Skocz do zawartości

Jak przyspieszyć pracę PixInsight - przypadkowe odkrycie


Rekomendowane odpowiedzi

Do niedawna mój ulepszony , poczciwy Samsung R540 dawał sobie znakomicie i szybko z integracją obrazków z CCD, no ale tam liczba 50 klatek do było już niezbyt często stosowane maksimum.

No ale z CMOSami , w związku ze stosowaną powszechnie techniką rejestracji dużej ilości krótkich klatek już tak dobrze nie jest. Klatki też spore bo dla ASI 1600 to prawie 32 MB. I tu z pomocą przyszło mi nieco przypadkowe odkrycie pewnej funkcjonalności , która zapewne działała już dawno ale nigdy nie rzucała się w oczy. Otóż Pix chowa w cache i zapisuje sobie dane nagłówków fits oraz obliczenia estymowanego szumu i innych parametrów składanych procesem Image Integration obrazków. Ale defoltowo ( nie znalazłem nigdzie ustawień- może ktoś wie gdzie?) zapamiętuje jeden zestaw.

Jak to działa?

1. Wczoraj wykonałem próbne złożenie 50 klatek Ha fotki np. Cygnus Wall

2. W nocy dorobiłem jeszcze 50 i ponownie złożyłem, tym razem 100 klatek - Pix odczytał dane z cache ( sygnalizuje to odpowiednim komunikatem) i w ten sposób proces przygotowania do integracji skrócił się o połowę.

WAŻNE ! Jak na razie aby to zadziałało pomiędzy jedną a drogą integracją nie można wykonywać integracji innego obrazka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia od cache z procesu ImageIntegration są pod kluczykiem w okienku tego procesu (prawy dolny narożnik). Można tam wyczyścić ten cache i ustawić jak długo mają być przechowywane pliki (domyślnie 30 dni). Ja to raczej po każdym projekcie czyszczę, bo jak w cache zbierze się sporo plików, to potem przed każdą integracją Pix szuka w cache plików i czasami to trwa wieki (kilkanaście sekund).

A co do wydajności to jak masz dysk SSD, to warto w Pixie dodać kilka (np 4) razy ścieżkę do pliku wymiany Swap (Process -> Preferences -> Directories and network -> Swap storage directories). Można 4 razy do tego samego folderu. Powoduje to wielowątkowy dostęp do dysku i przyspieszenie pracy przy procesach. Przed zamknięciem okienka trzeba preferencje zapisać (kulka u dołu po lewej). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jolo napisał:

A co do wydajności to jak masz dysk SSD, to warto w Pixie dodać kilka (np 4) razy ścieżkę do pliku wymiany Swap (Process -> Preferences -> Directories and network -> Swap storage directories). Można 4 razy do tego samego folderu. Powoduje to wielowątkowy dostęp do dysku i przyspieszenie pracy przy procesach. Przed zamknięciem okienka trzeba preferencje zapisać (kulka u dołu po lewej). 

Czy działa ten dopalacz w przypadku skryptu Batch Preprocessing?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)