Skocz do zawartości

Co teraz warto obejrzeć?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam na imię Kamil i około miesiąc temu zakupiłem teleskop ( Sky-Watcher BK 1309 EQ2 ) tak więc jestem tu nowy ;) Dokonałem już obserwacji Księżyca, Wenus czy też Jowisza wraz z jego księżycami. Ale teraz chciałbym Was zapytać co teraz można ciekawego zobaczyć. Wiem że sprzętu nie mam rewelacyjnego, dlatego chciałem się dowiedzieć jakie mgławice czy też gromady galaktyk najlepiej można dostrzec. Dajcie mi propozycje tak abym miał zajęcie na najbliższe wieczory ;)

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pobrane w tym momencie Stellarium, doczytałem się również że warto przepatrzeć obiekty z listy Messiera, tylko ogólnie chodzi mi o to co będzie na początek najłatwiejsze do znalezienia, tak żebym nie szukał tego tydzień i tez nie chce się za szybko zniechęcić. Ale już sprawdzam Tablice Wimmera ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest opracowanie do niewielkich teleskopów i lornetek, możesz wybierać obiekty w zależności od miesiąca, stopnia trudności etc.

Przy okazji myślę, że dobra rada. Zaplanuj niewiele obiektów, poczytaj o nich, wczuj się w strukturę, budowę, historię, odległość, jakość nie ilość :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie widzę że jest tu stopień trudności, jak dla mnie bardzo przydatne ;) zacząłem zagłębiać się w to zagłębiać i wybiorę jakies 2, 3 obiekty i czekam na czyste niebo :D  Gromadom gwiazd właśnie też chciałem się przyjrzeć ;) :kufel:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że księżyc jest najbardziej wdzięcznym obiektem do obserwacji :) jak pokazywałem znajomym to każdy był w szoku :D Mam pokój z balkonem od południowej strony więc teraz tez cały czas mogę na niego patrzec, ale cały czas czekam na pełnie i musze złapać przelot samolotu na tle księżyca! ah! to musi byc piękny widok ;) ale i tak głownie zafascynował mnie... Jowisz! i to on w dużej mierze przez niego kupiłem teleskop, gdyż nie wiedziałem że zawsze patrzyłem się na niego przez okno, nie wiedziałem że to on i chyba to mnie do tego przekonało. Niebo jest piękne! Muszę jeszcze kupić folie czy też filtr żeby w dzień obejrzeć słońce ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega prosił o konkretne obiekty to mu coś podrzućmy. Na początek zaproponuję M13 w Herkulesie - najjaśniejsza gromada kulista, a przy okazji dość łatwo ją znaleźć. Niedaleko od niej jest też M92 - kolejna kulka, również dość jasna. W 1/3 drogi między Arkturem a Psami Gończymi czai się M3, następna efektowna kulka. O ile nie mieszkasz w dużym  mieście możesz też spróbować z M81 i M82 w Wielkiej Niedźwiedzicy  - dwie jasne galaktyki tuż obok siebie. Choć teraz już są białe noce i sezon na galaktyki w zasadzie się skończył.. tak czy siak spróbować można. A jak dotrwasz do 1-2 w nocy poszukaj bodajże w Tarczy gromady otwartej Dzika Kaczka czyli M11.

Daj znać jak poszło :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę zaproponować zabawe w rozdzielanie układów podwójnych gwiazd:)

Łatwym do znalezienia i dość efektownym układem jest Mizar w wielkiej niedźwiedzicy.

post-15421-1225502455.jpg.4ec9a4f4a5296dd1ffb1e13ee718213f.jpg

A tutaj link do mapek i informacji:

https://astropolis.pl/topic/53709-wybrane-najciekawsze-gwiazdy-podwójne-i-wielokrotne/

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo śmiało atakuj M57, M5. Jak już będziesz w Herkulesie podczas oglądania M13 to sprawdź jeszcze małą planetarkę NGC 6210 a i jeśli masz okulary, które dadzą Ci power rzędu 150x spróbuj rozdzielić podwójną rasalgheti (również w Herkulesie), super parka. Epsilony w Lutni również są ciekawe i są wysoko na nocnym niebie co powinno ułatwić obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M13 i M3 obowiązkowo.

NGC6210 dla kogoś kto ma 5" teleskop od miesiąca i prosi o obiekty łatwe, których nie będzie szukał tydzień, chyba nie jest dobrym pomysłem. 

Gwiazdy podwójne: Epsilony w Lutni, Kuma w Smoku i Albiero w Łabedziu to fajne cele na początek. 

M81 i M82 są super, ale o tej porze roku u mnie w okolicy Trójmiasta raczej trodno dostrzegalne. Jak mieszkasz na południu to może być fajny cel. 

Powodzenia! 

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dymek znajdź w Lutni, M57. 

Do Księżyca kup regulowany filtr polaryzacyjny. I nie czekaj na pełnię. Najciekawsze są te obrazy z pogranicza światła i cienia.

Oglądanie Księżyca kłóci się mocno z oglądaniem DSów. Księżyc oślepia. 

Zatem lepiej znajdź zaplanowanie DSy na początek a Księżyc na koniec. 

EDIT Jeśli nie masz jeszcze polarka, to obserwuj Księżyc gdy nie jest jeszcze ciemno, wtedy mniej oślepia. 

Poza tym kup jakieś książki, przewodniki po niebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz praktyki. M13 bardzo łatwo znaleźć. Znajdź Herkulesa i potem już z górki. 

M57 to też nie jest trudny obiekt. Ale chyba trudniejszy od M13. 

Masz Stellarium na komórkę? Włącz tryb nocny (czerwony). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, kjacek napisał:

Masz Stellarium na komórkę? Włącz tryb nocny (czerwony). 

Nawiasem, SkySafari w wersji podstawowej jest teraz na Androida za darmo. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.simulationcurriculum.skysafari5

 

Dużo też zależy od tego jaki masz szukacz, samym optycznym może być ciężko. Przydałby się jakiś starpointer na wstępne naprowadzenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, kjacek napisał:

Potrzebujesz praktyki. M13 bardzo łatwo znaleźć. Znajdź Herkulesa i potem już z górki. 

M57 to też nie jest trudny obiekt. Ale chyba trudniejszy od M13. 

Masz Stellarium na komórkę? Włącz tryb nocny (czerwony). 

W dobrych warunkach obie widać gołym okiem :))

Edycja:

Tfu, na psa urok!

Mówisz M13, myślisz M92 ??

Myślisz M92, mówisz M13  ??

Tylko skąd tu się wzięła M57?

Sorry za wprowadzone zamieszanie! :klapouchy:

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Janko napisał:

W dobrych warunkach obie widać gołym okiem :))

M57 gołym okiem? Masz wzrok jak orzeł :Dja pod w miarę ciemnym niebem ledwo M13 widzę

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, pmochocki napisał:

NGC6210? dla kogoś kto ma 5" teleskop od miesiąca i prosi o obiekty łatwe, których nie będzie szukał tydzień, chyba nie jest dobrym pomysłem. 

Chyba masz rację ale z drugiej strony skoro już jest na m13 to do 6210 jest rzut beretem i jest blisko jasnej gwiazdy tak jak eMka więc myślę, że trafi bez problemu.

Powodzenia w obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, astrobonq napisał:

M57 gołym okiem? Masz wzrok jak orzeł :Dja pod w miarę ciemnym niebem ledwo M13 widzę

Ha, ha Cool! To była zasługa dobrej miejscówki a przede wszystkim warunków pogodowych.

Swoją drogą, jeśli już zobaczysz M13, wpatruj się w lokalizację M92. Ona wprawdzie jest słabsza, lecz jasność powierzchniową ma dużą. Powinno coś majaczyć.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się przekonalem o widoczności m13 gołym okiem pod ciemnym niebem. Dużym ułatwieniem jest brak jasnych gwiazd w pobliżu wiec jak coś majaczy w Herkulesie tam gdzie powinna być emka to właśnie ona ;)

Nie wierzę w widoczność m57 gołym okiem.

AR 102/1350 , ATM: BinoNewton 150/750, 130/650 UL Truss, 70/700, 70/280

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gołym okiem to i ja nie mogłem się wpatrzeć w M13, ale jednak księżyc już teraz oświetla więc nie jest to takie proste. No wczoraj zacząłem od tego żeby wgl znaleźć Herkulesa i Lutnie bo wcześniej nie wiedziałem gdzie są :P no i potem ustawienie teleskopu, nie było łatwo. No niestety mam zwykły optyczny szukacz... może z czasem coś będzie trzeba zmienić żeby ułatwić wyszukiwanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kamil W napisał:

No niestety mam zwykły optyczny szukacz... może z czasem coś będzie trzeba zmienić żeby ułatwić wyszukiwanie...

Bardzo pomocny myk na wycelowanie w obiekt to przystawienie do szukacza lasera lub latarki - tylko z latarką jest ten problem, że jak nie jest dopasowana do szukacza, to wali światłem na boki co mocno przeszkadza w obserwacjach.

A jakie w ogóle masz niebo? Obserwujesz z Otwocka, czy gdzieś w okolicach? Do DS potrzebne jest ciemne niebo, masz możliwość wyjazdu ze sprzętem? Jeśli tak to sprawdź sobie mapy light pollution, np ta jest niezła:

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=4&lat=5759860&lon=1619364&layers=B0FFFFTFFFF

  • Like 1

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, Kamil W napisał:

Gołym okiem to i ja nie mogłem się wpatrzeć w M13, ale jednak księżyc już teraz oświetla więc nie jest to takie proste. No wczoraj zacząłem od tego żeby wgl znaleźć Herkulesa i Lutnie bo wcześniej nie wiedziałem gdzie są :P no i potem ustawienie teleskopu, nie było łatwo. No niestety mam zwykły optyczny szukacz... może z czasem coś będzie trzeba zmienić żeby ułatwić wyszukiwanie...

Celując szukaczem optycznym używaj dwojga oczu,masz wtedy dwa obrazy,muszą się one pokryć i po sprawie.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde, gdzieś miałem kiedyś laser w domu... Obserwuje około 30 km pod Otwockiem ( między Otwockiem a Garwolinem ) więc nie ma dużych źródeł światła i mam otawrty teren więc w wiekszości widzę nawet obiekty nisko nad horyzontem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Kamil W napisał:

Kurde, gdzieś miałem kiedyś laser w domu... Obserwuje około 30 km pod Otwockiem ( między Otwockiem a Garwolinem ) więc nie ma dużych źródeł światła i mam otawrty teren więc w wiekszości widzę nawet obiekty nisko nad horyzontem ;)

No to jak na okolice Warszawy to masz tam przyzwoite niebo. Jak się rozstawiasz ze sprzętem to stań w takim miejscu, żeby było widać jak najmniej świateł, a najlepiej jakby nie było widać żadnych. W ten sposób można zmaksymalizować możliwości danej miejscówki.

2 minuty temu, SZKLARZ napisał:

Celując szukaczem optycznym używaj dwojga oczu,masz wtedy dwa obrazy,muszą się one pokryć i po sprawie.

Tak też można, choć muszę przyznać że z moim wzrokiem ten sposób się nie sprawdza, no chyba że soczewki założę :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuj

Swoją drogą, jeśli już zobaczysz M13, wpatruj się w lokalizację M57. Ona wprawdzie jest słabsza, lecz jasność powierzchniową ma dużą. Powinno coś majaczyć.

Ja nigdy nie widziałem M57 gołym okiem. I kolega niestety teraz M57 nie zobaczy gołym okiem. M57 nie jest łatwym obiektem nawet dla lornetek:

Seronik, Gary. Binocular Highlights: 99 Celestial Sights for Binocular Users

"The Ring Nebula, M57 in Lyra, is a notoriously difficult binocular object [...]
Often, when we try to see a deep-sky object for the first time, we do so without really considering what it should look like."

Proszę nie wmawiajcie nowym osobom, że powinny dostrzec coś czego nie mają szans dostrzec. Zaświetlenie, zbyt małe doświadczenie w używaniu metody zerkania oraz brak wiedzy czego się spodziewać i szukać sprawiają, że nowicjusz nie dostrzeże M57 gołym okiem.

Cytuj

Gołym okiem to i ja nie mogłem się wpatrzeć w M13

Nie ma się czym przejmować. Z każdą obserwacją zdobywasz doświadczenie i uczysz się używania metody zerkania. Wkrótce to zaprocentuje.

  • Like 2

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)