Skocz do zawartości

bezlusterkowiec


Rekomendowane odpowiedzi

Szybkie pytanko mam drodzy forumowicze. Czy zmiennoobiektywowy bezlusterkowiec nadaje się do astrofotografii, czy może swoje zadanie spełni jedynie lustrzanka? Zastanawiam się nad kupnem Sony Alpha 6000. Niby aparacik ma mozliwości, matryca 24Mpix, ISO 100-25600, ekspozycja max 30s, pełne nastawy manualne ale fajnie gdyby wypowiedział się ktoś kto z astrofotografia miał już do czynienia. Chciałbym zapolować na pewno na obiekty US ale chętnie równiez na DS-y. Teleskop SW90/900. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu zastanawiałem się nad wprowadzeniem takiego sprzętu do astrofotografii z racji małej masy i w miarę dobrych parametrów na potrzeby moich miłośników z grupy astronomicznej. Jest jednak ale. Zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie nie maja trybu bullb czyli dowolnego czasu do naświetlania kadru, przy czy dostępny czas jest krótszy niż 3 minuty. Oglądając testy na Optyczne.pl doczytałem, że są problemy z szumem w ich zdjęciach i jego redukcją. Jest tam nawet akapit o zastosowaniach astrofoto i utrzymuję się, że raczej nie. Ale jak ja to mówię często: nie to piękne co piękne, ale co się komu podoba. Jeśli zaakceptujemy ograniczenia to będzie ok. Niestety na dobry sprzęcik trzeba wydać niemało kasy. I okazuje się, że można za to fajnego Canona zdobyć bez problemu. Mnie podoba się właściwość, że jest lekki i mały oraz nie trzaska lustrem.

  • Like 1
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też zauważyć że małe, napakowane obudowy bezlusterkowców bardziej ogrzewają sensor niż w lustrzankach i robią to, co gorsza, nierównomiernie. Wciąż widać problemy z amp-glow nawet w topowych modelach. Do tego, jeśli ktoś nie jest elektro-grzebaczem i nie chce / nie umie zrobić oszukanej baterii, będzie słabo z wydajnością małego akumulatora w niskich temperaturach. Wielkim atutem jest brak wibracji od lustra, mały backfocus i odchylany wyświetlacz bo bez konieczności zaglądania od spodu już nie boli kręgosłup, ale nowe lustrzanki Canona też już mają fajny, ruchomy ekran. Plus, lustrzanki wiemy jak modyfikować pod kątem astro, a czy bezlusterkowce też?

 

 

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lustrzance Canon 40D, można wcześniej podnieść lustro i nie klapie w czasie wyzwalanie migawki (tryb Live view).?

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wady i zalety należy rozważyć.Czas bulb dostępny jest w bezlusterkowych EOSach M3 i M5 które posiadają matrycę APS-C,czyli taką jak lustrzanki,procesory są również identyczne z tymi z trójcyfrowych lustrzanek.

Jako towarzysz turystycznych wypraw kasuje tanie lusterka,zaletą są  waga i gabaryty,w astrofoto niestety nie tylko one.

Do bezlusterkowych EOSów zapniesz każdy obiektyw z bagnetem canonowskim przez dedykowany adapter.

Sony ma lepsze modele do nocnego foto niż ten o który pytasz ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem co to jest amp-glow, niemniej dziękuję za komentarz.

Odnośnie czasu naświetlania, to ten Sony ma max 30sek. z tymże do planet US to w zupełności wystarczy (chyba) a dla dłuższych czasów to z tego co już doczytałem potrzebuję i tak montaż EQ a obecnie mam AZ4 więc tak czy inaczej nic mi to nie pomoże. DSy zatem narazie odpadają. Koszty mnie nieco jednak ograniczają z tego też powodu rozpatruję zakup A6000 a nie np. pełnoklatkowy A7. Max co mógłbym dołożyć to parę stówek i wziąć A6300. A co do tych przeróbek lustrzanek, to o co dokładnie chodzi? Nie jest tak, że bierze się jakiegoś Canona czy Nikona, montuje do teleskopu i już?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oglądam jeszcze wspomnianego Canona M5 I chyba wybór padnie na niego właśnie. Pytanie co muszę dokupić żeby podłączyć aparat do teleskopu?

Wyciąg teleskopu: 1,25"

Bagnet aparatu: EF-M

Co potrzebuję? Jakiś pierścień? Adapter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, studnia napisał:

A oglądam jeszcze wspomnianego Canona M5 I chyba wybór padnie na niego właśnie. Pytanie co muszę dokupić żeby podłączyć aparat do teleskopu?

Wyciąg teleskopu: 1,25"

Bagnet aparatu: EF-M

Co potrzebuję? Jakiś pierścień? Adapter?

Czemu się kolega uparł na tego Canona, ja bym poszedł w olympusa, panasonica czy sonego. Ilość dostępnych obiektywów pod ten system jest dość skromna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Canona obsłuży z komputera bez problemu. W takich aparatach ilość obiektywów jest w zasadzie bez większego znaczenia.

Pierścień T-Ring - https://deltaoptical.pl/t-ring-canon-eos?from=listing&q=canon

Chyba ten będzie dobry, ale sprawdź jeszcze pytaniem do Delty Optical.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Sony A6000 z tym że nie podczepiam go pod teleskop - jedynie kitowym obiektywem szaleję
chwilę temu postowałem swoje foty Wenus z piorunami,

z przed 2 lat wypad w Bieszczady (fotki tylko po 30 sekund - nie zdążył dojść pilocik z PRC  ;))
 

czy też proste fotki ze statywu poniżej, Księżyc, Wenus, Merkury, wiatraczek etc

 

perseidy2016.jpg

26756836_913380498824723_8738193990881361017_o.jpg

IMG_0904.jpg

5ab01e7906d37_MW.JPG.bb181ad5ed1c37ad8a61609ab660912f.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna rzecz - nie znalazłem rozwiązania problemu - żeby podłączyć zasilanie, w port ładowania - wtedy aparat automatycznie przełącza się na usb connection i nie można nic zrobić w tym czasie a power bank czasem by się nadał w terenie ...

 

EDIT : jak coś jeszcze mi się przypomni będę dopisywał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy w tym A6000 można w końcu ustawić czas otwarcia migawki na dłuższy niż 30 sekund? wg optyczne.pl jest taka opcja https://www.optyczne.pl/273.1-Test_aparatu-Sony_A6000-Wstęp.html a wg dpreview max to 30 sek. https://www.dpreview.com/products/sony/slrs/sony_a6000/specifications

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest pół profeska aparat

jest tylko PASM i  tylko dwa tryby proste (jak to moja siostra mówi - tryb serduszko) i to wszystko na trybach

normalnie jest bulb bezproblemowo - z pilota robisz czasy jakie chcesz - na aparacie max 30 sekund - ale to wszystkie tak mają  - musisz trzymać spust ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, jpatka napisał:

Ale Canona obsłuży z komputera bez problemu. W takich aparatach ilość obiektywów jest w zasadzie bez większego znaczenia.

Pierścień T-Ring - https://deltaoptical.pl/t-ring-canon-eos?from=listing&q=canon

Chyba ten będzie dobry, ale sprawdź jeszcze pytaniem do Delty Optical.

Rozumie, że na każdą sesję kolega będzie zabierał teleskop żeby zrobić fotkę. Rzeczywiście świetne wykorzystanie bezlusterkowca, szczególnie do szerokich kadrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz. Pytając o pierścień zakładam, że chodzi głównie o połączenie z teleskopem. I koledze głównie o to chodzi. Ale fakt. Fotografia szerokiego kadru potrafi dać piękne efekty. Ale jak każda astrofotografia nie jest trywialna. Warto o tym pamiętać. I cieszyć się z każdych efektów.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sony Nex F3, posiadam od 3 lat.

16MP spokojnie wystarcza i w/g testów optycznych wypada b.dobrze jeśli chodzi o szumy, nagrzewanie itp.

Wygodne małe body z gripem. Mam adapter Canon eos i m42.

Spokojnie ostrzy.Używane głównie do prostego foto , Księżyc itp.Nawet nie myślałem o Canonie np.40d.

Jestem zadowolony.Bardzo uniwersalny sprzęt.Focus Peaking działa w manualu bardzo dobrze.

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)