Skocz do zawartości
Janko

Obiekt tygodnia 04.06.2018 Rho Ophiuchi

Rekomendowane odpowiedzi

Trzeba koniecznie dodać, że mgławica wokół Rho Oph nie jest celem wyłącznie dla fociarzy. Pod niebem dalekiego południa doskonale widać delikatną poświatę wokół gwiazdy, coś jak efekt zaparowanej optyki (z tym że w RPA w zimie optyka z zasady nie pokrywa się wilgocią, bo wszystko wokół jest suche jak diabli). W użyciu była lornetka 7x50. W sierpniu zamierzam wrócić do tego kapitalnego obiektu. 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Z bliższego zwrotnika (Raka) również ją było widać w lornecie 16x70, razem z sąsiadką (IC 4603). 
Natomiast sama ρ Oph, nawet w białe noce, jest faktycznie niczego sobie :) 

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj, co prawda z balkonu, przyjrzałem się z "bliska" rekomendowanemu obiektowi, próbując rozdzielić tytułową bohaterkę. Aby było śmieszniej zacząłem od lornety 15x70, w celu próby wyłapania choć śladu kompleksu mgławic. Wiedziałem, że próba zakończy się nieuchronną porażką, gdyż miejsce i warunki nie sprzyjają takowym obserwacjom. Mgławice - zarówno te ciemne, jak i jasne - z takiego miejsca to jednak nie to. Ale zdawałem sobie z tego sprawę, no i główny cel był zgoła inny. W SM 15x70 bohaterka wieczoru pozostała nierozdzielona. Wiedziałem, że lorneta nie da rady. Wytargałem więc na balkon refraktorek 120/600 i do wyciągu załadowałem ES-a 6,7, który dał mi powiększenie ok. 90x. Trójkącik gwiazd "rozrósł" się, i dało się subtelnie zauważyć, że główna bohaterka to jednak bohaterki.;)Przy tym powiększeniu i aktualnych warunkach atmosferyczno-lokalizacyjnych, rozdzielenie wyraźniej dało się zauważyć zerkaniem, niż patrzeniem na wprost. Ale byłem przekonany, że jednak nie jest to pojedyncza gwiazda. Aby się upewnić dołożyłem do układu barlowa 2X i nie miałem już żadnych wątpliwości. Trójkącik zajmował znaczną część pola widzenia, a ja wiedziałem już na pewno, że bohaterka jest gwiazdą składającą się ze składników A i B. Ładny, ciasny układzik, który podziwiałem w takim powiększeniu pierwszy raz, w dodatku z balkonu. Daję więc znać jak poszło, dziękując autorowi za inspirację. Obserwujcie, podziwiajcie i piszcie. Warto. Pozdrawiam.:)

• Like 2
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta