Skocz do zawartości

Okular z krótką ogniskową vs soczewka barlowa


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mój teleskop to SW 200/1000

z wyliczeń maksymalne powiększenie dla niego to 400x (na papierze apertura x 2) :), ja przyjąłem iż będzie to 300x (apertura x 1,5).

Moje pytanie jest następujące:

czy lepiej mieć jeden krótki dobry okular i uzyskać maksymalne powiększenie, czy bawić się zestawem z dłuższym okularem i soczewką barlowa (strata na jasności)?

Pozdrawiam

Robert

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po za tym spora część okularów ma Barlowa w swojej konstrukcji.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majcher napisał:

Cześć,

mój teleskop to SW 200/1000
z wyliczeń maksymalne powiększenie dla niego to 400x (na papierze apertura x 2) :), ja przyjąłem iż będzie to 300x (apertura x 1,5).
Moje pytanie jest następujące:
czy lepiej mieć jeden krótki dobry okular i uzyskać maksymalne powiększenie, czy bawić się zestawem z dłuższym okularem i soczewką barlowa (strata na jasności)?

Pozdrawiam
Robert

Problem z Barlowem nie jest ten, że ściemnia obraz (to wynikowa mniejszej źrenicy wyjściowej), tylko jak będzie współpracował z konkretnym okularem.
W zależności od Barlowa oraz od okularu, z którym ma współpracować, taki układ może być bardzo długi i ciężki, nie każdy to lubi. Może też sprawić problem z balansem teleskopu.
Jeżeli chciałbyś częściej zmieniać powiększenia, dodatkowa obsługa związana z Barlowem może być z czasem irytująca.

Najlepszy byłby dedykowany, dobrej jakości okular. Tutaj musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz inwestować w niego pieniądze, biorąc pod uwagę, że być może będziesz z niego rzadko korzystał.

To są rzeczy do przemyślenia.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie dobry okular 6 mm, sam ostatnio kupiłem Q-Barlowa Baadera ze względu na astrofoto planet i z ciekawosci spróbowałem jak pracuje w wizualizacja. Otóż z niektórymi okularami współpracuje dobrze (GSO SV 15 mm) a z niektórymi winietuje (SPL 25 mm). Do tego dochodzi długość całego układu okular+Barlow plus więcej granic szkło-powietrze które powodują odblaski i straty światła.

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, mcmaker napisał:

Kup sobie dobry okular 6 mm, sam ostatnio kupiłem Q-Barlowa Baadera ze względu na astrofoto planet i z ciekawosci spróbowałem jak pracuje w wizualizacja. Otóż z niektórymi okularami współpracuje dobrze (GSO SV 15 mm) a z niektórymi winietuje (SPL 25 mm). Do tego dochodzi długość całego układu okular+Barlow plus więcej granic szkło-powietrze które powodują odblaski i straty światła.

Obecnie posiadam:

 standardowe okulary dostarczone w zestawie : 1,25" - 25 mm, 10 mm z soczewka barlowa 2x

oraz WA 66 6 mm 1,25'' (Starguider)

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=588

i tak się zastanawiam co dalej :), w którą stronę iść

 

Robert

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobry okular, chociaż nie wiem jak spisuje się w f/5. Z krótkich ogniskowych nic Ci więcej nie potrzeba, masz już rozsądne maksimum powiększenia. Ja na twoim miejscu porozglądałbym się za jakimś szerokokątnym okularem 30 mm.

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cześć,

zgłębiając temat doboru odpowiedniego okularu (ogniskowa, max powiększenie, max powiększenie z soczewką barlow itp. )znalazłem coś  takiego. https://docs.google.com/spreadsheets/d/14n49PY-YMuz01P4hWYbTjNyAtMwCYjEi78LgHs4Zjnc/edit#gid=1435292144

dołączam jeszcze tabelkę z zestawieniem wiek / źrenica.

image.png.b1f282de2ab5a965671ce743a4bb5d47.png

mam nadzieję, że ułatwi to początkującym dobór okularu do posiadanego teleskopu.

Pzdr

Robert

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krótka ogniskowa i tak Cie rozczaruje, więc ja bym tam specjalnie nie szalał. Do 5-9 mm potrzeba dobrego i bardzo dobrego seeingu a z tym spotkasz się kilka razy w roku. Więc lepiej 10 mm lantan lub nawet 15 mm lantanowy dobrej albo bardzo dobrej jakości. Nawet mniejsze powiększenie da za to wspaniałe wrażenia z obserwacji. I w sumie więcej zobaczysz niż krótkim okularem przy słabych warunkach.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)