Skocz do zawartości

Lodówka po raz (N x N)^n


jarek.mamczarski

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Koledzy,

potrzebuję porady i informacji.

Konstruuję, jak  w temacie widnieje, kolejną lodówkę do Canona. Zakupiłem jakiś czas temu produkcję (o ile dobrze pamiętam) Kolegi z FA. Przyjrzawszy się jej uważnie oraz oceniwszy za i przeciw postanowiłem, nie szczędząc czasu (ni grosza) pójść drogą co najmniej okrężną.

Pozbawiłem mojego Canona 600 wszystkich niepotrzebnych funkcji - obudowa, LCD poszły na pierwszy ogień, póżniej lustro, układ analizy światła, etc. Słowem - postanowiłem zostawić niezbędne minimum (chciałem też wywalić migawkę - ale firmware Canona pilnuje elektryki i nie pozwoli na pracę bez funkcjonującej migawki, szkoda).

Został z Canon kadłubek jak na fotce poniżej:

canon_01.thumb.jpg.2deeae638584eb4e4fcd99a1b20afca3.jpg

Projektuję nową obudowę (na rys poniżej - płyta tylna z mocowaniem ogniwa i innych elementów?

 

522825547_pyta_tylna_0_22.jpg.cac9c957750751d58389eacd7e446443.jpg

Tu pojawia się pytanie do doświadczonych ATM'owców: Czy kontroler ogniwa (i wentylatora) może być umieszczony wewnątrz chłodzonej obudowy? Wiem, że teoretycznie nie powinno się nic dziać, ale w licznych konstrukcjach widzę kontroler zawsze na zewnątrz. Zamierzam użyć takiego (tylko sprawnego) kontrolera:

unnamed.thumb.jpg.a34b5b469f1d89f1c219beaf49522d79.jpg

 

Druga kwestia. Podczas projektowania lodówki zdążyłem nauczyć się wiele o budowie Canona, sposobie pozycjonowania matrycy etc. Zamarzyła mi się wersja MONO :). Dlatego kolejny kadłubek skompletowałem ze zdebayerowaną już matrycą. Drugie podejście okazało się umiarkowanie udane - matryca nie została uszkodzona, filtr został starty dość dokładnie :) Dużo myślałem o konstrukcji wewnętrznego "koła" lub innego systemu fitrów -  skoro jest już matryca MONO, powinna dysponować zestawem filtrów. Mam kilka koncepcji, niestety każda z nich nieco się rozbija o klatkę Canona utrzymującą backfocus obiektywów na 44mm - trudno tam dojść, można by fezować w klatce, ale ani to precyzyjne, ani wygodne konstrukcyjnie. Dlatego myślę o porzuceniu obiektywów Canona i "wyrzuceniu" matrycy do chłodzonej celi (na to też jest kilka pomysłów). I tu potrzebuję informacji, którą być może, forumowi elektronicy będą w stanie podać. Jak się nazywa fachowo złącze łączące matrycę z płytą główną aparatu (matryca ma męskie łącze - płyta - żeńskie, o ile się nie mylę)? Na zdjęciach poniżej - obie wersje gniazda:

unnamed-2.thumb.jpg.b5584b4a318e5cb5b97572028154e0e5.jpg

unnamed-3.thumb.jpg.81bcc6d4fddd22469effc73b51feadce.jpg

Jak uważacie, czy uda się przedłużyć flex łączący matrycę i płytę?

pozdrawiam

JM   

 

 

 

płyta_tylna_0.22.png

Obszar roboczy 1@2x.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)