Skocz do zawartości

Ler


zwierzak_grubas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem zdementować plotki na temat niekomfortowej odległości okularu w czasie obserwacji od oka w  Naglerach

W kudłaczach obserwowałem całą serią T4 tj; 12mm,17mm i 22mm i pomimo moich wad wzroku stwierdzam że jest ok.

Post może prosty ale sprawa jest bezdyskusyjna i nie ma co jej rozwlekać. :D

pozdrawiam piotr

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotras ale nikt nigdy nie kwestionował ER średnio ogniskowych Naglerów> Właściwie cała zabawa zaczyna się od 12 wzwyż.

http://www.televue.com/engine/page.asp?ID=11

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj sie mylisz w czasie gdy sprzedawałem moje LVW i oczekiwałem na Naglery nie szczędzono mi słów krytyki ( w tym osoby opiniotwórcze w naszym środowisku)

Wiele osób głosi na siłe opinie że oczywiście 31mm a także 26mm, ale poniżej to już raczej nie a poza tym po co skoro są LVW i stąd mój post.

Wydaje mi sie że wiekszość z osób opiniujących (w tym i innych przypadkach) nigdy nie obserwowały przez omawiany sprzęcior a swoje sądy opierają na obserwacji szklanej kuli i fusów z kawy

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na uwagę zasługują:

                          ER

Nagler 5 31mm   19

Nagler 5 26mm   16

Nagler 4 22mm   19

Nagler 4 17mm    17 

Nagler 4 12mm   17

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodom, ty chyba N7mm miałeś. Ale fakt, aby dostrzec krawędzie pola, trzeba było jeździć gałką oczną po szkle. Ale co ciekawe 100 stopniwe ESy mają dobry ER, nawet 9mm.

Co do LVW, to u nas od kilku lat są polecane jako jedyne (poza naglerami czy ethosami) słuszne okulary szerokokątne ;). Przynajmniej do teleskopów jaśniejszych niż F8-10  ;D.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodom, ty chyba N7mm miałeś. Ale fakt, aby dostrzec krawędzie pola, trzeba było jeździć gałką oczną po szkle. Ale co ciekawe 100 stopniwe ESy mają dobry ER, nawet 9mm.

Podobnie 100st.TMB,pełny komfort obserwacji

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie 100st.TMB,pełny komfort obserwacji

Przepraszam bardzo za oftopa ale nie mogłem się powstrzymać z ciekawości. Czy na zlocie porównywaliście właśnie TMB z ES-em lub Ethosem?! Jeśli tak to czy możecie coś o tym powiedzieć?! Czy jakościowo porównywalne?!

Meade LB 12? ; LVW 8 ; ES 14 ; Nagler 31 ; filtr UHC Lumicon ; lornetka Pentax 12x50 no i Droga Mleczna po horyzont :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety porównanie bylo tylko z naglerema wzasadzie nie porownanie tylko obserwacje równoległe, chociaz etos takze byl na zlocie.

Pamietajcie ze byl tylko jeden dzień pogody i 30 teleskopow a tylko 3 okulary 100 stopniowe

W maju w Roztokach bede  miał TMB,ES oraz wypozyczone z DO Ethosy,jeżeli pogoda dopisze to zrobimy porównanie w wiekszej grupie.

ES już do mnie płyną więc może porównanie z TMB uda sie zrobić wcześniej  :D

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Niestety porównanie bylo tylko z naglerema wzasadzie nie porownanie tylko obserwacje równoległe, chociaz etos takze byl na zlocie.

Pamietajcie ze byl tylko jeden dzień pogody i 30 teleskopow a tylko 3 okulary 100 stopniowe

W maju w Roztokach bede  miał TMB,ES oraz wypozyczone z DO Ethosy,jeżeli pogoda dopisze to zrobimy porównanie w wiekszej grupie.

ES już do mnie płyną więc może porównanie z TMB uda sie zrobić wcześniej  :D

Postanowiłem odświeżyć - czy miałeś zatem okazje sprawdzić wszystkie setki w jednym miejscu i czasie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)