Skocz do zawartości

Upgrade teleskopu PowerSeeker 60 EQ 60x900


astr0

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni Astronomowie

Syn (8 lat)  dostał Celestrona 60x900 na Dzień Dziecka. Wiem, że sprzęt ten kometom ogonów nie urywa. Ale oczy nasze nie są zdeprawowane patrzeniem przez kilkunastocalowe zwierciadła, więc każdy uzyskany obraz cieszy niesamowicie, bo nie mamy porównania i niech tak przez jakiś czas zostanie ;) 

W zestawie mamy dwa okulary, 2mm i 4mm. Wyciąg jest 1,25''. Okulary są zapewne najniższej jakości. I tak sobie myślę, czy zamontowanie tam jakiegoś przyzwoitego okularu da poprawę obrazu? Jest sens w ten sposób upgrejdować ów sprzęt? A może w inny?

Obserwować będziemy to co się da. Księżyc, planety i mgiełkę światełek w tle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu już nawet nie chodzi o jakość tych okularów, ale jak to są naprawdę 2mm i 4mm, to daje to powiększenie 900/4=225x i 900/2=450 co delikatnie mówiąc jest przesadzone dla tego teleskopu. Powinno się używać max powiększenia około 2x powiększenie rozdzielcze, w tym przypadku będzie to w granicach 60x. Polecałbym plossla GSO 15mm nie ma co szaleć z okularami, to ciemny refraktor. W takim okularze zmieści się ładnie cały Księżyc a do tego będzie można dostrzec największą ilość szczegółów dostępną w tym teleskopie chociaż planeta będzie niewielka. Ewentualnie spróbowałbym Plossla 12 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 i 4 mm? Do tego teleskopu? Ło matko... Kupcie coś dłuższego, może jakiegoś plossla ok. 30-32 mm. Poczytaj też o źrenicy wyjściowej, co pozwoli sensownie dobrać powiększenia. Przy średnicy obiektywu 60 mm nie ma sensu wychodzić ponad 100x, a i to bardzo optymistyczne założenie. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Zaopatrzyłem się w okular GSO 15mm. Oczywiście, natychmiast pojawiły się następne wątpliwości :)

 

1. okular nie wchodzi do końca w kątówkę. Te fabryczne w całości chowały swoje tulejki srebrne w kątówkę, ta nie wchodzi do końca co mam nadzieję widać na zdjęciu. Gwiazdy widzę, ostrość łapię. Ale co tu się właściwie dzieje?? (zdjęcie się nie ładuje. Ale to proste, okular nie wchodzi do końca, zostaje jakis 12mm.)

 

2. mogę okular umyć płynem do mycia naczyń? Bo go zatłuściłem nieco.

 

3.dobra, naszło mnie na myślenie o okularach:

kupiłem 15mm, bo tak mi wyszło, że będzie dobrze. Ale ponieważ mam barlowa 3x, to czy nie lepiej było mi kupić np 45mm i wtedy bym miał i 15 i 45.  Pewnie na 45 miałbym jasniejszy obraz. Ale co to znaczy? Czy to znaczy, że zobaczyłbym wiecej gwiazd (bo te mało jasno teraz byłyby jaśniejsze?) czy też zobaczyłbym mniej gwiazd, bo tło nieba też byłoby jaśniejsze w 45mm? Czy może też jest coś w tym rozumowaniu co przegapiłem a co jeszcze bardziej zmienia optykę? Pomijając fakt, że barlow to więcej elementów więc strata.

 

Serdecznie dziękuję i pozdrawiam wszystkich wpatrzonych w niebo.

K.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)