Skocz do zawartości

ISS na jasnym niebie - odmłodziłem się o kilka lat!


Alice

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie tak, ponieważ za dnia mamy jeszcze zwężone źrenice, co dodatkowo zmniejsza wady wzroku, głównie astygmatyzm. Jest lepsza ogólna ostrość widzenia. Powiem Wam, że wiele razy śledziłem ISS w swojej Syncie 10" z okularem ES 14mm za dawnych dobrych czasów, ale to było zawsze na ciemniejszym niebie. Nie wiem czy kiedykolwiek widoki przez teleskop były lepsze od tego co wczoraj widziałem, pomimo, że miałem tam większe powiększenie, czyli 86x. Niestety ze śledzeniem przez teleskop jest problem z małym polem widzenia i dużymi drganiami oraz ogólnie z trudnością płynnego prowadzenia teleskopu więc sporo się traci na powstających drganiach obrazu. Tego problemu nie ma z lornetą na rozsądnym statywie i to też ma znaczenie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne obiekty, jak Księżyc, planety czy tutaj ISS , przez światłosilny sprzęt, jakim jest każda lornetka - tylko na rozjaśnionym niebie. Księżyc bezpośrednio po zachodzie Słońca nawet w pełni pookazuje wiele detali powierzchni. Faza Wenus jest nie do zobaczenia, gdy planeta wręcz płonie na ciemnym niebie. Zaś o zachodzie wady optyczne giną i sierp lub niepełna tarcza widoczna jest bez trudu. Pierścień Saturna podczas koniunkcji z Księżycem około pełni dał się kiedyś wypatrzyć oddzielony od tarczy przy powiększeniu 15x. Także dwa pasy na Jowiszu przy powiększeniu 20x były po raz pierwszy dla mnie widoczne przedwczoraj o wczesnym zmierzchu, gdy Jowisz towarzyszył Księżycowi III kwadry.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Alice fajna relacyjka, miło się spotkać i pogadać w Niedźwiadach! Mam dowód, np. 7 kwietnia 2018 roku... :)

IMG_9226_zmn.thumb.JPG.8c1bba4d7ed7e737e5afb02565a4be34.JPG

  • Like 2

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Panasmaras napisał:

Kiedy następny przelot przy podobnie jasnym niebie?

Po otwarciu, nad tabelką  wystarczy zaznaczyć, uwzględnij wszystkie, pokażą się przeloty również dzienne i wybrać interesujący przelot. Dla ciekawości dzisiejszy przelot najwyższy punkt Twojej miejscowości 38 stopni dla W-wy to 63 stopnie i drugi analogicznie to np. 54 i 83 stopnie.

https://heavens-above.com/PassSummary.aspx?satid=25544&lat=54.2595&lng=18.6382&loc=Pruszcz+Gdański%2c+Polska&alt=10&tz=CET

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę ?

Jakieś dwa, czy trzy lata temu, w sierpniu widziałem ISS późnym popołudniem/wieczorem na jasnym niebie przez lornetkę 15x70. I nigdy później nie widziałem stacji z taką ilością szczegółów. 

To były rzeczywiście ułamki sekund. 

Ale blask jej paneli słonecznych pamiętam wciąż. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas przelotu sprzed chwili o godz. 21:49 przy Słońcu 6 stopni pod horyzontem różnica kolosalna! Zero detalu w obrębie kształtu stacji. Widoczny był jedynie sam kontur z flarami światła dookoła. Widok tylko trochę lepszy od zwykłego nocnego przelotu. W sumie trochę jestem zaskoczony, że aż tak duża różnica. Wniosek z tego porównania jest taki, że warto, naprawdę warto wykorzystywać okazje z przelotami przy Słońcu na wysokości bliskiej zera stopni i wyżej - jeśli ktoś tego cudu dokonać potrafi :)

fffffffffff.thumb.png.a96f93818615626d30dd9eb5ff7038bf.png

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jej wczorajsze lornetkowe obserwacje wzbudziły we mnie dochodzące gdzieś z głębi żołądka poczucie, że idzie lato. Księżyc rozpływał się w parnym powietrzu tuż nad horyzontem... 

Ale ISS świetnie wygląda, szczególnie, że ostatnio takie wyżowe wieczory - nic, tylko polować dziś przed 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panowie! Jak tam? Mnie znów się udało przed chwilą. O godz. 20:57 nad Bydgoszczą:

dfbdfbdfbd.thumb.png.ce024d87e6ebd49b784ee6abe79c1e1a.png

Słońce w tym momencie jeszcze nad horyzontem!

eergergverv.png.800d00ec4896b9ccb746f2c6f2fd937f.png

Widok bajka, bialutka ISS z detalami, ale bez nadmiernego błysku i odblasków. Niestety znów dostrzegłem ją dopiero kiedy przekroczyła już najwyższy punkt przelotu, a dodatkowo miałem chmury na niebie. W efekcie miałem tylko sekundy dobrego widoku przy dużym rozmiarze kątowym, ale te sekundy zapadną mi w pamięci :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie trafiłem :(  Następna próba - choć to łatwizna 22:30.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już było trochę za ciemno, Słoneczko schowało się 10 min wcześniej, użyłem lornetki 20/80 na żurawiu. Po wcześniejszym ustawieniu, ISS sama mi weszła w pole widzenia . Odbierałem to jako jasny obiekt, kształtem zbliżonym do kwadratu, bez szczegółów, max wysokość 85 stopni niemal nad głową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rejonie Niemiec, gdzie aktualnie przebywam, na pół godziny przed przelotem (ok 22:32 CWE), niebo zasnuło się chmurami. ?Widziałem tylko momentami, przebijające się przez chmury jasne światło. A tak mógłbym w nią trafić moim MTO, bo przelatywała bliziutko dość jasnej gwiazdy Kochab, (Bety Małego Wozu), więc było duże prawdopodobieństwo zrobienia jej zdjęcia. No cóż, będę próbował i mam nadzieję, że mi się kiedyś uda. ? Pozdrawiam łowców ISS.

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się "upolować" przelatującą wczoraj ISS (Winterkasten, Niemcy). Brak ostrości powoduje że, wyglądem przypomina trochę USS "Enterprise" ze Star Treka? a jeśli pogoda dopiszę, to popracuję nad tym. ??

ISS-1.jpg

  • Like 4

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)