Skocz do zawartości

Surówki i półsurówki do zabawy


Jakiego rodzaju surowy materiał chciałbyś pobrać do zabawy?  

17 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakiego rodzaju surowy materiał chciałbyś pobrać do zabawy?

    • Kamerka mono - surowe klatki plus klatki kalibracyjne
    • Kamerka mono - skalibrowane klatki
    • Kamerka mono - surowe stacki poszczególnych kanałów
    • Kamerka kolorowa - surowe klatki plus klatki kalibracyjne
    • Kamerka kolorowa - skalibrowane klatki
    • Kamerka kolorowa - surowe stacki
    • Lustrzanka - surowe klatki plus klatki kalibracyjne
    • Lustrzanka - skalibrowane klatki
    • Lustrzanka - surowe stacki

Ankieta została zamknięta


Rekomendowane odpowiedzi

Super inicjatywa, szczególnie dla tych co im pogoda nie dopisuje lub czasu brakuje i jeszcze pokarani białymi w dosłownym tego słowa znaczeniu nocami.
Każda ,,zabawa" ze składaniem i wyciąganiem to nabieranie bezcennego doświadczenia :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna ankieta, też powinien być jeszcze przygotowany katalog takich surowych klatek do pobrania. Byłoby o wiele więcej zabawy i później więcej profesjonalnie obrobionych zdjęć ?

Celestron C8-NGT 200/1000, Sky-Watcher Pro-series MAK 150/1800, Uniwersał 90/900,
lornetka TPL 20x80 GIANT,  30x60,   canon EOS 60D, ALccd 5,  Baader UHC-S; Baader O III
PTMA Katowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł :)

Ja udostępniłem już jakieś dwa tygodnie temu swoje materiały na astropolis - w sumie 5 obiektów wielkoskalowych.

Mogę też podrzucić tutaj później ale nie chcę "podsiadać" jolo w jego temacie. Także poczekam jak już będzie hasło "wrzucać" :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jakoś mi całkiem się zapomniało o ankiecie - koniec roku szkolnego i mundial. Na szczęście wczoraj kubeł zimnej wody mi przypomniał o innych sprawach też :) Ankietę zamknąłem i każdy może sprawdzić wyniki. Największym zainteresowaniem cieszą się:

  1. surowe klatki plus kalibratki z lustrzanki
  2. surowe klatki plus kalibratki z kamerki mono
  3. surowe stacki z lustrzanki
  4. surowe klatki plus kalibratki z kamerki kolorowej
  5. i skalibrowane klatki z kamerki mono

Technicznie i organizacyjnie jestem otwarty na propozycje, a tak na start zarejestrowałem darmowe konto 10GB na pCloud. Tam będę wrzucał moje materiały, a jeśli ktoś się zgodzi na udostępnienie swoich, to proszę o PW i wtedy podeślę spreparowany link, dzięki któremu będzie można na pCloud załadować swoje spakowane zipem pliki. Jest też oczywiście opcja, żeby udostępniać w miarę własnych środków z jakiegoś Dropboxa czy innego ustrojstwa - wtedy tylko poproszę o link.

Linki do pobierania materiału będę umieszczał w pierwszym poście. Wraz z opisem co zawierają i jakim sprzętem wykonane. Ewentualnie link do gotowego zdjęcia też mile widziany :) 

Za momencik wrzucę pierwszą pozycję. Jeśli ktoś się zgodzi na udostępnienie swojego materiału to trzeba:

  1. spakować materiał do pliku zip
  2. udostępnić materiał:
    • albo napisać do mnie PW i podeślę link umożliwiający załadowanie pliku na pCloud
    • albo udostępnić na własnym koncie (Dropbox, Google Drive, OneDrive, itp) i podesłać mi linka 
  3. opisać co jest w pliku, czym zrobione, ewentualnie dodać linka do gotowego zdjęcia

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, no tak, całkiem sporo. To może nie udostępniać całego surowego materiału, tylko część i dodatkowo złożony stack z całości. Wtedy można poćwiczyć kalibrację i składanie na części, a potem obróbkę na gotowym stacku z całości (albo z części). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem w pierwszym poście link do skalibrowanego materiału LRGB galaktyki NGC4631. Jeśli będą chętni do pobierania i ładowania to limitem miejsca nie trzeba się przejmować - zawsze można konto powiększyć. Pliki FITS też dość dobrze się kompresują (do około 50% objętości). 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jolo przypiął ten temat

Ok to już mam pierwsze pytanie ściągnąłem Wieloryba uchwyconego przez @Lukasz83 i mały problem. Kanały R G B oraz L są z offsetem i nie można ich połączyć ( przynajmniej w PIX) czy moża prosić o wyrównany stack lub wskazówki jak wyrównać to w pix ?

 

PS

tak jest z chyba z każdym stackiem. Niestety w pix nie wiem jak to można wyrównać na tym etapie zazwyczaj podczas stackowania powinno się podać referencyjną klatkę i wszystkie składniki powinny być wyrównane do niej.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie powinieneś najpierw skorzystać z funkcji star alignment wtedy będziesz miał klatki zalingowane między sobą?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Alien napisał:

A nie powinieneś najpierw skorzystać z funkcji star alignment wtedy będziesz miał klatki zalingowane między sobą?

No właśnie o to chodzi że tutaj masz gotowy stać więc powinno to być zrobione wcześniej bo chyba nie ma takiej funkcji aby aligin 3 stackow zrobić ? I go połączyć w RGB.

CBS - Całkowity Brak Sprzętu ( na chwilę obecną :( ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ zbliża się jesień, więc dodałem trzy materiały z Łabądka - przez ogniskowe 135, 740 i 1800mm:

  • skalibrowane klatki Ha z ciemną mgławicą TGU H469 P2 wewnątrz IC1318
  • surowe stacki HORGB z NGC6888 + Soap Bubble
  • surowe stacki HORGB z centrum Łabędzia

Do pobrania w pierwszym poście. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam, taki material jest idealny do nauki bo ma sie pewnosc ze jest zebrany poprawnie a to dla takiego amatora jak ja rowniez jest wyzwanie. 

 

Nie chcialbym byc zbyt pazerny ale czy bylaby mozliwosc dla chocby jednego zestawu  plikow tutaj wrzuconego podeslac rowniez nagranie lub kolejne kroki ktore doprowadzily do zdjec finalnych dostepnych pod zalaczonymi linkami? Chodzi o to, ze dla przykladu w poim przypadku po sciagnieciu materialu zaczynam przesuwac rozne suwaki w Photoshopie czy tez GIMPie ale nijak nie przyblizam sie do finalnego zdjecia byc moze filmik przykladowy jak z takiego materialu dojsc do konca bylby pomocny nowicjuszom takim jak ja?

Synta 8, Canon 100d, kilka obiektywów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)