełdy. Okulary 1.25 tylko. Też się da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma u siebie zaświetlone miejskie niebo to żaden sprzęt nie bedzie dla niego dobry i nie ma się co oszukiwać, nawet SCT 5" mu nie pomoże. Natomiast jadąc pod ciemne niebo to nawet tak jak w moim przypadku SW/ PZO 64/400 pokazuje w 100x tyle, że w głowie sie nie mieści a do szerokich pól mam TS 15x70 MX Marine. Kolego @PainChiller osobiście radziłbym się zastanowić nad porządną lornetą, która co wnioskuję jest w Twoim zasięgu finansowym. BA8 15x70 na forach "chodzą" w granicach około 1000zł, a sprzęt to jest po byku! Pozdrawiam!!! 

20180425_132346.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1000 zł dasz radę upolować maka 127 na eq3-2 bez dwóch zdań, były już tu takie i to nader często. Makiem z balkonu popatrzysz na planety i Łysego bez problemu. Pamiętajmy, że im mniejsza źrenica wyjściowa tym mniej tło nieba będzie przeszkadzać.

Z odsprzedażą również nie będzie żadnego problemu bo to chodliwy balkonowy towar.

Co do lornetki to sam mam czasem ochotę sprzedać te wszystkie graty ze stopki i kupić Fujinona 10x50 FMT SX2 i mieć sprzęt na całe życie.

 

Edit: A nie uważacie, że te śruby na wysokości korektora w tym SCT to jakaś pomyłka? Co to ma znaczyć w ogóle? Takie z fabryki nie wyjechało moim zdaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)