Skocz do zawartości
majcher

Okular z krótką ogniskową vs soczewka barlowa

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mój teleskop to SW 200/1000

z wyliczeń maksymalne powiększenie dla niego to 400x (na papierze apertura x 2) :), ja przyjąłem iż będzie to 300x (apertura x 1,5).

Moje pytanie jest następujące:

czy lepiej mieć jeden krótki dobry okular i uzyskać maksymalne powiększenie, czy bawić się zestawem z dłuższym okularem i soczewką barlowa (strata na jasności)?

Pozdrawiam

Robert

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Powiększenia 300x w naszych warunkach praktycznie nie wykorzystasz. Lepiej mieć na początek coś w okolicach 200x. Podczas moich ostatnich obserwacji (jeszcze przed tym niedawnym wyjątkowym seeingiem) Jowisz dla mnie najlepiej wyglądał w 100x.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, majcher napisał:

Cześć,

mój teleskop to SW 200/1000
z wyliczeń maksymalne powiększenie dla niego to 400x (na papierze apertura x 2) :), ja przyjąłem iż będzie to 300x (apertura x 1,5).
Moje pytanie jest następujące:
czy lepiej mieć jeden krótki dobry okular i uzyskać maksymalne powiększenie, czy bawić się zestawem z dłuższym okularem i soczewką barlowa (strata na jasności)?

Pozdrawiam
Robert

Problem z Barlowem nie jest ten, że ściemnia obraz (to wynikowa mniejszej źrenicy wyjściowej), tylko jak będzie współpracował z konkretnym okularem.
W zależności od Barlowa oraz od okularu, z którym ma współpracować, taki układ może być bardzo długi i ciężki, nie każdy to lubi. Może też sprawić problem z balansem teleskopu.
Jeżeli chciałbyś częściej zmieniać powiększenia, dodatkowa obsługa związana z Barlowem może być z czasem irytująca.

Najlepszy byłby dedykowany, dobrej jakości okular. Tutaj musisz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz inwestować w niego pieniądze, biorąc pod uwagę, że być może będziesz z niego rzadko korzystał.

To są rzeczy do przemyślenia.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kup sobie dobry okular 6 mm, sam ostatnio kupiłem Q-Barlowa Baadera ze względu na astrofoto planet i z ciekawosci spróbowałem jak pracuje w wizualizacja. Otóż z niektórymi okularami współpracuje dobrze (GSO SV 15 mm) a z niektórymi winietuje (SPL 25 mm). Do tego dochodzi długość całego układu okular+Barlow plus więcej granic szkło-powietrze które powodują odblaski i straty światła.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
56 minut temu, mcmaker napisał:

Kup sobie dobry okular 6 mm, sam ostatnio kupiłem Q-Barlowa Baadera ze względu na astrofoto planet i z ciekawosci spróbowałem jak pracuje w wizualizacja. Otóż z niektórymi okularami współpracuje dobrze (GSO SV 15 mm) a z niektórymi winietuje (SPL 25 mm). Do tego dochodzi długość całego układu okular+Barlow plus więcej granic szkło-powietrze które powodują odblaski i straty światła.

Obecnie posiadam:

standardowe okulary dostarczone w zestawie : 1,25" - 25 mm, 10 mm z soczewka barlowa 2x

oraz WA 66 6 mm 1,25'' (Starguider)

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22&products_id=588

i tak się zastanawiam co dalej :), w którą stronę iść

Robert

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

To dobry okular, chociaż nie wiem jak spisuje się w f/5. Z krótkich ogniskowych nic Ci więcej nie potrzeba, masz już rozsądne maksimum powiększenia. Ja na twoim miejscu porozglądałbym się za jakimś szerokokątnym okularem 30 mm.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,

zgłębiając temat doboru odpowiedniego okularu (ogniskowa, max powiększenie, max powiększenie z soczewką barlow itp. )znalazłem coś  takiego. https://docs.google.com/spreadsheets/d/14n49PY-YMuz01P4hWYbTjNyAtMwCYjEi78LgHs4Zjnc/edit#gid=1435292144

dołączam jeszcze tabelkę z zestawieniem wiek / źrenica.

image.png.b1f282de2ab5a965671ce743a4bb5d47.png

mam nadzieję, że ułatwi to początkującym dobór okularu do posiadanego teleskopu.

Pzdr

Robert

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Krótka ogniskowa i tak Cie rozczaruje, więc ja bym tam specjalnie nie szalał. Do 5-9 mm potrzeba dobrego i bardzo dobrego seeingu a z tym spotkasz się kilka razy w roku. Więc lepiej 10 mm lantan lub nawet 15 mm lantanowy dobrej albo bardzo dobrej jakości. Nawet mniejsze powiększenie da za to wspaniałe wrażenia z obserwacji. I w sumie więcej zobaczysz niż krótkim okularem przy słabych warunkach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta