Skocz do zawartości

Czarne dziury


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

co sądzicie o czarnych dziurach, ostatnio naukowcy wysnuli przypuszczenia, że każda z nich może zawierać kolejne Wszechświaty :D

nieźle duże by to wszystko było.

Jak to jest, że stosunkowo niewielka czarna dziura, może wsysać całe układy planetarne?

To tak jakby np. jakaś mała, chuderlawa dżdżownica połknęła nasz świat i dalej była tego samego malutkiego rozmiaru xD

Czy istnieje prawdopodobieństwo, że za pewien czas jakaś najbliższa czarna dziura wciągnie nas do swojego brzuszka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, niesmiałbym porównywac czarnej dziury do chuderlawej dżdżownicy:) Czym tak naprawde jest czarna dziura?  To nic innego jak gwiazda o masie większej niż 40 mas Słońca która po wyczerpaniu się jej paliwa umarła i zapadła się pod własnym cieżarem skupiajac tę potężną masę w kuli o rozmiarach powiedzmy 30km. Garwitacja takiego tworu jest tak potezna, ze z jej wnętrza nie moze się wydostać dosłownie nic, nawet światło którego prędkość ucieczki jest dość spora:). Jesli jakiś obiekt, np inna gwiazda znajdzie się w zasięgu przyciągania czarnej dziury zostaje złapana w pułapke grawitacyjną z której niema już ucieczki. Czarna dziura dostaje kolejna porcję materii, jej masa zwiększa się przez co jej grawitacja staje się jeszcze większa i moze powiekszyć obszar z którego pochłania kolejne obiekty (tzw horyzont zdarzen). Czy w takim tworze mogą byc inne wszechswiaty? No nie wiem... skoro to kula bardzo gęstej materii to raczej niedorzeczny wydaje mi się to pomysł. Lub że mógłby tam powstać jakis portal do innych światów ( sciana, mur nie do przebycia). Moim zdaniem, ale zaznaczam ze to tylko moja prywatna wizja jak ja to rozumiem i sobie tłumacze: To skoro udowodniono ze w centrum naszej a zapewne i innych galaktyk znajduje się masywna czarna dziura. Taki twór mógłby wsysac w swe trzewia kolejne gwiazdy i planety i rozrastając się do takich rozmiarów ze w koncu przechodząc przez etap kwazara, mógłby pochłonąc wszystkie gwiazdy w swej galaktyce do momentu kiedy to powstaje super czarna dziura o masie całej galaktyki a rozmiarach np układu słonecznego lub jeszcze mniejszym. Jaka musiałby byc siła grawitacji takiej super czarnej dziury? Ano np taka że zaczełaby odziaływac na inne super dziury postałe na tych samych zasadach z innych galaktyk w swym otoczeniu. Z biegiem miliardów lat mogłyby zaczać do siebie się zbliżać aż  w koncu zacząć się pochłaniac nawzajem tworząc superhiper czarną dziure która to swą grawitacją zaczęłąby odziaływac na jeszcze odleglejsze czarne dziury w wyniku czego po następnych miliardach lat powstaje superhiperextramegaturbo czarna dziura która pod własnym ciężarem zapada się  w takie nic jakie było przed Wielkim Wybuchem. I teraz wracamy do początku istnienia wszystkiego... następuje Big Bang i wszystko zaczyna się od nowa.. Ta Daaam!!! No cóż poleciałem trochę z tym wywodem ale ja sobie tak właśnie tłumaczę działanie wszechswiata, moze jest tak, że nasz wszechświat jest już setnym lub tysięcznym, powstałym po kolejnym Wielkim Wybuchu? Wszechświat pulsuje w ten sposób od , nikt nie wie jakiego czasu:) Myslę ze dość obrazowo naświetliłem Ci temat czarnych dziur i moim zdaniem nasza planeta jak i cała galaktyka nie uniknie takiego losu. No chyba ze ktoś ma inne zdanie :P

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Njczyziu, taką czarną dziurę porównałbym raczej do mrówki niż do dżdżownicy. Niektóre mrówki podniosą 50 razy więcej niż same ważą, więc już 10gram mrówek możesz wysłać po flaszkę (to tak obrazowo  8))

M.Rudy, wszystko fajnie tylko, że czarne dziury parują ;)

sygna.jpg.34b28ab2c3163f0993f91c21ee542ccd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakto paruja? Czyli ze oddaja w przestrzen czesc zagarnietej materii? Skoro po przekroczeniu horyzontu zdarzen nawet swiatlo nie moze sie wydostac z uscisku tej dzdzownicy to jakim cudem odparowuje materia? nie przemawia do mnie to stwierdzenie :-)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.Rudy, wszystko fajnie tylko, że czarne dziury parują ;)

Parowanie czarnych dziur jest hipotetyczne. Taką możliwość dopuszcza teoria Hawking'a, ale nie jest potwierdzona przez dane obserwacyjne.

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JaLe

Witam,

co sądzicie o czarnych dziurach, ostatnio naukowcy wysnuli przypuszczenia, że każda z nich może zawierać kolejne Wszechświaty :D

Uważam, że to taka przenośnia dotycząca  magazynowania informacji w horyzoncie zdarzeń :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parowanie czarnych dziur jest hipotetyczne. Taką możliwość dopuszcza teoria Hawking'a, ale nie jest potwierdzona przez dane obserwacyjne.

faktycznie Heniek masz rację, przeczytałem o teorii Hawking'a i oczywiście za chudy jestem aby z nim polemizować ale w sytuacji kiedy czarna dziura zaczełąby wyrzucać z siebie jakiś rodzaj energii a tym bardziej materii nie byłaby chyba czarną dziurą... Ciekawy temat do dyskusji, po przeczytaniu artykułu z wikipedii jtróy podlinkował Alien nadal jestem przekonmany że mój pogląd an wszechświat moze mieć duzo wspólnego z rzeczywistością ale oczywiście moge się mylić hahahaaha  :P
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

O wlasnie! Piotr ma racje, tego nie wziałem pod uwage, ale biorac pod uwage ze obserwacje prowadzilem moim 10cm refraktorem, moglem podliczyc tylko planety, ksiezyce sa zbyt male. Jesli kolega Piotr posiada wiekszy teleskop moze uscislic dane. 

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co sądzicie o czarnych dziurach, ostatnio naukowcy wysnuli przypuszczenia, że każda z nich może zawierać kolejne Wszechświaty

To stare hipotezy. I oczywiście możliwe. Tak naprawdę nie wiemy co dzieje się w osobliwościach. Prawdopodobnie rządzi tam inna fizyka. Dlatego nazywamy je osobliwościami  ;)

W naszej galaktyce na pewno jest jedna czarna dziura, ale być może jest ich więcej. 9 czy coś. Niech Rudy weźmie je pod lupę i dokona stosownych pomiarów.

A teraz czekam na pytanie o białych dziurach. I od razu odpowiadam - to jest coś, co wypływa z osobliwości.

Aha, i jeszcze jedno - być może całe nasze kosmiczne otoczenie usłane jest mikroskopijnymi czarnymi dziurami, takimi malutkimi, które owinięte są wokół innych rozmiarów. Niektórzy twierdzą, że takie maleństwa można hodować w laboratoriach (co sugerowano przy budowie LHC i obawiano się, że Ziemia sama się pochłonie, jak ktoś przedobrzy).

Przestrzeń Calabiego-Yau z innymi wymiarami  http://www.wiw.pl/biblioteka/piekno_greene/pict/10-z.jpg

Każdy ma prawo do własnego zdania, ale nie do własnych faktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz duzo ciekawsze zagadnienia niz liczba pochloníetych planet. Ja sobie tlumacze to w bardzo prosty sposób (pewnie zbyt prosty) skoro czarna dziura to skondensowana do granic wyobrazni materia masywnej gwiazdy, to nie sadze aby mogly tam istniec inne swiaty. Czarna dziura to raczej nie dziura z otworem przelotowym a otwor z poteznym magnesem na dnie czeluści nicosci z ktorego nic nie jest w stanie powrocic. Ale co ja tam wiem to tylko kilkanascie lat obserwacji teleskopowych :-P

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)