Skocz do zawartości

HEQ5 Pro awaria płyty głównej


jpatka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam montaż HEQ5 Pro z małym pilotem SynScan. Przez dobre trzy lata pracował sobie na moje potrzeby amatorskie bez problemów, ale ostatnio mam z nim problem. Po włączeniu montażu pilot miga - wszystkie diody - ale montaż nie pracuje ani nie daje się sterować. Silniki nie podejmują  w ogóle pracy. Zasilanie było z akumulatora 12 V. Dioda zasilania na montażu pali się stabilnie. Ale była taka chwila w czasie uruchamiania w nocy, że wszystko zgasło. I choć potem uruchomił się w sensie zapaliła się dioda zasilania to pilot już migał cały a w silnikach cisza.
Obawiałem się zwarcia. Może jakieś owady sobie zamieszkały bo od wiosny stoi na dzień w garażu a na noc pod niebo. Może wilgoć weszła i zrobiło się przebicie. Niestety po rozebraniu nic na to nie wskazało. Wewnątrz w zasadzie sucho i zupełnie czysto.
Ale czuć było lekki zapach spalenizny lub przegrzania elementów. Po wyjęciu płyty i silników nic nie widać. Nic nie jest spalone ani usmażone. Ale po podłączeniu do zasilania pobór prądu jest prawie 2.35A (bez silników 0,5A, z jednym 1,25A).

Zastanawiam się nad wymianą płyty, ale chciałbym mieć pewność co do diagnozy.

A może ktoś podjąłby się naprawy?

Z góry dziękuje za wszelkie sugestie.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w stanie stwierdzić, które komponenty najbardziej się grzeją? Podłącz płytę na 5 sekund i pomacaj, czy to procesor, czy regulator, czy może sterownik silnika. Ewentualnie można też dać trochę izopropanolu na nią i będzie widać, gdzie paruje.

  • Like 1

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomacane i jest tak, że grzeją się elementy na tej, spodniej, stronie płytki: 

heqpro-matherboard-2.thumb.jpg.d9eb64706b57a0658d6ff0a4fa4289da.jpg

Z drugiej, wierzchniej strony, izopropanol nawet nie odparował, 

heqpro-matherboard-1.thumb.jpg.839b1ad6cb4ffbdd6c42f8092acf3520.jpg

Ale po podłączeniu silników, wyraźnie ciepłe robią się dwa obok siebie kondensatory elektrolityczne C41 i C3

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba procesory, czy regulator też? Nie pamiętam teraz, czy tam jest zwykły stabilizator 7805, ale jak masz dostęp do multimetru, to sprawdziłbym napięcie na tym regulatorze. Lewa nóżka to pewnie wejście, prawa wyjście a plecy to masa. Dodatkowo można zmierzyć rezystancję wejścia i wyjścia do masy.

Jeśli to procesory, to jedynym wyjściem będzie zakup nowych i ich zaprogramowanie.

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. HEQ5 był robiony z 2 róznymi prockami: PIC16F886 i PIC16F73. Jeśli u ciebie są te pierwsze, to mam do nich wsad i mogę podesłać (publicznie oczywiście nie udostępniam). O ile to tylko ubity procesor, a nie coś więcej.

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulator i procesory też się grzeją. Więc mam problem z tą płytką. Satelity się psują to taka płytka nie może? Widać może.

W sumie jest dość dobrze zrobiona. W sensie dobrze polutowana i ładnie wykończona, choć po lutowaniu kondensatorów nie wyczyszczono jej. Ale ogólnie jest lepiej niż w wielu innych urządzeniach z daleka. 

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że nie mam warsztatu do ich zaprogramowania no i wylutowania z płyty (byłaby pewna walka, a z dmuchawą poszłoby raz dwa), że o doświadczeniu nie wspomnę, choć z tym to bym sobie jakoś poradził. 

Regulator ma na wejściu 12V a na wyjściu 5V

 

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż wysyłam do serwisu DeltaOptical. Płyta do montażu w ich serwisie jest w typowej cenie na rynku, a ewentualne problemy z reklamacją odpadają. Lepszej ceny nie jestem w stanie wynegocjować kupując samemu płytę za granicą. Grunt by się dało naprawić i zacząć pracę na nim. Ciągle nie mogę skumać dlaczego do tego doszło. Może taki urok tego egzemplarza a na kogoś musiało trafić, jak zwykle po gwarancji :(

Naprawa płyty jest dla mnie problematyczna, choć pomoc ze strony forumowiczów jest dobra. Trochę brakuje mi sprzętu do demontażu układów a i tak nie ma gwarancji, że nie poszło coś na peryferiach. Jest tam sporo cewek SMD, których w ogóle nie można zidentyfikować. Podobnie z kondensatorami. Mama drugi teleskop MEADE na montażu azymutalnym w pełni skomputeryzowany. Gdzie on nie był i co nie widział, to już sam nie wiem. I jemu nic nigdy .... tfu na psa urok :).

Napiszę jak poszła naprawa i co było dokładnie temu HEQ5.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już za późno, ale z przeprogramowaniem procków byłbym w stanie pomóc. Co do pozostałych komponentów, to dałoby się je multimetrem ogarnąć (cewki mają przewodzić, kondensatory nie mają zwierać). Tam nie ma żadnych sygnałów wysokiej częstotliwości, żeby dobór cewek był jakiś super kluczowy.

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Płyta główna montażu wymieniona. Razem z robocizną kosztowało to 599 zł. Teraz tylko czekam na powrót montażu z serwisu DeltyOptical.

Zakupiłem już moduły Bluethoot by uniknąć niespodzianek połączonego montażu z komputerem i spięć jakie potrafią się pojawić. Nie uchroni to samego montażu, ale mam nadzieję, że to było po raz pierwszy i ostatni.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż wrócił z naprawy z DeltyOptical. Wszystko działa bez zarzutu, choć na konkretne testy jeszcze przyjdzie czas. Koszt naprawy to niestety 599 zł. Ale jest gwarancja co ma swoją dobrą stronę.

Uffff. Po problemie.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)