Skocz do zawartości
lukost

Obiekt tygodnia 20.05.2018 r. NGC 5897

Rekomendowane odpowiedzi

Ps To mój ostatni wpis w tym cyklu. Robię przerwę na jakiś czas. Jeśli koledzy nie pociągną dalej inicjatywy, trudno. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pod niebem ~6mag kuleczka jest do złowienia w 10x50, a pod lepszym niebem pewnie wyskoczy nawet w takich maleństwach, jak 8x30.
I faktycznie, zwraca uwagę swoją niemal jednolitą jasnością powierzchniową.
Obecnie łatwą wskazówką w namierzaniu jest Jowisz. Z gorszych okoliczności, w szerokim polu mniejszych lornetek, blask Jowisza raczej nie ułatwia dostrzeżenia obiektu (ale i nie czyni go niemożliwym).

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W lornecie 45x141 ta gromada kulista nieśmiało pokazuje pojedyncze gwiazdki, podobnie się prezentuje jak NGC 5466 w Wolarzu. Bardzo przyjemny widok.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kilka dni temu, będąc na urlopie w Bieszczadach, obserwowałem tę gromadę w lornetce DO Extreme 15x70. Oto lakoniczna notatka z tamtej sesji.

"13.05.2018, godz. 23:30. Ewidentne, dość spore, regularne i jednorodne pojaśnienie tła. Niezbyt jasna. Bardzo podobna do NGC 5466 w konstelacji Wolarza."

Co do podobieństwa do NGC 5053, to jest ona przede wszystkim obiektem łatwiejszym (przynajmniej w lornetce). Tamtej nocy, mimo zdecydowanie korzystniejszego położenia Warkocza Bereniki, nie udało mi się jej (NGC 5053) zaobserwować.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie pisałem, że jest ona podobna do 5053. Stwierdziłem tylko, że zapewnia podobne wrażenia obserwacyjne z tymi słabymi, wyskakującymi nieśmiało gwiazdkami. ;) A pod względem aparycji faktycznie bliżej jej do NGC 5466.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wyłuskałem ją w 15x70. Nie wyszła od razu, dopiero po chwili wyłoniła się z mętnego tła. Mocny już blask księżyca skutecznie uniemożliwiał jej jakikolwiek kontrastowy obraz, więc oprócz kształtu, który sprawiał okrągłe wrażenie, to nic więcej o niej nie mogę powiedzieć. A poza tym to małe to i ciemne - fajny obiekt. :) Zdawało mi się, że widzę pierwszy raz, ale potem sprawdziłem i jednak rok temu chyba błądziłem w tamtej okolicy.

Aha, no i warto dodać, że gromadka należy do listy Herschel 400, jako jedyny obiekt w konstelacji Wagi.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja wczoraj wymiękłem, Księżyc nie dawał mi spokoju a i spać się chciało😃 do 23:00 nie mogłem jej wypatrzeć a patrzyłem dobre miejsce z okularem 32 mm. Niby coś tam majaczyło ale to chyba bardziej z przymusu, żeby odhaczyć i pójść do łóżka😉 Bliżej nowiu spróbuję raz jeszcze.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta