Skocz do zawartości

jaki teleskop dla dorosłego i dziecka?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,po prawie trzech latach obserwacji lornetką(z dłuższymi przerwami)nadeszła chwila że postanowiłam nabyć teleskop.

tylko...no właśnie...jaki?w sklepach wybór ogromny a ja zielona:)może pomożecie i coś zasugerujecie?

wymienię może czemu ma służyć i w jakich okolicznościach,a więc tak:przede wszystkim księżyc i planety,gromady,może mgławice gdzieś pod ciemnym niebem

,ostatnio wkręciłam się też obserwacją samolotów na wysokościach przelotowych także miło by było gdyby temu też mógł służyć ale nie koniecznie...astro najważniejsze;)

moje siedmioletnie dziecię także wykazuje zainteresowanie tą dziedziną więc musi to być coś prostego,z dobrą optyką zarazem żeby się nie zraziła już na wstępie

dobrze żeby był mały,kompaktowy ale też nie koniecznie(mam spory garaż i ogródek)kręcą mnie dobsony ale zastanawiam się czy dla dziecka to nie za duży sprzęt na początek.

mieszkam na obrzeżach ale jednak trochę świateł jest.

przedział cenowy to ok 1000 zł,w przypływie szaleństwa nawet do 2000(raty wchodzą w grę)

zastanawiam się jeszcze nad sprzętem z systemem GOTO ale pewnie w tej cenie będzie ciężko...

Będę wdzięczna za każdą podpowiedż i link jeśli można

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wcześniejsze tematy.... Za tą kasę najrozsądniejszym wyborem (jak zawsze :))) będzie synta 8". Używana z giełdy astronomicznej - astromaniak, astropolis, forumastronomiczne.

We wcześniejszych tematach znajdziesz opisy miejsc które ludzie mają do obserwacji i gdzie faktycznie obserwują. Dopasuj swoje preferencje i masz odpowiedź :)

GOTO - moim zdaniem zabija przyjemność szukania obiektu a to jest najfajniejsze na początku ;) 

Dobson (synta 8") jest wdzięcznym/intuicyjnym montażem a lustro 200mm już pozwala sporo zobaczyć.

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,poczytałam trochę,zapoznałam się z tematem,jednak nadal nie potrafię się zdecydować.Nie chciałabym przegiąć i kupić sprzętu którego nie wykorzystamy,bo tak jak pisałam moja córka też chętnie by spojrzała a jest jeszcze mała.

znalazłam parę pozycji w sklepach,proszę spójrzcie i doradżcie na co warto się zdecydować ,a więc tak;

sky-watcher 8 lub 10 tylko zastanawiam się czy ta 10 rzeczywiście da taką znaczną dla mnie różnicę,kosztuje parę stów więcej a ja na pewno nie będę jej używała jak taki prawdziwy pasjonat tylko bardziej rekreacyjnie a córka jak dorośnie i jej zapał nie minie to sama sobie coś sprawi...

sky-watcher star discovery 130 z systemem goto -tu ukłon w stronę mojej córki bo wiadomo,teleskop sterowany komputerowo,obiekt praktycznie szuka się sam a czas można przeznaczyć na obserwacje.Oczywiście macie racje że największa frajda jest wtedy gdy znajdzie się coś samemu ale z drugiej strony czasami długo to trwa a wiadomo,dziecko nie zarwie całej nocy na poszukiwania.

mam jeszcze pytanie odnośnie tych dobsonów,czy bardzo się od siebie różnią jeśli chodzi o wykonanie itd,bo parametry są praktycznie takie same(chodzi mi o to czym się różni sky-watcher od np.Orion skyquest xt8 classic albo GSO deluxe bo wydaje mi się że tylko ceną)

bardzo proszę o pomoc bo chciałabym nabyć teleskop jeszcze w tym tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Dobsona to GSO jest chyba najlepszym wyborem. Montaż jest łożyskowany i chodzi bardzo lekko jest jeszcze dodatkowa możliwość wyważenia tuby na bocznych łożyskach w razie założenia ciężkiego okularu. Poza tym wyciąg gdzie reguluje się ostrość jest bardzo precyzyjny dużo lepszy od konkurencyjnych Dobsonów. 

Nowa 10" GSO kosztuje ponad 2000 zł 

Budżet dość mocno przekroczony dlatego celuj w używkę - ja tak zrobiłem i jestem bardzo zadowolony. 

Tutaj gościu sprzedaje takiego Dobsona GSO 

Tylko minus taki, że nie ma okularów. Koszt jak na początek myślę że ok 400 zł za dwa dobre okulary + cena teleskopu albo opcja szukać dalej. 

Jeszcze warto poszukać kogoś w okolicy kto ma taki teleskop albo podobny i sobie pooglądać 

Bresser NT 203/1000 EXOS 2, Baader Scopos 30mm, Baader Hyperion 13mm, Baader Hyperion 8mm, SW UWA 5mm, GSO Plossl 4mm, GSO Plossl 26mm, Barlow SW 2x, Barlow ES Focal Extender 3x, ZWO ASI 120MC-S, kilka filtrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)