Skocz do zawartości

Deszcz meteorów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć (ostatni raz byłem tu wiele lat temu). Wstyd... Nie mniej wracam.

Czy ktoś z obecnych mógłby mi doradzić którą noc sierpnia wybrać najlepiej na obserwacje deszczu meteorów? Chcę zabrać sporą grupę znajomych na działkę do Andrychowa i nie chciałbym się potem tłumaczyć, że Wszechświat nie był nam przychylny :).

 

Dzięki!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z tematu doprecyzowałbym nadużywane pojęcie "deszcz meteorów". Zwyczajowo ma się na myśli oczywiście po prostu maksimum jakiegoś roju meteorów. Słowo "deszcz" może ludzi mocno zmylić, bo jest jednak zbyt mocne, a prawdopodobnie wzięło się z historycznych prawdziwych deszczów meteorów, które naprawdę zaistniały. Czyli meteory sypały po niebie tak często, że słowo "deszcz" miało wtedy sens, a najbardziej obrazowy przykład tego cudu przyrody to chyba Leonidy z 1833 roku:

Pix-1833Meteors-AdventistDrawing.jpg

https://www.google.pl/search?q=leonid+meteor+shower+1833&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwistZCKp7_bAhUFJMAKHbUGDwQQ_AUICigB&biw=1440&bih=776#imgrc=_

Nawet na Wikipedii wg mnie jest trochę myląco to napisane, gdzie "deszczem" określa się właśnie klasyczne maksima rojów meteorów. Wg mnie jednak trudno 100 meteorów na godzinę nazwać "deszczem", czyż nie?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz_meteorów

https://pl.wikipedia.org/wiki/Leonidy

  • Like 3
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Alice napisał:

Korzystając z tematu doprecyzowałbym nadużywane pojęcie "deszcz meteorów". Zwyczajowo ma się na myśli oczywiście po prostu maksimum jakiegoś roju meteorów. Słowo "deszcz" może ludzi mocno zmylić, bo jest jednak zbyt mocne, a prawdopodobnie wzięło się z historycznych prawdziwych deszczów meteorów, które naprawdę zaistniały. Czyli meteory sypały po niebie tak często, że słowo "deszcz" miało wtedy sens, a najbardziej obrazowy przykład tego cudu przyrody to chyba Leonidy z 1833 roku:

Nawet na Wikipedii wg mnie jest trochę myląco to napisane, gdzie "deszczem" określa się właśnie klasyczne maksima rojów meteorów. Wg mnie jednak trudno 100 meteorów na godzinę nazwać "deszczem", czyż nie?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Deszcz_meteorów

"Maksimum roju" jest mniej chodliwe niż "deszcz meteorów" i media lubią tę sprawę wyolbrzymiać. Deszcz to co najmniej 1 zjawisko na sekundę, czyli 3600/h. Reszta to maksimum, ewentualnie podwyższone maksimum (zjawisko co kilka sekund, np. co 10 sek daje 360 zjawisk/h) ZHR będzie podobną cyfrą, gdy załóżmy, że radiant jest w zenicie przy zasięgu 6,5 magnitudo. Najczęściej wysokość radiantu nad horyzontem jest niższa i liczby ZHR też będą niższe.
100 meteorów na godzinę to zdecydowanie nie "deszcz", ale i tak oko cieszy ?

  • Like 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu ?06?.?06?.?2018 o 13:54, Panasmaras napisał:

Zamieniłem w Twoim wpisie meteoryty na meteory. Inaczej naprawdę musiałbyś się tłumaczyć, że Wszechświat był skrajnie nieprzychylny ;) 

Dziękuję. Nie opuszcza mnie myśl, że jesteś naprawdę wspaniały! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)